וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הנשיא: "בתי המשפט נוהגים בסלחנות בלתי מובנת עם פורעי חוק"

יובל יועז

15.11.2007 / 17:05

שמעון פרס אמר בטקס השבעת שופטים כי "בקרב האזרחים מתגברת התחושה שאין מחסום להפקרות, אין אכיפה ראויה"



"בתי המשפט נוהגים בסלחנות בלתי מובנת עם פורעי חוק", כך אמר נשיא המדינה שמעון פרס בטקס השבעת שופטים שהתקיים הבוקר במשכן הנשיא. הנשיא הוסיף וקרא להחמרת הענישה על עבריינים ופושעים אלימים. עוד אמר פרס כי "בקרב האזרחים שומרי החוק מתגברת התחושה שאין מחסום להפקרות, אין אכיפה ראויה ואין התמודדות תקיפה עם פושעים ועבריינים קשים".



לדברי הנשיא, "בתי המשפט אינם הכתובת הבלעדית, אבל למערכת המשפט נועד תפקיד מרכזי בסוגיה זו, ולעתים נדמה שיש סלחנות והקלה בלתי מובנת עם פורעי חוק, ודקדוק בזכויותיהם של העבריינים על חשבון הנפגעים".



"אני יודע", אמר פרס, "שמשאלתם של האזרחים הישרים היא שבתי המשפט יגנו עליהם במלוא תוקפו של החוק ויחמירו בדין עם עבריינים אלימים, אנשי הפשע המאורגן ונהגים חסרי אחריות. ישראל איננה הפקר להשתוללותם ואני מקווה ששופטי ישראל יטו אוזן למשאלה זו".



שר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן, הביע תמיכה בדבריו של פרס. "אני שייך לבית הלל", אמר פרידמן, "ויש אמנם מקרים שמובאים לבתי המשפט שראוי לסיים ללא הרשעה או בענישה קלה, אבל יש מקרים רבים שעומדים לדין אנשים שעיסוקם ופרנסתם על הפשע. יש פערים שלא קל להסביר ולהצדיק אותם בין העונשים השונים הניתנים על עבירות דומות".



פרידמן הזכיר את הצעת החוק להבניית הענישה על עבריינות ולקביעת "עונשים סטנדרטיים", הנמצאת כעת בדיונים בוועדת החוקה בכנסת. "הצעת החוק תגדיל את השוויון בענישה, כי על מעשים דומים שבוצעו בנסיבות דומות צריכה להיות ענישה דומה. אין אצלנו היום שוויון בענישה, ויש פערים גדולים. אני מקווה", אמר שר המשפטים, "שגם בעזרת הרשות השופטת נתגבר על גל הפשיעה ששוטף אותנו".



נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, אמרה בטקס שבנוגע למינוי שופטים אין צורך באפליה מתקנת בישראל. "השופטים המצטרפים לשורותינו נבחרו בקפידה על פי כישוריהם המקצועיים", אמרה ביניש.



ביניש הוסיפה, "אין יסוד לטענה שהבחירה נעשתה מתוך קבוצת אוכלוסייה אחת או אחרת. יש בחברה הישראלית מועמדים מתאימים לשפיטה, ואין צורך לבחור אותם על יסוד העדפה מתקנת על פי מוצאם. יש בין השופטים יוצאי עדות שונות ואין עוד צורך לחפש מועמד שמוצאו ייתן ביטוי לאינטגרציה חברתית". לדברי נשיאת העליון, "אין מקום לחזור לטיעונים הנוגעים למוצאם העדתי של שופטים יהודים או ערבים, גברים או נשים".


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully