וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תל אביב: המסחר ייפתח לאור עליות השערים שנרשמו אתמול ועל רקע ההמתנה על גובה הריבית הערב ב-18:30

טל לוי

24.12.2007 / 7:29

מרבית הכלכלנים מעריכים כי הריבית תעלה במטרה לרסן את האינפלציה שמרימה ראשהבורסה של תל אביב תפתח את יום המסחר השני השבוע בהמשך לעליות השערים הנאות שנרשמו אתמול ובציפיה להחלטת הריבית הערב בשעה 18:30: מדד המעו"ף שהוסיף אתמול 1.6% יפתח ברמה של 1,218 נקודות ומדד תל אביב 100 שעלה ב-1.3% יפתח ב-1,150 נקודות.

הערב בשעה 18:30 צפוי בנק ישראל להודיע על גובה הריבית במשק: מדד המחירים לצרכן שעלה בנובמבר בשיעור גבוה של 0.4% טרף את הקלפים וחשף אינפלציה לא נמוכה שמסתכמת כבר ב-2.8% מתחילת 2007 ואף עשויה לעבור את רמת ה-3% - הרף העליון של היעד הממשלתי. התרופה המקובלת לאינפלציה היא העלאת ריבית - אירוע שאינו חביב על המשקיעים בבורסה. ריבית נמוכה דוחפת את הציבור לחפש תשואות טובות יותר בבורסה ואף מאפשרת לחברות לקבל אשראי בריבית נמוכה.הדעות חלוקות באשר לטיב ההחלטה הערב אולם מרבית הכלכלנים סבורים כי הריבית תועלה ב-0.25%לרמה של 4.25% וזאת לאחר 4 חודשים בהם נותרה הריבית על 4%. למרות הצפי לריבית גבוהה יותר, נרשמו אתמול עליות ונראה כי גם ברמת ריבית של 4.25% סבורים המשקיעים כי השד אינו כה נורא וכי התועלת במהלך תהיה גבוהה מהחיסרון.

בינתיים, נותר רק עוד שבוע לסיום 2007 וכמו רוטינה קבועה שחוזרת על עצמה, גם הפעם נראה כי התקציב יאושר ברגע האחרון אחרי שאתמול נדחו ההצבעות בשל מחלוקת בקואליציה.

בעוד כשבוע יעודכנו מדדי הבורסה כך שהמסחר מושפע גם מכך שתעודות הסל וקרנות הנאמנות מעדכנות את ההשקעה על פי המדדים החדשים כך שגופים מוסדיים נפטרים ממניות ורוכשים מניות חדשות בהתאם לקבוצות המדדים החדשות.אחד השינויים המעניינים הוא שהחל מפברואר הקרוב, מגבילה הבורסה את מבנה השליטה ב-100 החברות הגדולות בבורסה כך שהציבור חייב להחזיק בלפחות 25% מכל חברה. בנוסף, ייקבע המשקל במדדים לא רק על פי שווי השוק של החברה, אלא על פי השווי הכספי של אחזקות הציבור בכל חברה. בכך מנסים בבורסה להקטין את האחזקה של בעל השליטה ולאפשר לציבור להחזיק בנתחים נרחבים יותר בחברות.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully