וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

15 חודשי מאסר הוטלו על החוקר פרטי אליעזר פילוסוף בפרשת "הסוס הטרויאני"

נורית רוט

29.11.2007 / 13:08

השופט כבע כי הסדר הטיעון אליו הגיעו הצדדים הוא הסדר מקל, "ואולי אף מקל מדי עם הנאשם"בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר אתמול על אליעזר פילוסוף, שפעל כחוקר פרטי במשרד החקירות "בללי פילוסוף חקירות", 15 חודשי מאסר בפועל בגין חלקו בפרשת "הסוס הטרויאני".
פילוסוף הודה, במסגרת הסדר הטיעון, בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, החדרת נגיף מחשב, האזנת סתר, חדירה לחומר מחשב שלא כדין כדי לעבור עבירה אחרת ופגיעה בפרטיות. הוא הורשע על סמך הודאתו, והכרעת הדין בעניינו ניתנה לפני כשבועיים.פילוסוף נאשם בכך שבין השנים 2004 ו-2005, הזמין מרות האפרתי שירותים של החדרת סוסים טרויאניים למחשבים של ששה אנשים וגופים, ביניהם: חברת נאמנות שווייצית ואיש עסקים ישראלי הפועל בחו"ל, חברת תביג פלסטיק וחברת צילומעתיק, וזאת למטרות ריגול עסקי פלילי.הסוסים הטרויאניים הוחדרו במסווה תמים של תקליטור פרסומי או במסווה של תכתובת דואר אלקטרוני.

בעניינו של פילוסוף הדגישו הצדדים בפני בית המשפט כי חלקו בפרשה היה קטן יחסית לחלקם של חוקרים פרטיים אחרים הנאשמים בפרשה (אברהם בללי, צבי קרוכמל, אסף זלוטובסקי, חיים זיסמן, אייל אברמוביץ ורוני ברהום), שכן הוא ניהל משרד חקירות קטן ביחס ליתר המשרדים שהואשמו, הוא לא עסק בהחדרת הסוסים הטרויאנים בעצמו, וכן משום שכמות הקורבנות בהם פגע קטנה לעומת כמות הקורבנות שיוחסה לנאשמים אחרים. התביעה יוצגה על-ידי עו"ד חיים ויסמונסקי. פילוסוף יוצג על ידי עו"ד נריה כץ.על פי הסדר הטיעון, טענו הצדדים לעונש מוסכם של 15 חודשי מאסר בפועל, 12 חודשי מאסר על תנאי, קנס כספי בסך 50 אלף שקל, ושלילת רישיון חוקר פרטי וניהול משרד לחקירות פרטיות לצמיתות.השופט חאלד כאבוב ציין בפסק דינו כי מדובר בעבירות חמורות, שכן "אין מדובר בנזק שנגרם רק מעצם הפרת הזכות לפרטיות של הקרבנות, אלא בסכנה ממשית הצפויה לכל אדם וכל חברה מסחרית אשר בעידן המודרני של הישגים טכנולוגים והמצאם של מאגרי מידע בעלי ערך רב, מגדילים עד מאד את הפיתוי בקרב אותם עבריינים לפגוע בפרטיות של אותם קרבנות".

השופט אף התייחס לנזק הקשה שנגרם לקורבנות העבירה. "אין ספק ספיקא שאותם קורבנות יאלצו להשקיע סכומי כסף נכבדים ביותר כדי לבנות או לרכוש מערכות מיגון חדשות ומתוחכמות יותר כדי למנוע חדירות דומות ו/או אחרות - עניין שגם הוא כרוך בעלויות כספיות גבוהות ואולי גבוהות מאד".לאור האמור ולאחר שעיין השופט בגזרי דין של מעורבים אחרים בפרשה, קבע השופט כי הסדר הטיעון אליו הגיעו הצדדים הוא הסדר מקל, "ואולי אף מקל מדי עם הנאשם". למרות זאת, החליט השופט לכבד את הסדר הטיעון, וזאת בשל נסיבותיו האישיות של פילוסוף (בין היתר העובדה כי הוא בן 58, כי עבד כקצין בכיר במשטרה, וכי עקב הסתבכותו בפרשה נאלץ לסגור את עסקו ונקלע לקשיים כלכליים), בשל החרטה שהביע ובשל כך שזהו מאסרו הראשון.יוזכר כי ביוני 2006 גזר השופט זכריה כספי מבית המשפט המחוזי בתל אביב על חוקר פרטי אחר שהואשם בפרשה, ניב חי, 22 חודשי מאסר בפועל, 18 חודשי מאסר על תנאי (למשך שלוש שנים) וקנס של 50 אלף שקל."לטעמי לא ירחק היום שבו בתי המשפט יקבעו רף ענישה גבוה יותר כדי להשיג את אותו אפקט הרתעתי מחוייב המציאות בימים אלה שבהם הופך המחשב לכלי עזר וכלי עבודה שאין אדם, לבטח לא חברה מסחרית, יכולים לוותר עליו נוכח יתרונותיו העצומים להכיל מאגרי מידע בהיקף עצום", ציין השופט(פ 40206/05).


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully