וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ניתוח טכני: הנפט והזהב לאן?

ירון שקדי

23.12.2007 / 12:45

אחרי נסיקה של עשרות אחוזים במהלך 2007, הגיעה השעה לנתח את הזהב והנפט לקראת שנת 2008. בסקירה הפעם נתמקד בסחורות ונבצע רענון אחרון לשנה זו בתיק הדפנסיווי שלנואחרי נסיקה של עשרות אחוזים במהלך 2007, הגיעה השעה לנתח את הזהב והנפט לקראת שנת 2008. בסקירה הפעם נתמקד בסחורות, שללא ספק היו החמות ביותר בשנה החולפת וכן נבצע רענון אחרון לשנה זו בתיק הדפנסיווי שלנו.את חוזה הזהב והנפט ניתחנו השנה מספר פעמים, בכל פעם היינו שוורים מאוד לגביהם - הזהב בשל החלשות הדולר האמריקאי, והנפט בגלל הביקושים האמיתיים מצד מדינות דרום מזרח אסיה. גם לגבי הזהב וגם לגבי הנפט הרי שהתחזיות שלנו ל-2007 התממשו במלואן - היעד שלנו לזהב היה 850 דולר, כאשר ב-7/11 נגע מחיר החוזה ב-848 דולר. התחזית שלנו לנפט, שדיברה על "יעד עגול של 100 דולר לחבית" גם היא התממשה כאשר מחיר חבית נפט הגיע ל-99.21 דולר ב-21/11.

חוזה הזהב הנראה כאן בגרף מתאר מצב מעניין של משולש מתכנס. קודקוד המשולש בשיא ב-848 דולר ובסיסו ב-773 דולר. קו המגמה העולה (הירוק) מתאר את הקונים שמוכנים כל העת לרכוש את חוזה הזהב במחיר עולה וגובר ולכן שיפוע הקו חיובי. לעומתם, נמצאים המוכרים שאותן מייצג הקו האדום - המוכרים מוכנים למכור כל העת במחיר נמוך יותר ולכן הקו בשיפוע יורד.ההתכנסות מציינת כוחות שווים של התנגדות ותמיכה, אלא שהתכנסות אינה יכולה להמשך לנצח.מדובר כאן במקרה קלאסי של משולש, שעתיד להיפרץ לאחד הכיוונים כאשר טווח היעד הוא כגובה המשולש-75 דולר. אם הקונים יגברו על המוכרים, היעד לזהב יעמוד על 900 דולר, ואם להיפך - מחירו של החוזה עשוי להידרדר ל-725 דולר, מחיר החוזה בסתיו האחרון.במרבית המקרים, משולש מתכנס נפרץ עם כיוון המגמה האחרונה בנכס לפני ההתכנסות. במקרה זה, המגמה לפני המשולש היתה של עליות, ולכן הסבירות הגבוהה יותר היא, שחוזה הזהב ירשום שיאים נוספים. זאת הסיבה מדוע החלטנו להשאיר בתיק המניות הדפנסיווי שלנו את מנית חברת AUY העוסקת בתחום - למקרה שאכן מחיר הזהב יאמיר שוב.נסכם: הזהב, שעלה במהלך 2007 ב-26% צפוי לעלות ב-2008 לפחות ב-15% נוספים, כך צופים אנליסטים. לפי הניתוח שלנו יש להמתין עד לפריצת המשולש ולפיו לפעול. הסבלנות תשתלם.בעוד שמחיר חוזה הזהב נגזר, במרבית המקרים, מחוזקו של הדולר האמריקאי, הרי שמחיר חבית נפט נגזר יותר מכיוונים של ביקושים אמיתיים. דו"חות המקרו והמיקרו האחרונים בארה"ב מלמדים, כי ההאטה עליה מדברים איננה כה עמוקה. אם הביקושים בעולם ימשיכו בקצב רגיל, אזי הביקושים לאנרגיה ימשיכו.לראיה - חברת האנרגיה החמישית בגודלה בארה"ב-HESS (סימבול HES) דיווחה בסוף השבוע כי ב-2008 היא עשויה להוציא עד 4 מיליארד דולר בהתרחבות ומציאת שדות נפט חדשים. ההודעה הדליקה (תרתי משמע) את הסקטור ומניות החברה עלו ביותר מ 9% ביום המסחר האחרון.

גרף הנפט הטקסני המתוק מתאר את התנהלות חוזה הנפט בחצי השנה האחרונה ואת הפסגה שרשם כאמור בנובמבר ב-99.29 דולר לחבית. ברור לכול, כי המגמה הראשית של מחיר הנפט היא מעלה, אלא שמחסום ה-100 דולר לחבית מלמד כי לא ייפרץ בקלות. קולות הרגיעה מכיוון אירן, כמו גם נכונות אופ"ק להגדיל תפוקה, עשויים להכביד על מחיר הנפט ב-2008.
הסיפור הוא פשוט - אם מחיר חבית נפט יוסיף לעלות, כפי שעשה השנה (עלה במהלך 2007 ב-60%) הדרישה לתחליפי אנרגיה תיגבר, מה שעשוי להחליש את מחיר הנפט, ולכן אופ"ק ירצו לשמור את המחיר סביב רמתו הנוכחית, על מנת לא לעורר דובים משנתם.הנחת העבודה שלנו היא שהמספר הקסום של 100 דולר לחבית נפט לא ייפרץ במהלך הרבעון הראשון של 2008, וזו הסיבה מדוע הורדנו בתיק הדפנסיווי שלנו את החשיפה לסקטור, כפי שיפורט בהמשך.נסכם: בזהב, צפו לתנודה. ובנפט, כל עוד מתחת ל-100 דולר, אנחנו דוביים לגביו.תיק המניות הדפנסיווילאור הגלישה לרבעון הראשון של 2008 שיהיה, כך חוזים לא מעט כלכלנים, קשה יותר מהרבעונים הקודמים, החלטנו לנקוט עמדה. לדעתנו, השוק יוסיף להיות תנודתי וילווה בלא מעט חששות לגבי עומק משבר האשראי בארה"ב בפרט ובעולם בכלל. לאור התנודתיות בהווה וזו הצפויה בעתיד, החלטנו להשקיע בחברות שעתידות להרוויח מאי הוודאות - מפעילות בורסות החוזים העתידיים. את הסקטור הזה כבר סקרנו בעבר תוך המלצות חמות ל-CME ול-BOT והאחרונה היא הבורסה הטרנסאטלנטית NYX, עליה המלצנו לפני מספר חודשים בודדים.

הפעם נתמקד ב-2 המפעילות intercontinental exchange ו-NYMEX HOLDINGS.NYMEX (סימבול NMX) היא האחרונה מבין בורסות החוזים שהונפקו בשנים האחרונות. NMX היא מפעילת בורסת חוזי האנרגיה והמתכות הגדולה בעולם ובסיסה בניו יורק. בחודשים האחרונים עמדה NMX לא אחת תחת ספקולציות בדבר רכישתה על ידי אחת הבורסות הגדולות בעולם, אלא ששמועות לחוד ומציאות לחוד. הנהלת NMX החליטה לפני כחודש לרכוש 15.1% בבורסת החוזים בנורווגיה IMAREX לפי שווי של 360 מיליון דולר. רכישה זו בוצעה על מנת לבסס את מעמדה של NMX גם מעבר לים ולאותת למתחרות כי גם היא יכולה.ההחלטה שלנו לרכוש את NMX באה במקביל להמלצה החמה של דוטישה בנק - לפיו NMX תהיה בורסת החוזים המובילה ב-2008, זאת לאור הביקוש הגובר והפעילות הגואה בחוזי נפט ומתכות בעולם. NMX נכנסת לתיק הדפנסיווי בשווי של 6,000 דולר (לפי שער הסגירה האחרון) על חשבון מנית LMT, שהניבה לנו תשואה של 8.5%.החברה השנייה, intercontinental exchange (סימבול ICE), גם היא אחת המפעילות של פלטפורמת מסחר אינטרנטית הגדולות בעולם. המדיה הפיננסית נותנת ציטוטים של מחיר חבית נפט בבורסת ICE ממש כמו המתחרה - NMX, אלא של-ICE יתרון נוסף, מכיוון שהיא מאפשרת מסחר באופציות על מניות וחוזים על מדדים כמו בורסת שיקגו (CME). ברבעון האחרון צמחה ICE ב60% מול הרבעון המקביל של אשתקד, ובמקביל הרווח הנקי צמח ביותר מ-50%. המספרים מעידים על מסחר הולך וגובר בחוזים ואופציות ברחבי העולם.ICE, שהונפקה לציבור באוקטובר 2005, עלתה ביותר מפי 7 במהלך השנתיים האחרונות, תודות לצמיחה המרשימה. הקו הירוק מתאר את קו המגמה העולה של מחיר המניה, ואילו הגרף התחתון מתאר זרימת כסף חיובית לתוך המניה (גושים ירוקים). ההמלצה שלנו היא בהחלט BUY עם יעד של 220 דולר במהלך 2008. גם ICE נכנסת לתיק הדפנסיווי בשווי של 6,000 דולר על חשבון מנית הנפט CEG שהניבה לנו 7.5% תשואה.הכותב הוא ראש דסק ארה"ב בחברת Camalia capital market. המידע המובא אינו מהווה בשום אופן המלצה לרכוש או למכור מניות. הכותב והחברה בה הוא מועסק עשויים להחזיק בניירות ערך שונים, לרבות בניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. בכל מקרה, אין לראות בכתבה זו משום המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully