וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המאבק בפקקים עולה הילוך: תנועת משאיות בכביש תל אביב-ירושלים בשעות הבוקר תיאסר מפברואר

אבי בר-אלי

10.12.2007 / 6:59

ממחלף בן שמן לירושלים, בכיוון מזרח בלבד; התנועה תוסט לכביש 443. מהירות הנסיעה בכביש 1 תגדל ב-6-11 קמ"ש



נסיעת משאיות בכביש תל אביב-ירושלים (כביש 1) ממחלף בן שמן עד הכניסה לירושלים תיאסר מדי בוקר בין 6:00 ל-10:00 החל בסוף ינואר או תחילת פברואר - כך הוחלט במשרד התחבורה. מדובר בפיילוט שיימשך כחצי שנה ונועד להפחית את עומסי התנועה בכניסה לירושלים.



תנועת המשאיות תוסט לכביש 443. המהלך ילווה בהודעות לתקשורת, שילוט שתציב מעצ וכן אכיפה שתפעיל משטרת ישראל.



בכביש תל אביב-ירושלים נוסעים בשעות השיא כ-2,500 כלי רכב בשעה, שכמאה מהם משאיות כבדות. בשל הטופוגרפיה הקשה בתוואי הכביש ובשל רוחבו, תנועת המשאיות מביאה להורדת הקיבולת בכביש באופן משמעותי ולהאטת התנועה. יתר על כן, בכביש אין שוליים, כך שהוא אינו מאפשר למשאיות נתיב זחילה, מה שמגביר את הסיכון לחסימת נתיבים.



במשרד התחבורה פנו בשנה האחרונה לחברת הייעוץ התחבורתי אמי-מתום בניסיון לבחון נתיב חלופי לתנועת המשאיות דרך כביש 443. כביש זה סלול בצורה טובה יותר, תלול פחות ובעל שוליים מלאים.



ניתוח חברת הייעוץ, שבוצע בידי המהנדס רן זילברשטיין, השווה את מהירות התנועה ואת מידת הסיכון התחבורתי (מספר תאונות הדרכים) כיום למצב החזוי לאחר ההסטה. מהדו"ח עולה כי ההסטה תביא להאצה במהירות הנסיעה בכביש 1 (ראו תרשים).



למרות הירידה המקבילה במהירות הנסיעה בכביש 443, תחסוך ההסטה שעות נסיעה. בענף התחבורה מציינים כי אף העלאה של 5% במהירות הנסיעה היא משמעותית למשק.



החברה ניתחה גם את רמת הבטיחות בכבישים. בכבישים בין-עירוניים מתרחשות 13% מן התאונות בבוקרי ימי חול (6:00-10:00). שיעור המשאיות שמשקלן יותר מעשר טונות המעורבות בתאונות האלה גבוה פי 1.8 משיעור כלי הרכב הפרטיים המעורבים בהן. מן התחשיבים עולה כי הסטת המשאיות לכביש 443 תפחית את הסבירות לתאונות דרכים בשיעור ניכר של יותר מ-50%.



יו"ר איגוד המובילים והמסיעים, גבי בן הרוש, תקף בעבר בחריפות את כוונת משרד התחבורה לנקוט את המהלך והגדיר את הפיילוט כמעשה חלמאי.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully