וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

משבר חפציבה משתקף בדו"חות אלקטרה

טל לוי

19.11.2007 / 10:21

הרווח הנקי נחתך ב-61% ל-30.5 מיליון שקל. בסך הכל רשמה אלקטרה הפרשה של 169 מיליון שקל בגין פרשת חפציבה

חברת הבנייה חפציבה שקרסה לפני מספר חודשים, סיבכה את אלקטרה בהפסד של 169 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של 2007. אמנם, בדו"חות הקודמים, רשמה אלקטרה הפסד של 119 מיליון שקל, אולם על סכום זה נוספו עוד כ-50 מיליון שקל ברבעון השלישי (הנוכחי) כך שסך ההפסד גדל.

מתוך הסכום האמור, 53 מיליון שקל נמחקו בשל אחזקתה של אלקטרה באיגרות חוב של חפציבה. 86 מיליון שקל נוספים הם חובותיה של חפציבה עבור עבודות בנייה שביצעה אלקטרה, ועוד 30 מיליון שקל הם הוצאות נלוות עבור גבייה. מעבר לכך, מדווחת אלקטרה כי צבר העבודות שלה הופחת ב-316 מיליון שקל בשל הפסקת העבודות בפרויקטים שביצעה עבור חפציבה. צבר העבודות הנוכחי של אלקטרה עומד על 2.86 מיליארד שקל.

בתוך כך, אלקטרה מקבוצת שבשליטת גרשון זלקינד, מדווחת הבוקר כי הכנסותיה מביצוע עבודות, מתן שירותים וממכירת נכסים והשכרתם עלו ברבעון השלישי של 2007 ב-44% ל-843.7 מיליון שקל. בניכוי עלויות העבודות והשירותים, מציגה אלקטרה רווח גולמי של 227.8 מיליון שקל - עלייה של יותר מפי 2 לעומת הרבעון המקביל. בכך מציגה אלקטרה גם שיפור בשולי הרווח הגולמי שעומד כעת על 27% מהמכירות לעומת 18% בלבד ברבעון המקביל.

הסיבה העיקרית לעלייה המרשימה בהכנסות נובעת מהכללת פעילות חברת אנרקו המייצרת מוצרי תשתית להעברת חשמל כמו שנאים, ומעלייה בהיקף פעילות החברה הבת . אלקטרה עצמה אוחזת במספר פעילויות, ביניהן בתחום מיזוג האוויר, מערכות צנרת, מעליות ותשתית. אלקטרה גם מחזיקה בחברת אלקטרה נדל"ן, המרכזת את פעילות הנדל"ן המניב של הקבוצה.

פעילות נדל"ן זו תרמה 35 מיליון שקל לעומת 48 מיליון שקל ברבעון המקביל, כתוצאה משערוך נכסיה המניבים של החברה יחד עם מימוש כמה מהם. הוצאה גדולה נוספת של 168 מיליון שקל נרשמה עבור הוצאות מימון - כמעט פי 5 לעומת הרבעון המקביל.

הוצאות המימון הכבדות הגיעו לאחר עלייה במדד המחירים לצרכן והן מאפיינות את מרבית הדו"חות המתפרסמים בימים אלה. מעבר להשפעה זו, נטלה אלקטרה הלוואות לזמן ארוך בסכום של 190 מיליון שקל במטרה לרכוש נכסים מניבים בחו"ל.

בשורה התחתונה, קטן הרווח הנקי ב-61% ל-30.5 מיליון שקל. בתשעת החודשים הראשונים של 2007 הרוויחה אלקטרה 103 מיליון שקל - ירידה של 58% לעומת התקופה המקבילה.

לעומת הירידה ברווח הנקי, מציגה אלקטרה תזרים מזומנים טוב (כסף מזומן הנכנס בפועל לקופת החברה) של 86 מיליון שקל. זאת לעומת 10.7 מיליון שקל בלבד ברבעון המקביל. בתשעת החודשים הראשונים של 2007 הסתכם תזרים המזומנים ב-10 מיליון שקל לעומת 31 מיליון קל בתקופה המקבילה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully