וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עובדים? שלא יעבדו עליכם!

23.11.2007 / 7:10

סיום השביתה לא נראה באופק, והנוער מתנפל על מקומות העבודה. מהן זכויותיכם? למי פונים? המדריך המלא לעובד הצעיר

בזמן שהמורים מנסים להציף את הרחובות ולמצוא תמיכה נוספת מכל כיוון אפשרי למאבקם, יש בני נוער שבוחרים לנצל את השביתה המתארכת כדי לחסוך קצת כסף לבילויים: לצד הפופולריות של האינטרנט, ההתקהלויות ברחובות והקניונים המתמלאים - מוצפים גם מקומות העבודה בפניות של תיכוניסטים מלאי מוטיבציה אבל גם חסרי מודעות לזכויות העומדות לרשותם. "וואלה! עסקים" בשיתוף ארגון "פעמונים" מגישה את המדריך השלם לעובד הצעיר והמתחיל: אז, שלא יעבדו עליכם...

מיהו נער?

נער מוגדר על פי החוק כמי שגילו בין 15 ל-18. עבודה בחופשת הקיץ מותרת מגיל 14.

צעדים ראשונים

העסקת בני נוער מותרת רק עם פנקס עבודה מלשכת התעסוקה הקרובה למקום מגוריו הרשום (בתעודת הזהות של הנער). על מנת לקבל פנקס עבודה יש להביא ללשכת התעסוקה אישור מרופא המשפחה המעיד על כשירות לעבודה, תעודת זהות של הנער או של אחד ההורים שהנער רשום בה ותמונת פספורט.
.

תנאי השכר לנוער

בין גיל 14 ל-16 יקבל נער 70% משכר המינימום למבוגר במשק, כלומר 2,597.13 שקל לחודש או 15.01 שקל לשעה.

מגיל 16 עד 17 יקבל נער 75% משכר המינימום למבוגר, כלומר 2,782.64 שקל לחודש או 16.08 שקל לשעה.

בני ה-17 עד 18 זכאים לקבל 83% משכר מבוגר, כלומר 3,079.45 שקל לחודש או 19.95 שקל לשעה.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

פיטרו חוגגת יום הולדת עגול ואתם נהנים ממבצע של פעם ב-60 שנה

בשיתוף פיטרו

מתי משלמים את השכר?

המעביד חייב בתשלום השכר ביום האחרון של החודש שבעדו משתלם השכר, ולא יאוחר מה - 9 לחודש העוקב. אם לא ישולם השכר עד ל-9 לחודש העוקב יחויב המעביד בתשלומו בצירוף פיצויי הלנת שכר.

.

הכשרה על החשבון

כן. גם תקופת הניסיון או ההכשרה נחשבת לחלק מזמן העבודה, לנער העובד מגיע שכר החל מיום העבודה הראשון בשיעור שלא יפחת מתעריף שכר המינימום. אם המעביד לא מרוצה מעבודת הנער הוא יכול לפטר אותו אבל אין הדבר פוטר אותו מתשלום השכר.
.

מצאת החמה עד צאת הנשמה

אין להעביד נער יותר מ-8 שעות ליום ו-40 שעות לשבוע. המנוחה השבועית לנער היא 36 שעות רצופות. ביום עבודה של 6 שעות לפחות, תינתן לנער הפסקה של שלושת רבעי השעה, מתוכה לפחות חצי שעה רצופה.

אסור להעביד ילד למטה מגיל 16 בלילה, היינו בשעות שבין 18:00 ובין 06:00 ואסור להעביד צעיר בגיל שבין 16 ל- 18 בלילה, היינו בפרק זמן של 10 שעות ובהן השעות שבין 20:00 לבין 06:00. חשוב לציין שהעסקה בניגוד לחוק עבודת הנוער איננה פוטרת את המעביד מתשלום מלוא הזכויות לעובד. כלומר, אם הועסקתם יותר מ-8 שעות ביום אתם זכאים למלוא התשלום, אם הועסקתם בשעות הלילה אתם זכאים לתשלום שעות נוספות, ואם הועסקתם בימי חג או מנוחה אתם זכאים לתשלום שעות נוספות וכן ליום מנוחה חליפי.

מתגלגלים

דמי הנסיעות אינם מופחתים לבני נוער - ועל המעסיק לכסות אותן במלואן.

נער עובד הזקוק לתחבורה ציבורית כדי להגיע למקום עבודתו זכאי לקבל נוסף על שכר, גם החזר הוצאות נסיעה בגין כל יום עבודה בהתאם למחיר הנסיעה בתחבורה הציבורית בגבולות הסכום המרבי העומד על 21.14 ש"ח ליום עבודה או עלות חופשי חודשי (הנמוך מבין השניים).

.

ביטוח לאומי ומס הכנסה

כן. את דמי הביטוח הלאומי ישלמו המעסיקים. במס הכנסה בני נוער זכאים לנקודת זיכוי אחת נוספת בגין עבודתם. אלו העוברים את סף המס מחויבים בתשלום מס הכנסה כחוק.


.

חופשה וימי מחלה

כל עובד זכאי לחופשה שנתית. אורך החופשה נקבע בהתאם לוותק של העובד במקום עבודתו. עובד שעבד 75 ימים ופחות, זכאי ל"תמורת חופשה" – 4% מכלל הסכומים שהשתכר. עובד זכאי ל-18 ימי מחלה בשנה, עם זכות לצבירה עד למקסימום של 90 יום. בעד היום הראשון למחלה העובד אינו זכאי לתשלום, בעד היום השני והשלישי העובד זכאי ל-37.5% משכרו היומי, בעד היום הרביעי למחלה ואילך העובד זכאי ל-75% משכרו היומי.

תלוש לנער התלוש

כל חודש המעביד חייב למסור לעובד תלוש שכר המפרט את משכורתו של העובד וניכויי החובה והרשות. המעביד חייב לפקח על שעות העבודה של העובד, לרבות השעות שנקבעו לנוער, וכן על חובות הקשורות להגנה על זכויות נלוות – מניעת הטרדה מינית, הסדרת העישון במקומות עבודה, זכויות נשים בהריון וכו'.

פגעו בזכויותיך?

ראשית, לא להתייאש, לא לחשוש ולא לוותר! עבדתם – מגיע לכם תשלום הוגן ומלא.

ניתן לפנות למוקד משרד התמ"ת בטלפון 1800-354-354 או באתר האינטרנט WWW.MOITAL.GOV.IL/ACHIFA. כמו כן ניתן להתקשר לטלמסר של הסתדרות הנוער העובד והלומד בטלפון 03-7651212.

ניתן גם להתייעץ עם עורך דין אם אינכם בטוחים באשר לזכויותיכם וכן באם קיים חשש לביצוע עבירות נוספות. בעת קבלת הייעוץ מומלץ להביא עמכם מבוגר.

עו"ד עמית חלמיש, מתנדב בארגון "פעמונים" ערך עבור וואלה! עסקים את התשובות שהובאו.

ארגון פעמונים לשיקום כלכלי מעניק סיוע למשפחות לעמוד על רגליהן. הארגון נוסד לפני 10 שנים ורק בשנה האחרונה הצליח לסייע בשיקומן הכלכלי של כ-2000 משפחות. הסיוע נעשה באמצעות הדרכה, ליווי ופיקוח כלכלי. הסיוע ניתן חינם על ידי כ-600 מתנדבים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully