וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

איתן כבל: אין הצדקה לתשלום הוצאות עבור שימוש ואחזקה בטלפון לשרים שסיימו תפקידם ואינם עוד שליחי ציבור

צבי זרחיה

2.12.2007 / 19:16

השרים לשעבר שייפגעו מההצעה: לימור לבנת, ישראל כץ, יצחק לוי, ראובן ריבלין, סילבן שלום ובנימין נתניהוח"כ איתן כבל (העבודה) מבקש לבטל את זכאותם של שרים לשעבר המכהנים כחברי כנסת לפנסיה, וכן את זכאותם לאחזקת טלפון לכל החיים על חשבון המדינה.בעקבות הפרסומים בעניין ב TheMarker, כתב כבל בסוף השבוע מכתב בעניין אל יו"ר ועדת הכספים, ח"כ סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו), המופקדת על קביעת תנאיהם ושכרם של שרים ושרים לשעבר. שרים לשעבר המכהנים כחברי כנסת זכאים כיום לגמלה נוסף למשכורתם כחברי כנסת.ח"כ בנימין נתניהו (58) זכאי לפנסיה כראש ממשלה לשעבר, אבל בתוקף היותו יו"ר האופוזיציה, נבדקת זכאותו לגמלת פנסיה כרה"מ לשעבר. בכנסת מתחו ביקורת על כך ששרים המשמשים כחברי כנסת לשעבר מקבלים פנסיה חודשית מהמדינה.חברי הכנסת הזכאים לגמלה בתוקף היותם שרים לשעבר: לימור ליבנת (57), ישראל כץ (52), יצחק לוי (60), ראובן ריבלין (67) וסילבן שלום (49). ח"כ יולי אדלשטיין (49) זכאי לגמלה חלקית כשר לשעבר, מאחר שהוא מכהן גם כסגן יו"ר כנסת.תקרת הגמלה לשר לשעבר המכהן כחבר כנסת היא ההפרש בין משכורת שר (35,817 שקל)
למשכורת של חבר כנסת (32,655 שקל) ¬ כלומר 3,162 שקל בחודש. הזכאות לגמלה לשר לשעבר מותאמת למספר חודשי הכהונה בממשלה.על כל שנה שכיהן בממשלה, זכאי הח"כ לפנסיה של 2% משכר שר, נוסף על שכרו כח"כ. תנאי לקבלת הגמלה הוא שהח"כ כיהן כשר בממשלה במשך שנתיים
לפחות, גם אם לא ברצף.עם זאת, אם כיהן בממשלה פחות משנתיים רצופות ומאוחר יותר שב לממשלה כשר הרי שלצורך חישוב הגמלה מצרפים את כל תקופות כהונתו בממשלה, וכך, לאחר שצבר כהונה של שנתיים הוא זכאי לגמלה כשר לשעבר.שליש עד שני שלישים מגובה הגמלה מנוכים בהתאם לגיל השר לשעבר עד הגיעו לגיל 65, שהחל בו מקבלים השרים הפנסיונרים גמלה מלאה.גורמים כלכליים טענו כי הן השרים והן חברי הכנסת מועסקים על ידי המדינה, ועל כן טבעי שבתקופות מסוימות הם בקואליציה ומכהנים בממשלה, ובתקופות אחרות הם מכהנים כחברי כנסת בלבד.לטענתם, קיים טעם לפגם בכך ששרים לשעבר המכהנים כחברי כנסת מקבלים הן גמלה והן שכר מהמדינה המעסיקה אותם.זאת ועוד, שר לשעבר זכאי לטלפון חינם לכל החיים בביתו, על חשבון הממשלה, בעלות של 268 שקל בחודש. זאת, בנוסף לזכאותו לטלפון חינם כחבר כנסת מכהן.כבל, שכיהן כשר בממשלה, הודיע לפני ארבעה חודשים לחשב הכללי באוצר שהוא מוותר על קבלת הטלפון חינם המגיע לו כשר לשעבר. כבל כיהן פחות משנתיים, ולכן אינו זכאי לפנסיה כשר לשעבר. לדבריו, "אין כל הצדקה לתשלום הוצאות עבור שימוש ואחזקה בטלפון לשרים שסיימו תפקידם בממשלה ואינם עוד שליחי ציבור".


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully