וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האם מחיר חבית נפט יגיע השנה ל-200 דולר?

עידן דורנר

7.1.2008 / 13:16

זהו ההימור הלוהט בקרב סוחרים בשוק הנפט, שמעריכים כי מחיר הנפט הגולמי יכפיל עצמו כבר ב-2008. המומחים דווקא צופים ירידה

האם מחירה של חבית נפט עומד להכפיל את עצמו עד לסוף השנה? קשה להאמין, אך ההימור השכיח ביותר בשוק הנפט בימים האחרונים, הוא שמחירה של חבית נפט גולמי
יוכפל לכ-200 דולר עד לסוף שנת 2008.

רשת "בלומברג" מדווחת, כי יותר ויותר סוחרים בבורסת הסחורות של ניו יורק מגדילים את האופציות לרכישת החוזים בעתיד, כשהנפט יגיע למחיר 200 דולר. האופציות גדלו לאחרונה פי עשרה, עליית שיא של כל תקופה מקבילה בעבר.

עלייה זו מראה כי הסוחרים צופים שהמחיר יעלה זו השנה השביעית ברציפות. לפי סוכנות האנרגיה הבינלאומית, הדרישה לנפט ב-2008 תגדל ב-2.5 אחוז, בעוד מלאי הנפט בארה"ב הוא הנמוך ביותר בשלוש השנים האחרונות, הייצור ממקסיקו נמצא בירידה ובערב הסעודית לא עומדים בלוח הזמנים שהציבו לעצמם לפתחית שדה נפט חדש.

הצריכה הגלובלית צפויה לצמוח ל-87.8 מיליון חביות ביום השנה, 2.1 מיליון יותר מ-2007. לפי סוכנות האנרגיה הבינלאומית, הביקוש לנפט בסין לבדה יעלה בכ-5.7 אחוז לכשמונה מיליון חביות ליום, לצד צמיחה שנתית של 11 אחוז.

עם זאת, להערכת אנליסטים מתחום הנפט, אין סיכוי כי מחיר הנפט יגיע ל-200 דולר לחבית השנה משום שכלכלת ארה"ב, הצורכת רבע מכלל הנפט העולמי, צפויה להיכנס למיתון. להערכתם המחיר יעמוד על ממוצע של 78 דולר לחבית.

"יש הסתברות שזה יקרה"

שמעון סרוסי, מנכ"ל משותף ב"אקו אנרג'י", טוען כי מדובר ב"הימור נקי" ואין כל אפשרות לומר בוודאות כבר היום מה יהיה מחירה של חבית בסיומה של השנה. עם זאת, הוא הוא אינו חושב שמחיר של 200 דולר לחבית נמצא בתחום הסביר. "בקרב החוגים המקצועיים והממסדיים ההערכה היא שהמחירים כיום קרובים לשיא וסביר שיירדו דווקא. זו תחזית אפוקליפטית, אך אכן ישנה הסתברות כלשהי שדבר כזה יקרה".

כיצד תשפיע עלייה חדה כזאת במחיר על שוק האנרגיה המקומי?

"ההשפעה הישירה תהיה על עלות הנסיעה שלנו. מחירי הדלק יעלו מן הסתם, אך לא ביחס ישיר של הכפלת המחיר, משום שכמחצית מהמחיר שאנו משלמים על הדלק מקורו במיסים. מי שעוד צפוי להיפגע הם המפעלים והתעשייה. העלייה לא אמורה להשפיע על מחירי החשמל, המבוססים בעיקר על פחם ועל גז טבעי".

"תנופה לאנרגיה מתחדשת"

עמית מור, מנכ"ל משותף ב"אקו אנרנג'י" הוסיף בשיחה עם וואלה! עסקים: "תחזית לטווח קצר היא משימה קשה ביותר. מחיר הנפט מושפע מאוד מהביקוש, שגדל בקצב של כ-10% בארבע השנים האחרונות בעיקר מצד סין, הודו וארה"ב. בנוסף לכך, חששות שונים לפגיעה בתפוקה גורמים גם לפרמיית סיכון גבוהה המגולמת במחיר. לדוגמה, אספקת הנפט מאירן, עירק, ונצואלה וניגריה.

"גם החששות מהוריקנים ומפגעי מזג האוויר, שהוקצנו כנראה בגלל ההתחממות הגלובלית, גרמו לירידה בתפוקה של ארה"ב ומקסיקו. אם החששות יתאמתו ואכן תהיה פגיעה משמעותית בתפוקה, לא יהיה מי שיגדיל את התפוקה, ולפיכך אנו צופים מחירי נפט גבוהים גם בעתיד.

רמה של 200 דולר לחבית היא דימיונית בשלב זה, אך ייתכן שאם תהיה ירידה בהיצע המחירים יעלו בחדות. יש לציין כי לאחר תקופה קצרה הם צפויים לרדת שוב. עליית מחירים לאורך זמן נותנת תנופה להחדרת אנרגיה חלופית ומתחדשת, כגון מים, שמש ואשפה".

  • עוד באותו נושא:
  • נפט
  • דלק

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully