וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פישר: יש להגדיל את עצמאות בנק ישראל

3.1.2008 / 16:55

לטענת הנגיד, מדינה שמחזקת את עצמאות הבנק המרכזי שלה תהנה מאינפלציה נמוכה. קרא לחוקק חוק חדש לבנק, שיגדיר את עצמאותו

"מדינה שמחזקת את עצמאות הבנק המרכזי שלה צפויה ליהנות מאינפלציה נמוכה מבלי שהדבר יעלה לה במונחים של צמיחה", כך אמר הערב נגיד בנק ישראל הפרופ' סטנלי פישר.

פישר, שנאם בערב עיון לזכר אמנון בן-נתן ז"ל באוניברסיטת תל אביב הוסיף, כי "חוק בנק ישראל הנוכחי נחקק ב-1954, ואינו תואם את המציאות הנוכחית בכלכלה הישראלית המודרנית בפרט, ובכלכלה הגלובלית, בכלל. אומנם נעשו תיקונים לחוק - אבל למעשה, עצמאותו של הבנק דה-יורה מצומצמת יותר מעצמאותו דה-פקטו. חשוב לחוקק חוק חדש לבנק ישראל שייתן עוגן משפטי ראוי למציאות שנוצרה".

לדברי פישר, "החוק החדש צריך להגדיר בצורה ברורה וחדה את עצמאותו של הבנק, את יעדיו, את המנגנונים לקבלת החלטות ולהטיל עליו מסגרת מלאה של שקיפות ודיווחיות. לפיכך, יהיו בחוק החדש שילוב נכון של עצמאות, שקיפות ומנגנוני בקרה על בנק ישראל. כל אלה, כמובן, על-פי הסטנדרטים הנהוגים במדינות המפותחות בעולם".

פישר הדגיש כי יש למנות מועצה שתפקידה של יהיה לקבל החלטות בתחומים הניהוליים של הבנק - כמו אישור תכניות העבודה, תקציב הבנק, השכר בבנק ועוד: "כדי לשמור על עיקרון העצמאות של הבנק, וגם על מקצועיותו, הכרחי שהחברים החיצוניים בועדה המוניטרית ובמועצה המנהלית - אשר ימונו ע"י הממשלה - יהיו מומחים בתחומים הרלוונטיים, נקיים מניגודי עניינים ובלתי תלויים בממשלה או במוסדות פוליטיים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully