וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נדחה מועד תחילת הניסוי של המערכת "קוד פוזטיווי", שנועדה למנוע פיגוע טרור אווירי

זוהר בלומנקרנץ

13.12.2007 / 11:07

אל על תהיה החברה הישראלית היחידה להשתתף בניסוי הפעלת מערכת חדשה נגד טרורנדחה במפתיע מועד תחילת הניסוי של המערכת החדשה - "קוד פוזטיבי", שנועדה למנוע פיגוע טרור אווירי, באמצעות זיהוי מטוסים אזרחיים, המבקשים להיכנס למרחב האווירי של ישראל - כך נודע ל-TheMarker.

ניסוי המערכת שצריכה להגן על טייסים הנמצאים תחת איום טרוריסטים, נקבע לתחילת החודש, אולם בשל בעיות השלמת הייצור של המערכת החדשה במפעל אלביט, הניסוי נדחה בכחצי שנה.אל על תהיה החברה הישראלית היחידה להשתתף בניסוי הפעלת מערכת חדשה נגד טרור, שתזהה כל מטוס אזרחי לפני כניסה לישראל; זאת על אף שהאיגוד הארצי של הטייסים בישראל, מסתייג בשלב זה, מהפעלתה.

את המערכת פיתחה חברת אלביט מערכות והיא מתמקדת ביצירת קוד פוזיטיווי סודי, שהטייס נדרש להעביר בטרם כניסתו למרחב האוויר של ישראל ואימות זהותו ע"י מערכת קרקעית מיוחדת. כל טייס מטוס נוסעים, יהיה חייב להצטייד בכרטיס חכם אישי. כאשר יתקרב המטוס לתחום האווירי של ישראל, יידרש הטייס לבצע הליך זיהוי בעזרת הכרטיס מול מערכת בקרה.

עפ"י התכנון, עמד להתחיל החודש ניסוי מעשי בהפעלת המערכת. משרד התחבורה פנה לחברות תעופה זרות אשר פועלות בישראל, בבקשה להצטרף לניסוי אך אחדות מהן סירבו לקחת בו חלק.

האיגוד הארצי של הטייסים בארץ הביע אף הוא בעבר התנגדות למערכת החדשה. בעקבות שאלות שהעלה, הוזמן האיגוד להשתתף כמשקיף בתהליך הפיתוח. יו"ר האיגוד הארצי של הטייסים, קברניט בועז חטיבה, אמר בתשובה ל"הארץ" כי "האיגוד אכן מוזמן להשתתף כמשקיף בתהליך הפיתוח. האיגוד הארצי של הטייסים יקבע את עמדתו לאחר שיעמוד על יכולותיה ולאחר סיום הפיילוט".

סירובן של חלק מחברות תעופה זרות להתקין בשלב זה את המערכת במטוסיהן, נבע בין היתר, מחשש לתגובה שלילית מצד ארגוני הטייסים במדיניותיהן ומסיבות כלכליות. הניסוי מתוכנן היה להמשך כמה שבועות. לאחר מכן המערכת אמורה להיות מותקנת במטוסי כל חברות התעופה הטסות לישראל.

מחברת אלביט נמסר בתגובה, כי "העיכוב נוצר בשל הגדלת התכולה של חלקת אלביט מערכות בפרויקט". סמנכ"ל המבצעים של אל על, ליבור יבור, אמר בתגובה, כי "החברה אכן משתתפת
בניסוי".מנהל אגף בכיר ליחסים בינלאומיים והסברה במשרד התחבורה, אבנר עובדיה, אמר בתגובה, כי "הניסוי נדחה לחודש מרס בגלל סיבות אשר קשורות לחברה המייצרת את המערכת. משרד התחבורה פנה לשבע חברות תעופה זרות, מתוכן שתי חברות תעופה, סירבו להשתתף בניסוי. חמש חברות התעופה הזרות אשר תקחנה חלק בניסוי תהיינה שתיים מאירופה; שתיים מארה"ב ואחת מאפריקה. עם זה, אותן חברות תעופה זרות, שדחו השתתפותן בניסוי, התחייבו להשתמש בקוד הפוזיטיווי כאשר ישראל תחל ביישומו המלא על כל חברות התעופה אשר טסות איליה וממנה".

יצויין, כי המערכת החדשה הוצגה בקבינט המדיני-ביטחוני, על ידי שר התחבורה והבטיחות בדרכים, שאול מופז. הקבינט, שדן לאחרונה באבטחת התעופה האזרחית בישראל ומטוסים ישראלים בעולם, אישר תקציב של 400 מיליון שקל לפיתוח מערכת מתקדמת להגנת מטוסי נוסעים אזרחיים מטילים. המערכת מבוססת על לייזר ותותקן על מטוסי החברות הישראליות שטסות לאזורי סיכון. מערכת ראשונה תותקן בעוד שנתיים.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully