וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כך תקימו עסק משלכם

4.1.2008 / 7:06

חולמים על עסק משלכם? וואלה! עסקים ו"פעמונים", נותנים לכם מספר פרטים שחשוב לדעת לפני הקמתו וטיפים כיצד לנהל אותו

אם מאסתם להיות שכירים ותמיד חלמתם להקים עסק משלכם, ישנם מספר כללים שחשוב לדעת בטרם ניגשים למלאכה. וואלה! עסקים בשיתוף עם ארגון "פעמונים", הפועל לשיקום כלכלי, מציגים את מדריך ההמלצות השלם להקמת עסק.

שלב ראשון: בדיקת שטח. לפני הקמת העסק חשוב לבדוק את הרעיון העומד בבסיס העסק אל מול הכדאיות הכלכלית.

1. אופי, משמעת עצמית וכוח רצון – בעסק עצמאי רק בעל העסק יקבע את סדרי העבודה, את לוחות הזמנים, את מדיניות העסק וכללי השיווק. בהעדר משמעת עצמית וכוח רצון היכול להתמודד מול הקשיים הרבים הצפויים בדרך, העסק לא יתרומם כלכלית.

2. תוכנית עסקית – תוכנית עסקית נותנת מבט כולל על העסק המיועד, היא מנתחת את היקף ההכנסות הצפוי אל מול היקף ההוצאות, היא מנסה להתוות כיוון כלכלי ולחזות קשיים שונים, כגון בתזרים המזומנים. תוכנית עסקית טובה תלמד אותנו מתי נצטרך להשקיע את מרבית המשאבים של העסק בשיווק ומתי נצטרך להשקיע אותם בתפעול העסק, כמו גם שלבי ביניים. מומלץ לצורך הכנת תוכנית עסקית להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום ועם גופי הסיוע הרבים אשר מציעים עזרה (לעיתים קרובות בחינם ו/או בעלויות נמוכות).

3. תזרים מזומנים - ניהול נכון של תזרים המזומנים על ידי בעל העסק חיוני להצלחתו עוד בשלב תכנון הקמת העסק. בשלב זה, יש להעריך באופן המדויק ביותר את גובה תוכנית ההשקעה הנדרשת ואת אופן המימון שלה. יש לכלול בתוכנית ההשקעה את כל המרכיבים כגון שיפוץ מבנה, רכישת ציוד ומכונות, רכישת ריהוט, מלאי ראשוני ועוד. יש לקבל הצעות מחיר מהספקים השונים ולבדוק מהם תנאי התשלום.הערכה נכונה ומדויקת של תוכנית ההשקעה תלמד את היזם מהו גובה המימון הנדרש. מומלץ לגייס מימון בגובה תוכנית ההשקעה ואף למעלה מכך ולא לדחות תשלומים של ספקים שונים, דבר העשוי לגרום לקשיי נזילות בחודשים הראשונים להקמת העסק ולהכבדת נטל התשלומים.

4. בדיקה משפטית – לעיתים יתברר כי יזם אחר הקים עסק דומה ו/או רכש בעלות משפטית על הרעיון או שקיימת מגבלה משפטית אחרת להקמת העסק. בדיקה משפטית של תחום הפעילות של העסק, טרם הקמתו, יכולה לחסוך בעיות משפטיות לאחר מכן אשר עלולות לעלות כסף רב.

פעולות חובה בהקמת עסק

1. רישום- יש להרשם במשרדי המע"מ באזור מגוריך כעוסק מורשה. חשוב לבצע רישום זה בטרם התחלת בפעילות עסקית כלשהי.

2. הודעה על פתיחת עסק- הודעה לשלטונות המס על פתיחת העסק. יש להודיע זאת במשרדי מס הכנסה באופן מיידי עם הקמת העסק.

3. הרשמה כעצמאי בביטוח הלאומי – כל עוסק עצמאי חייב להודיע גם לביטוח הלאומי על פתיחת העסק ולפתוח תיק.

4. פתיחת חשבון בנק נפרד לעסק - זו איננה פעולת חובה, אך מומלץ לפתוח חשבון בנק נפרד לניהול העסק על מנת להפריד בין הפעולות הכספיות האישיות לבין הפעילות הכספית של העסק.

5. ניהול ספרים כחוק – יש להקפיד על ניהול ספרים בהתאם לכללים. תחילת הדרך ניתן לנהל את הספרים באופן עצמאי מבלי להיעזר באנשי מקצוע.

6. רישיון להקמת עסק – טרם פתיחת העסק יש לבדוק האם העסק הינו עסק שחייב ברישיון עסק. פתיחת עסק החייב ברישיון ללא רישיון היא עבירה פלילית. במרבית המקרים הרשות המקומית היא האחראית על קבלת רישיון העסק בהתאם לנהלי הרשות.

הכנת תזרים מזומנים משלב היזמות

1. להוסיף לתשלומי ההשקעה הראשונית את סכום המע"מ, אשר יוחזר לבעל העסק רק לאחר מספר שבועות.

2. להוסיף לתשלומי ההשקעה הראשונית סעיף "הון חוזר", המתייחס להפסד הצפוי בחודשים הראשונים של הקמת העסק עד הגיעו לאיזון כספי.

3. על בעל העסק לדעת מהם תנאי האשראי של הספקים השונים אתם הוא יעבוד ומאידך, לקבוע את תנאי האשראי אותם הוא יעניק ללקוחותיו השונים. אי התאמות בין תנאי התשלום של הספקים ותנאי התשלום ללקוחות עלולים ליצור קשיי נזילות עתידיים. נושא התזרים יכול להיתפס כפעולה מובנת מאליה - או כמכשלה בלתי אפשרית לעסק העושה את צעדיו הראשונים.

איך לשלוט על חשבון ההוצאות?

1. תשלומים קבועים- דמי שכירות, שכר עבודה, מע"מ, מס הכנסה, ועוד מחייבים תבנית קבועה. התשלומים הקבועים יכולים להתבצע בהוראת קבע, צ'קים או כצפי בלבד.

2. תשלום לספקים - מומלץ לרשום צ'קים לספקים במרוכז, פעם בחודש. בעת הרישום צריך לתאם את מועד הפירעון עם התזרים ולהימנע מרישום צ'ק ביום בו רשומים תשלומים גבוהים ותקבולים נמוכים, בנוסף לבדיקה האם מסגרת האשראי שלך מאפשרת הוצאת תשלום נוסף.

3. צפי הוצאות לטווח ארוך - כשמדובר בצפי ארוך טווח ניתן להכניס צפי הוצאות משתנות לפי אחוז מהמחזור החודשי הצפוי. פעולה זו דורשת ניתוח כלכלי של,הכנת תקציב שנתי מפורט לפי חודשים ומעקב אחרי ביצועי העסק בפועל לעומת התקציב ועדכון התזרים בהתאם.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

תרפיית מציאות מדומה: טיפול להתמודדות עם חרדה

בשיתוף zap doctors

ייעול תזרים המזומנים

1. מלאי – מלאי שלא נמכר הוא הפסד מיידי הגדל מדי יום. עלויות הריבית, האחזקה והבלאי ישחקו בסופו של דבר את כל הרווח הצפוי מהמכירה. קיומם של מלאים גדולים בלתי מכורים מהווה אינדיקציה ראשונית לבעיה בעסק. הפיכת המלאי למזומן היא אבן הבסיס לניהולו של תזרים מזומנים.

2. בנקים - בדיקה של חשבונות הבנקים יכולה לגלות כי קיימים סכומי כסף גדולים השוכבים בחשבונות ללא ריבית אל מול הלוואות אשר בגינן העסק משלם ריבית. קיזוז ואפילו קיזוז חלקי של סכומים אלו יכול להקטין את תשלומי הריבית והוצאות המימון של העסק ולהקל על תזרים המזומנים.

3. ציוד ונכסים קבועים – נכסים קבועים מהווים מלכודת מזומנים, מצד אחד הם דורשים תחזוקה שוטפת ומצד שני רכישתם דורשת הוצאת כספים נזילים. החלפת ציוד קבוע בציוד שכור וחסכון ברכישת ציוד שוטף היא פעולה שיש לשקול אותה בעת ניהול תזרים המזומנים לטווח הבינוני והארוך.

4. גביה – תקבולים אשר טרם התקבלו מהלקוחות יכולים לפגוע קשות בתזרים המזומנים. פיקוח על תהליכי הגביה על בסיס קבוע מהווה כלי בסיסי במניעת "מחנק מזומנים".
המידע שלהלן מוגש כמידע כללי, אינו בא להחליף את הוראות החוק והתקנות ואינו בא במקום יעוץ משפטי. במקרה של אי התאמה עם הוראות החוק, הקובע הוא הנאמר בחוק.

עו"ד עמית חלמיש, מתנדב בארגון "פעמונים" ריכז עבור וואלה! עסקים את ההמלצות.

ארגון פעמונים לשיקום כלכלי מעניק סיוע למשפחות לעמוד על רגליהן. הארגון נוסד לפני 10 שנים ורק בשנה האחרונה הצליח לסייע בשיקומן הכלכלי של כ-2000 משפחות. הסיוע נעשה באמצעות הדרכה, ליווי ופיקוח כלכלי. הסיוע ניתן חינם על ידי כ-600 מתנדבים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully