וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המירוץ לפקולטה החמישית: אוניברסיטת בר אילן ואיל הנדל"ן בוב סטארק רוצים להקים בית ספר לרפואה בגליל

תמרה טראובמן

17.12.2007 / 8:27

איש העסקים היהודי-אמריקאי מתכנן לתרום, עם נדבנים אחרים, כחצי מיליארד דולר להקמת בית הספר





לפי התוכנית המשותפת לבר-אילן ולסטארק, ביה"ס יהיה חלק מעיר אוניברסיטאית חדשה, שתוקם ליד צפת על פני כ-3,500 דונמים. מלבד הקמת ביה"ס לרפואה, קבוצת המשקיעים בהנהגת סטארק תשקיע לפחות עוד שלושה מיליארד דולר בבניית בתים בעבור הסגל האקדמי, מוסדות תרבות ומוסיקה ושני קניונים. סטארק, נשיא ומנכ"ל חברת נדל"ן, הוא יהודי-דתי, ומבקש להקים במקום גם ישיבת הסדר. לדברי קוה, הקמת העיר נחוצה כדי למשוך סטודנטים וסגל אקדמי ברמה גבוהה.



התרומה הצפויה יוצאת דופן לא רק מבחינת היקפה הכספי, אלא גם בכך שהיא שונה מסוג התרומות שהיו נפוצות עד כה במוסדות אקדמיים. בבר-אילן מסכימים שסטארק ואנשי העסקים שיצטרפו לפרויקט הם תורמים מסוג חדש - כאלה שהם גם יזמים ומשקיעים כלכליים. עם זאת, לדברי קוה, התרומה לביה"ס תהיה "פילנתרופיה טהורה", ואילו בהשקעה בהקמת העיר "חלק גדול מההכנסות יופנו להפריית מוסדות התרבות והרפואה בעיר. הרווחים הראשונים יילכו למטרות פילנתרופיות, כדי לעזור לעיר להתפתח, אבל יזמים יקבלו גם החזרים. זו השקעה כלכלית שמחזירה עצמה".בבר-אילן אומרים כי על אף שהתרומה תינתן במסגרת מיזם נדל"ן, ביה"ס לרפואה ייהנה מעצמאות מלאה. ביה"ס יהיה ציבורי, ועלות תפעולו אמורה להיות ממומנת מתקציב ממשלתי. בתשובה לשאלת "הארץ" אם התנה את תרומתו בכך שבר-אילן תהיה האוניברסיטה שתיבחר להקים את בית הספר, אמר סטארק ש"אני לא רוצה להיכנס לזה. לפי כל הסימנים, בר-אילן היא שתיבחר, והיא גם זו שצריכה להיבחר".



בתי הספר לרפואה התנגדו בשעתו להקמת בי"ס חדש. הם טענו שמדובר בהחלטה בזבזנית, מפני שניתן להגדיל את מס' הסטודנטים ע"י הרחבת בתי הספר הקיימים.



אוניברסיטת חיפה מסרה בתגובה, כי היא מנהלת מגעים עם גורמים שונים בישראל ובחו"ל, שהביעו נכונות לתמוך במהלך, אם ביה"ס החדש יוקם על ידה.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully