וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עשו זאת בעצמכם: תביעות קטנות

14.12.2007 / 6:58

ללא צורך בעו"ד וחומות ביורוקרטיה, ביהמ"ש לתביעות קטנות מהווה אלטרנטיבה חשובה ואפילו די מהירה לפתרון סוגיות וסכסוכים. המדריך המלא

הזכות הבסיסית לפנות לבית המשפט במקרים של עוולות צרכניות, סכסוכים עם גופים כלכליים ואפילו כל אדם פרטי שהסב לנו נזק, הפכה עם הזמן לפרוייקט מסובך ומורכב: עורכי דין, ערימות מסמכים, טקטיקות משפטיות סבוכות והרבה כאבי ראש נלווים לרצון הבסיסי והמתבקש כל כך לבקש ולדרוש עשיית צדק.

אבל למרות הדימוי המורכב, בית המשפט לתביעות קטנות היה ונותר פתרון פשוט יחסית, יעיל ואפילו די מהיר לפתרון סוגיות וסכסוכים. וואלה! עסקים בשיתוף עם ארגון "פעמונים" הפועל לשיקום כלכלי, מציג את המדריך לתביעות קטנות - לשימושכם.

לפני הגשת התביעה

לפני שניגשים להגיש את התביעה, חשוב להקפיד על מספר שלבים:

1. הגדירו היטב מה הנזק שנגרם לכם: האם מדובר בנזק כספי, בפגיעה ברכוש, התחייבות שלא קוימה או פגיעה אחרת. גם אובדן הנאה או "עוגמת נפש" בלשון העם יכולה להיחשב כנזק, בהתאם לנסיבות.

2. יש להכין ולהצטייד ב"ציר זמן" המפרט את סדר האירועים כפי שהתרחשו, כרונולוגית, בדיוק תאריכי ככל הניתן.

3. . לרוב מומלץ לפנות לצד השני במכתב (בדואר רשום) על מנת להודיע לו על דרישתכם ועל כוונתכם להגיש תביעה, במידה ולא תיענה - בטרם נקיטה של צעדים משפטיים בפועל.

מי יכול לתבוע או להיתבע?

1. להגיש תביעה יכולים רק אנשים פרטיים (חברות, שותפויות וכיו"ב אינם יכולים להגיש תביעות לבית הדין לתביעות קטנות).

2.הנתבע/ים חייבים להיות אדם או תאגיד (חברה בע"מ, שותפות וכו').

3.אין הגבלה על צירוף כמה תובעים יחד, ובלבד שתהיה זהות עניינית בתביעה.

4.מותר לתבוע מספר נתבעים ביחד.

איך תובעים?

בכדי לפתוח בהליך תביעה יש למלא טופס כתב תביעה, אותו ניתן לקבל במזכירות בית המשפט. לתביעה יש לצרף מסמכים הנוגעים אליה והמוכיחים אותה, כגון חוזה, התכתבויות, הערכות נזקים וכדומה. את כתב התביעה רצוי להדפיס במחשב ולנסחו בקיצור ובבהירות.

חשוב לדעת כי חל איסור לתבוע יותר מ- 5 תביעות קטנות בשנה אחת, באותו בית משפט.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

התהליך המסקרן של מיחזור אריזות מתכת

בשיתוף תאגיד המיחזור תמיר

היכן להגיש?

בתי המשפט לתביעות קטנות פועלים בסמוך לבתי משפט השלום ברחבי הארץ. את התביעות יש להגיד במזכירות בית המשפט לתביעות קטנות, ויש להקפיד על מקום הגשת התביעה בהתאם לכללים, על פי אחת מן האפשרויות הבאות:

1. במקום מגוריו או במקום עיסוקו של הנתבע.
2. במקום יצירת ההתחייבות, לדוגמא: המקום שבו נחתם החוזה.
3. במקום שנועד לקיום ההתחייבות (גם אם לא קוימה).
4. במקום המסירה של הנכס.
5. במקום המעשה או המחדל שבגינו תובעים, לדוגמא: בנזק שאירע בחיפה ניתן לתבוע בחיפה למרות שהצדדים מתגוררים בעיר אחרת, ת"א לדוגמא.

מומלץ להתייעץ עם מזכירות בית המשפט או עם איש מקצוע לגבי מקום הגשת התביעה.

מהו הסכום המקסימלי להגשת תביעה?

הסכום המקסימלי להגשת תביעה קטנה הוא 17,800 שקל, סכום זה מתעדכן מעת לעת על פי צו של שר המשפטים. ראוי לציין כי לצורך הגשת התביעה יש לשלם אגרה, לרוב כ- 1% מסכום התביעה בתוספת אגרת פרוטוקול.

מהם סוגי התביעות והנזקים בגינם ניתן לתבוע?

קיים מגוון של עילות לתביעה בבימ"ש לתביעות קטנות: ניתן להגיש תביעות בין היתר עקב עוולות והפרות הוראות חוק הגנת הצרכן, תביעות בנושאי חוזים,תביעת נזיקין או תביעה בגין עשיית עושר שלא במשפט.

הנזקים שאותם ניתן לתבוע מתחלקים לשני סוגים: נזק כספי או רכושי ונזק שאינו נזק ממוני (כדוגמת עוגמת נפש) - את הנזקים הכספיים/רכושיים ניתן להוכיח באמצעות חשבוניות, קבלות, צילומים של נזק בפועל או הערכות שווי, בהתאם לנסיבות.
באשר לנזקים הלא כספיים - יש להציג את הטיעונים הרלוונטיים בבית המשפט ולנמק אותם, כאשר בית המשפט יהיה זה ש"יכמת" את הנזק ויקבע את שוויו ואת דרך הפיצוי.

איך מתגוננים בהליך תביעות קטנות?

כתב הגנה יוגש על גבי טופס שנשלח לנתבע ע"י המזכירות או על ידי טופס דומה לו. יש להגיש את כתב ההגנה במזכירות בית המשפט, במספר העתקים לפי הנחיות המזכירות. ככלל, נתבע שאינו מגיש כתב הגנה או שאינו מופיע למשפט - יפסיד במשפט.

יש לציין את עיקרון ה"תביעה שכנגד" המאפשר לנתבע להגיש תביעה כנגד התובע על גבי טופס תביעה ולהוסיף בכותרת "תביעה שכנגד".

כיצד מתנהל המשפט?

המשפט מתנהל לפני השופט בצורה לא פורמלית ויש גמישות רבה מבחינת דיני הראיות. התובע והנתבע אינם רשאים להיות מיוצגים ע"י עורך דין, ורק במקרים מיוחדים אפשר לבקש מהשופט להיות מיוצג על ידי מי שהוסמך לשם כך. ניתן, בהסכמת שמח הצדדים, למנות את השופט כבורר.

כל צד רשאי להביא עדים ביום הדיון (אין צורך ליידע את המזכירות על כך), ובמידה ונבצר מכם להגיע למועד הדיון שנקבע - עליכם להגיש בהקדם האפשרי בקשה לדחיית מועד הדיון, לה תצורף תגובת הצד שכנגד.

בתום הדיון בתביעה יתן בית המשפט את פסק הדין. חשוב לגלות מעורבות ולהתעניין בהתפתחות התיק, לאורך כל התהליך.

סוגיית הערעור: אין זכות ערעור אוטומטית על פסקי דין של ביהמ"ש לתביעות קטנות. לשם הגשת ערעור צריך לבקש היתר בתוך 15 יום מבית המשפט המחוזי. בעת הגשת ערעור, יש לשלם אגרת ערעור בהתאם לקבוע בחוק.

כיצד אוכפים את פסק הדין?

פסק דין שניתן לטובת אחד מהצדדים והצד השני מסרב לכבדו ניתן לאכיפה באמצעות שימוש בהליכי הוצאה לפועל.

במידה ופסק הדין כולל גם צו המורה על עשיית פעולה או המחייב מניעה של פעולה כלשהי - ניתן לפנות לבית המשפט כנגד צד המסרב לבצע את הצו במסגרת הליכי ביזיון בית משפט.

עו"ד עמית חלמיש, מתנדב בארגון "פעמונים" ריכז עבור וואלה! עסקים את ההמלצות.

ארגון פעמונים לשיקום כלכלי מעניק סיוע למשפחות לעמוד על רגליהן. הארגון נוסד לפני 10 שנים ורק בשנה האחרונה הצליח לסייע בשיקומן הכלכלי של כ-2000 משפחות. הסיוע נעשה באמצעות הדרכה, ליווי ופיקוח כלכלי. הסיוע ניתן חינם על ידי כ-600 מתנדבים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully