וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

במוקדם או במאוחר, זה יגיע גם לישראל

דפנה מאור

6.1.2008 / 10:15

שוק האשראי, שוק העבודה, שוק ההון והנדל"ן עוברים טלטלה בארה"ב ובאירופה. היחלשות גם בישראל תגיע במוקדם או במאוחר

נדל"ן - א. בועת שוק הנדל"ן העולמי מאבדת אוויר לאט (באירופה) או מהר (בארה"ב). מחירי הבתים, שזינקו בעשרות אחוזים בשנים הקודמות, נבלמו, ואף מתחילים לרדת במקומות מסוימים. היצע הבתים הולך וגדל. קריסת שוק הדיור בארה"ב מיתרגמת למשבר פיננסי כלל עולמי. ב. בישראל כבר שכחו ממיתון הנדל"ן הממושך. השוק נמצא בצמיחה מהירה, וכבר אין למצוא דירה פנויה באזורים המבוקשים. המחירים נוסקים והפרויקטים מתרוממים לשמים.

שוק האשראי - א. מחנק האשראי בעולם גרוע כל כך, עד שהבנקים המרכזיים נאלצו להתערב ולהזרים כספים. הריבית הבין-בנקאית בארה"ב ובאירופה הרקיעה שחקים. קרנות ההשתלטות כמעט הושבתו מפעילותן בשל היעדר אפשרות לגייס הון בריבית סבירה.

ב. בישראל היתה שנה של חגיגות גיוסים, אם כי בשל סימנים לאינפלציה מתפתחת, הריבית נמצאת במגמת עלייה.

שוק העבודה - א. האבטלה בארה"ב זינקה תוך חודש מ-4.7% ל-5% - שיא של שנתיים. דו"ח התעסוקה של נובמבר מראה כי "מדד הפחד" שולט לא רק בוול סטריט, אלא גם במעסיקים. עשרות אלפי פיטורים צפויים במגזר הפיננסים.

ב. בישראל נרשם שפל בשיעור האבטלה ותחזיות מעודדות לגידול בגיוסים השנה. ב-2007 נוצרו עשרות אלפי מקומות עבודה בענף הפיננסים.

הבורסות - א. מדד S&P500 נפל ב-5% ברבעון האחרון של 2007, והמשיך לצנוח ביום שישי. ירידות נרשמו גם באירופה.

ב. בישראל עלה מדד המעוף ב-8.3% ברבעון הרביעי של 2007 ונמצא סמוך לשיא כל הזמנים, בדומה לשווקים מתעוררים רבים אחרים.

ועכשיו לשאלה שרק שוטים יענו עליה: מה יקרה?

בבסיס התרחישים האפשריים נמצא גורם אחד שמשפיע באופנים רבים על הפעילות הכלכלית בעולם: נזילות.

הכלכלה העולמית נהנתה מנזילות אדירה מתחילת העשור, וזאת בזכות ירידה בריביות הקצרות והארוכות. הפעילות הכלכלית שנוצרה בזכות הנזילות איפשרה לבנות עסקים רבים שיכולים להמשיך ולהתקיים ולחיות היטב. עבורם, הריבית היתה הפיגומים ששימשו לבניית הבית, ובסיום בנייתו ניתן להסירם. ואולם הריבית הנמוכה יצרה, תחילה בשוליים ואחרי כן במרכז, תופעות אשר לא ניתנות לשימור בהיעדרה, כגון רכישות ממונפות וצריכה פרועה.

בסופו של דבר המצב בישראל ייקבע לפי הגורם האמיתי שנמצא מאחוריו: אם הגורם לפריחת שוק הנדל"ן הוא משקיעים זרים שנהנו מריבית נמוכה בארץ מוצאם, שוק הנדל"ן ילך בעקבות השוק בארה"ב ואירופה תוך שנה. אם מה שתידלק את שוק העבודה, הבורסה והאשראי היה הפריחה הפיננסית העולמית, גם אלה יחלשו במוקדם או במאוחר.

כמובן, אפשר לקוות שמדיניות פיסקלית אחראית, רפורמות מבניות, עידוד פריון עבודה ויצירתיות עשויים להניע את הכלכלה קדימה גם על רקע משבר עולמי. אבל כבר אמרנו למי בדיוק ניתנה הנבואה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully