וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

משבר הסאבפריים מגיע לבנק הפועלים

רם דגן

4.12.2007 / 6:48

הבנק עלול למחוק עשרות מיליוני דולרים בגין השקעתו במשכנתאות בארה"ב. זאת בעקבות החלטת מודי'ס להפחית דירוג ההשקעות מסוג SIV

עוד חדשות רעות לבנק : חברת הדירוג הבינלאומית, מודי'ס, הודיעה כי היא שוקלת לבצע הפחתת דירוג להשקעות הסאבפריים המורכבות מסוג SIV. כלי תקשורת בארה"ב העריכו אתמול כי אם תבוצע ההפחתה, תהיה זו הפחתת הדירוג הגדולה והמשמעותית ביותר מאז החל משבר האשראי בארה"ב בקיץ האחרון.

בנק הפועלים הוא הבנק הישראלי היחידי שיש לו השקעה משמעותית ב-SIV, הנחשב לאפיק ההשקעה המסוכן ביותר במשכנתאות בארה"ב. הבנק ביצע את ההשקעות באמצעות הסניפים שלו בניו יורק ובלונדון. היקף ההשקעות הוא 400 מיליון דולר, מהם כבר רשם הבנק הפחתת שווי בסך 83 מיליון דולר בדו"חות הרבעון השלישי - חלקם בהפרשה זמנית וחלקם בהפרשה קבועה.

אתמול העריך אנליסט בכיר בשוק, כי בעקבות הפחתת הדירוג שעשויה לבצע מודי'ס עלול הבנק להידרש להפחתה נוספת של עשרות מיליוני דולרים בגין השקעה זו. בדו"חות הכספיים שפירסם בנק הפועלים בשבוע שעבר התבררו היקף וסוג ההשקעות של הבנק החשופים למשבר המשכנתאות בארה"ב. הבנק הודיע עוד כי אחד הקריטריונים שהוא מביא בחשבון בשערוך השקעות אלה, הוא הדירוג של מכשירי ההשקעה על ידי סוכנויות דירוג בינלאומיות.

השקעות SIV בעולם - מאות מיליארדי דולרים

מאז פרץ משבר המשכנתאות בארה"ב בקיץ האחרון, ביצעו חברות הדירוג הבינלאומיות הפחתות דירוג לאג"ח התלויות בהחזר משכנתאות בארה"ב ולמכשירי השקעה פיננסיים כמו SIV, התלויים במחירי האג"ח האלה ובתנאי האשראי בשוק. ואולם עד סוף אוקטובר לא ביצעו חברות הדירוג הפחתות דירוג משמעותיות, בעיקר מכיוון שהיו עסוקות בהערכת המצב ובבחינת הסיכון של כל אחד מסוגי ההשקעות. בשבועות האחרונים סיימו צוותי העבודה של חברות הדירוג את הבדיקות, ובמרכזים הפיננסיים הגדולים ציפו לביצוען של הפחתות דירוג.

בתחילת השבוע הודיעה מודי'ס כי היא שוקלת לבצע הפחתה כזו, ובינתיים העבירה לרשימת המעקב שלה השקעות SIV בסך 105 מיליארד דולר. בין השאר, תעביר מודי'ס מכשירי SIV של ענק הבנקאות סיטי (לשעבר סיטיגרופ), שהנפיק ומכר למוסדות פיננסיים אחרים SIV בהיקף של כ-64 מיליארד דולר. לפי ההערכות, גם מכשירי ה-SIV שרכש הפועלים בשנים האחרונות נמצאים ברשימת ההשקעות שדירוגן צפוי להיות מופחת בקרוב על ידי מודי'ס.

היקף ההשקעות מסוג SIV בעולם נאמד בכמה מאות מיליארדי דולרים. השקעות אלה נחשבות למסוכנות במיוחד, מכיוון שהמודל העסקי שלהן חושף אותן גם לשוק המשכנתאות וגם לשוק האשראי לטווח הקצר. מאז פרוץ משבר הסאבפריים מתקשים הגופים העסקיים לגייס אשראי לטווח קצר במרכזים הפיננסיים הגדולים בעולם; אשראי זה דרוש לצורך תפעולן של השקעות מסוג SIV. היעדר הנזילות במכשיר השקעה זה הוא הגורם העיקרי להפחתת שוויו.

בחודשים האחרונים מנסים הגופים הפיננסיים הגדולים בעולם לגייס קרן מיוחדת, שתספק אשראי לטווח קצר למכשירי SIV. דבר זה אמור למנוע את המשך הירידה בשוויין של השקעות אלה. מאז תחילת משבר הסאבפריים ירד בחדות שוויים של מכשירי SIV: שווי האיגרות שאליהן צמודים מכשירי ה-SIV הוערך בתחילת המשבר ב-102%; באוקטובר פחת השווי ל-71%, ובנובמבר כבר ירד שוויין ל-55%. הירידה החדה שחלה באוקטובר היא הסיבה להחלטתה של מודי'ס לבחון שוב את הדירוג של מכשירי השקעה אלה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully