וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הדולר בצניחה: ירד ל-3.862 שקלים

טל לוי

23.11.2007 / 13:07

משלים ירידה של 1.8% בשבוע האחרון ו-11% מאז יולי. בעולם נמצא הדולר בשפל חסר תקדים - 1.49 דולרים ליורו

דבר אינו עוצר את הדולר בדרכו מטה: גם היום הוסיף המטבע האמריקאי להיחלש, והוא איבד היום עוד 0.75%, כך ששערו היציג נקבע על 3.862 שקלים בלבד. מדובר ברמת שפל שרושם הדולר מאז סוף ספטמבר 98' - כלומר לפני יותר מ-9 שנים.

בכך השלים הדולר ירידה של 1.8% בשבוע האחרון. היחלשותו של הדולר אינה עניין חדש, והיא מתרחשת כבר שנתיים. עם זאת, ב-3 החודשים האחרונים, תקופה קצרה למדי, צנח הדולר ב-7.5%. בחודש יולי רשם הדולר את רמת השיא השנתית שלו ל-2007 - 4.35 שקלים - כך שמאז הוא איבד כ-11%.

היחלשות הדולר בישראל עולה בקנה אחד עם ביצועיו בעולם, כאשר כמעט מדי יום שובר הדולר עוד שיא שלילי. נכון להיום, נסחר הדולר בעולם סביב רמה של 1.49 דולרים ליורו - שפל חסר תקדים.

מצב הדולר - תלוי בחו"ל

בבנק לאומי מעריכים הבוקר כי ביום שני הקרוב צפוי בנק ישראל להותיר את הריבית המקומית על כנה (ברמה של 4% לעומת 4.75% בארה"ב - ט.ל) מה שיבסס את פער הריביות בין המשק הישראלי לאמריקאי לפחות עד להודעת הריבית הבאה של הפדרל ריזרב האמריקאי בעוד כשבועיים.

עוד מעריכים בבנק כי חוסנו הפיננסי של השוק המקומי וחשיפתו הנמוכה יחסית (בהשוואה לארה"ב ולגוש היורו) להשפעות הישירות של משבר הסאבפריים וכן הצפי להמשך הצטמצמות פער הריביות בין השוק המקומי לזה האמריקאי, צפויים להמשיך ולתמוך במטבע המקומי.

בבנק הפועלים מעריכים כי המסחר בדולר בשוק המט"ח הישראלי מושפע בעיקר ממגמת המסחר של הדולר בעולם והביצועים הטובים של הכלכלה הישראלית נדחקו לשוליים.

גם בבנק הפועלים מעריכים כי המסחר בדולר בשוק המט"ח הישראלי יושפע גם בתקופה הקרובה מהתפתחות המסחר בדולר ובשוקי המניות, ברחבי העולם. יחד עם זאת, הגורמים התומכים במגמת ההתחזקות של השקל עדיין תקפים, שכן המשקיעים הזרים צפויים להמשיך להשקיע בישראל, על רקע הציפיות כי הכלכלה המקומית תמשיך להפגין ביצועים טובים.

אם בבנק לאומי סבורים כי הריבית בישראל תישאר ברמתה וכך שפער הריבית בין ישראל לארה"ב יוותר ללא שינוי, הרי שבהפועלים סבורים דווקא כי פער הריביות השלילי בין השקל והדולר ימשיך להצטמצם בתקופה הקרובה וכי הדבר צפוי לספק לשקל תמיכה נוספת.

בשני הבנקים סבורים, כאמור, כי ביצועי הדולר בישראל תלויים במצבו בחו"ל, אולם לא מפרטים מה הצפי לביצועי הדולר בעולם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully