וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חגיגת ארנונה בגופים הממשלתיים

אבי בר-אלי

20.11.2007 / 8:42

כך מגלה דו"ח המבקר. עיריות שונות מעניקות פטור ממס לחברות ממשלתיות. לחברת החשמל חוב של 200 מיליון ש' לירושלים

שומות ארנונה מופחתות או מנופחות בלא הצדקה, פטורים מתשלום או אי-גבייה - דו"ח מבקר המדינה חושף טפח מחגיגת הארנונה של המוסדות הציבוריים ברשויות המקומיות. משרדי הממשלה וחברות ממשלתיות משלמים מסי ארנונה בגין מאות נכסים שנמצאים בתחום שיפוטן של 97 רשויות מקומיות מאז 95'. שטחם הכולל של הנכסים מוערך ב-3,000 דונם.

מנובמבר 2005 עד מאי 2006 בדק משרד מבקר המדינה את גביית מסי הארנונה ממשרדי הממשלה ומחברות ממשלתיות בתשע רשויות מקומיות, שבתחומן נמצאים יותר מ-300 נכסים, בהם נכסים של חברת החשמל. הבדיקה נערכה בערים אריאל, אשקלון, באר שבע, ירושלים, לוד ורמת גן, וכן במועצות האזוריות עמק הירדן ועמק יזרעאל. בין השאר בדק המבקר את סיווג הנכסים הממשלתיים, קביעת הסדרי הארנונה עמם, ביצוע מדידות הנכסים וכן את אופן חיובם. הממצאים בדו"ח מעידים כי טיפולן של הרשויות המקומיות בגביית הארנונה היה לקוי, וכך גם המידע שעליו התבססו הודעות החיוב ופעולות הגבייה שננקטו כלפי החייבים.

למשל, בכמה מן הרשויות חויבו נכסים ממשלתיים בארנונה על סמך מסמכי תכנון בני עשרות שנים בלא שנמדדו מחדש או שסווגו שלא על פי חוק. בית החולים אסף הרופא, למשל, חויב רק בגין 66% משטחו, ואילו עיריית אשקלון חייבה את בית החולים ברזילי לפי סיווגי ארנונה מיוחדים שלא על פי הצווים העירוניים והכפילה את שומת בית הסוהר שקם בשטח שיפוטה פי שישה, בניגוד לחוק לכאורה.

עיריית באר שבע פטרה מוסדות ממשלתיים מארנונה על שטחים לא בנויים; ועיריית ירושלים לא חייבה כלל את הגופים הממשלתיים באזור קרית הממשלה בתשלומי ארנונה בגין שטחים של כ-100 דונם. מנגד נמצא כי משרדי הממשלה שילמו באיחור את תשלומי הארנונה השוטפים, לעתים אף באיחור של שנה, וכי הסדרי פשרה שנחתמו עם המוסדות השונים שיקפו הבדלים בכוח המיקוח של המוסדות ללא הנמקות מפורטות והעלו חשש לפגיעה בעיקרון השוויון.

חברת החשמל - "נישום אסטרטגי"

פרק מיוחד מקדיש המבקר לטיפול הרשויות המקומיות בנכסי חברת החשמל. חברת החשמל מחזיקה ב-160 רשויות נכסים משלושה סוגים עיקריים: 350 משרדים ומתקנים בעלי שטח נרחב (תחנות כוח או תחנות משנה); כ-12 אלף תחנות מעבר (טרנספורמציה), וקווי מתח גבוה הנתמכים בכ-1,000 עמודי חשמל (שאינם מחויבים לפי שעה בארנונה).

ב-2005 שילמה חברת החשמל לרשויות המקומיות 337 מיליון שקל בגין הנכסים שבתחומן, אך מדו"ח המבקר עולים ליקויים חמורים ביחסן של הרשויות לגביית הארנונה מחברת החשמל. בעיריות אשקלון וירושלים נמדדו רק חלק משטחי החברה, ומאות תחנות מעבר ברשויות לא חויבו כלל במשך שנים בארנונה. כך, בשטח שיפוט העיר ירושלים מחזיקה חברת החשמל ב-470 תחנות מעבר בשטח כולל של כ-40 אלף מ"ר. מנגנון חיוב וגבייה לקוי הביא לצבירת חוב של חברת החשמל לעירייה של לא פחות מ-200 מיליון שקל, שאותם מסרבת החברה לשלם.

חוות דעת משפטית שהוכנה בעבור עיריית אשקלון מצאה כי העירייה מחייבת את תחנת הכוח רוטנברג שבעיר בסכום ארנונה הנמוך ב-640 אלף שקל מזה שהיה עליה לשלם, וכן פוטרת שטח של 125 דונם מתשלום. בעירייה נימקו זאת בכך שחברת החשמל היא "נישום אסטרטגי" - כזה שחלק ניכר מהכנסות העירייה מקורו במסים שהחברה משלמת. ואולם, המבקר מעיר כי "היקף תשלומיה של החברה לעירייה אין בו כדי להשפיע על השומה שהעירייה קובעת".

בתגובה לנתוני הדו"ח, העיר משרד האוצר: "במסגרת המשפטית של הארנונה ישנן אי בהירויות רבות. מסגרת זו בנויה על סמך חקיקה מיושנת שהוכנסו בה תיקונים ועדכונים טלאי על טלאי". מחברת החשמל נמסר בתגובה: "בין העירייה לחברה מתנהלים דיונים כדי להגיע להבנה בנוגע למחלוקות סביב שומת הארנונה".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "העירייה נמצאת במו"מ עם משרדי הממשלה הנוגעים בדבר לצורך הסדרת החיובים השנויים במחלוקת, כמו גם מול חברת החשמל. עם זאת, על פי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה, לא ניתן להגיש תביעה משפטית נגד המדינה, אלא לפנות לבירור למשנה ליועץ המשפטי לממשלה שיגשר בין הצדדים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully