וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חבר קיבוץ יגור לרשם האגודות השיתופיות: לחקור התנהלות בכירים בקיבוץ בפרשת הונאת חברת הביטוח "לה נסיונל"

עמירם כהן

24.11.2007 / 16:33

טוען כי הבכירים העלימו מחברי הקיבוץ כי סחרו בתעודות פטירה של חברים שנפטרו כדי לזכות בכספי הביטוחחבר קיבוץ יגור, אהוד כוכבי, פנה לרשם האגודות השיתופיות עו"ד אורי זליגמן, בתביעה למנות חוקר מיוחד לקיבוץ, בטענה כי נושאי משרה בכירים בקיבוץ יגור ביצעו רישום כוזב במסמכי תאגיד, זייפו פרוטוקולים ומאזנים, על מנת להעלים מידיעת חברי מזכירות האגודה (קיבוץ הוא אגודה שיתופית) ומציבור החברים כי ביצעו ביטוח חיים רטרואקטיווי לחברים שנפטרו, וסחרו בתעודות פטירה גם של חברי קיבוצים אחרים, על מנת לזכות את הקיבוץ בדמי הביטוח.

בבקשה לרשם, שהוגשה באמצעות עו"ד יוסי בנקל ממשרד עוה"ד ראב"ד, מגריזו בנקל, להב ושות', טוען כוכבי כי החל מ-1996 פנה מספר רב של פעמים בכתב ובע"פ להנהלת האגודה בתביעה לקיים בירור בעניין התנהלות נושאי משרה בקיבוץ, בפרשה הידועה כ"פרשת חברת הביטוח לה נסיונל" אך כל תביעותיו נדחו.המבקש טוען, כי בעת שכיהן בראשית שנות ה-90 כחבר מזכירות הקיבוץ, הקימו נושאי משרה בקיבוץ את התאגידים "עמותת "יגורים", "חברת שומריה" ו"נאמנות חברי יגור", ששימשו צינור להזרמת הכספים מחברת הביטוח לקיבוץ ולהונאה, לכאורה, של רשות המסים. זאת מבלי שחברי מזכירות האגודה ידעו על הקמת התאגידים הללו ובלא שאישרו את הקמתם.עוד טוען כוכבי כי עמותת "יגורים" פעלה במשך 16 שנה ללא דיווח לחברי האגודה, ופעולות העמותה התנהלו "בחדרי חדרים בניגוד לחוק העמותות ותקנות האגודות השיתופיות". עוד נטען, כי התאגידים החשאיים הללו קיבלו החלטות וביצעו פעולות כספיות בהיקפים גדולים ללא עדכון מוסדות האגודה וחבריה: "התנהגות המעלה חשד, לכאורה, שלא כל הכספים מצאו את דרכם לקופת הקיבוץ".עוד נטען בבקשה כי שני חברי קיבוץ שמילאו תפקידים בכירים במערכת הכלכלית של התק"ם ניצלו את מצוקתם של קיבוצים שנקלעו לקשיים לשם "קנייה", לכאורה, של תעודות פטירה "ומכירתן", לכאורה, לחברת הביטוח, מתוך כוונה לגרוף רווחי עתק ולהעבירם לקיבוץ. המבקש מוסיף וטוען שלחברי האגודה לא נמסר מידע היכן הופקדו הכספים הללו ומהו השימוש שנעשה בהם.
בנוסף מבקש כוכבי מרשם האגודות לבדוק טענה כי נושאי משרה בקיבוץ עשו ביטוח חיים רטרואקטיבי לחבר שנפטר, הוציאו תעודות פטירה כפולות לחברה שנפטרה ופעלו לעשות ביטוח חיים רטרואקטיבי לשני נפטרים אחרים שכלל לא היו חברי קיבוץ יגור.מזכירת קיבוץ יגור אילנה ליבנה-מהצרי, סירבה להתייחס לידיעה.הפנייה לרשם האגודות היא ספיח של אחת הפרשות הפליליות החמורות בענף הביטוח בישראל, שבעקבותיה נידון מנכ"ל חברת הביטוח "לה נסיונל" משה פרג, ל-6 שנות מאסר בפועל. באותה פרשה הנפיקה לא נסיונל פוליסות ביטוח חיים פיקטיוויות לחברי קיבוצים, שלא חויבו לשלם על הפוליסות ותפרה הסדרים פיננסיים והלוואות שצמצמו את תפקידם של הקיבוצים בהונאה הזו למשימה אחת; לספק לחברה שמות של מבוטחים כביכול. במהלך החקירה אף התברר כי חלק מהשמות שבוטחו היו של נפטרים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully