וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

איך יכול משבר האשראי לעזור לחברות?

אפרת נוימן

8.1.2008 / 9:36

משבר האשראי הוביל לירידה בחלקם של הפרייבט אקוויטי בעסקות המיזוגים והרכישות. המחירים הנמוכים יביאו לגל חדש של רכישות

ההתחלה של 2007 היתה סוערת במיוחד בתעשיית המיזוגים והרכישות. כמעט כל יומיים שמענו על עוד חברת ענק שרוכשת וממזגת, ועסקות בהיקף של מיליארדים הפכו לשגרה. מי שבלט במיוחד היו קרנות ההשקעה הפרטיות (פרייבט אקוויטי) שהיו הרוכשות העיקריות. קשה היה להתחרות בהן ובמחירים שהן שילמו.

ואולם משבר האשראי שינה את התמונה. לדברי רו"ח אורן פרנקל, שותף וראש קבוצת הייעוץ הכלכלי של פירמת ראיית החשבון דלויט בריטמן אלמגור, החשש בשוקי האשראי הוביל למגמת ירידה בחלקם של שחקני הפרייבט אקוויטי בסך עסקות המיזוגים והרכישות.

"בשנים האחרונות חלקם של שחקני הפרייבט אקוויטי בהיקפי העסקות עלה משמעותית על חשבון שחקני ה-Corporate (רוכשים ששייכים לאותה תעשייה של החברה הנרכשת), וגם המחירים עלו משמעותית.

בתשעה החודשים הראשונים של 2007, גופי הפרייבט אקוויטי היו מעורבים ב-35% מעסקות המיזוגים והרכישות בעולם המערבי, לעומת 12% מהעסקות ב-2005". אבל לפי מחקר חדש, באוגוסט-אוקטובר היוו קרנות ההשקעה הפרטיות פחות מ-10% מהעסקות הגדולות. לדברי פרנקל, מגמה זו צפויה להימשך בטווח הנראה לעין, מה שיאפשר לשחקני ה-Corporate להתחרות על עסקות במחירים סבירים. "נראה יותר עסקות שבהן חברה רוכשת חברה אחרת מאותו התחום, במחירים נמוכים מכפי שראינו בשנתיים האחרונות".

ניר דגן, שותף מייסד (יחד עם צבי יוכמן) ומנכ"ל קרן הפרייבט אקוויטי Sky, מדגיש כי תחום המיזוגים והרכישות הגיע בשנה שעברה בעולם בכלל, ובארה"ב בפרט, לשיאו.

"קרנות ההשקעה השתלבו במגמה, ולמעשה ברבע מעסקות המיזוג והרכישה בעולם - שנאמדות ב-5-6 טריליון דולר - היו מעורבות הקרנות. בישראל ההיקף נמוך משמעותית, והוא מתמקד בתעשיות ספציפיות. כך, למשל, ענף התקשורת יצר כמה גופים מרכזיים באמצעות מיזוגים ורכישות".

דגן מציין כי משבר הסאבפריים צפוי, מטבע הדברים, להגדיל את רמת הסיכון בשוק ההון כולו, ואולי להוות טריגר לירידה של מחירים ושוויים. בשלב כזה המשקיעים מעכבים את השקעותיהם בתקווה לרכוש במחירים זולים יותר בהמשך, ואז צפויה להתחיל ירידה בהיקף העסקות עד לשלב של התייצבות המחירים ברמה נמוכה יותר, שיביא עמו גל חדש של רכישות ומיזוגים.

"מכל מקום, נראה כי השוק מחכה לראות מה יקרה כשענן הסאבפריים יתפזר. המשבר צפוי גם להקטין את היקף המינוף שהגיע לשיאו. הרכישות יהיו קטנות יותר, נראה פחות מגה-עסקות, וגם גלובליות. מדינות אסיה הן פוטנציאל טוב להתעניינות בשנה הבאה. המזומנים אינם במחסור כיום, והם הדלק והפוטנציאל לרכישות. עם זאת, גם המוכרים מודעים לכך - ולכן הזדמנויות הרכישה מתמעטות", אומר דגן.

טורקיה - יעד אטרקטיווי לרכישות

פרנקל מסביר כי השנים האחרונות היו טובות לפעילות המיזוגים והרכישות מכמה סיבות, בהן צמיחה בכלכלות מובילות כמו צפון אמריקה, אסיה ואירופה, פריחה משמעותית בהודו ובסין, ריביות נמוכות יחסית בעולם, פריחה בשוקי ההון ושינויי רגולציה.

אמיר אביב, סמנכ"ל בכיר בפועלים שוקי הון ואחראי על פעילות בנקאות השקעות, אומר כי היום יש השפעה מהותית למצב האשראי על נכונות השווקים והבנקים לתת מינוף ברמות שראינו בתחילת השנה.

לדברי אביב, השחקנים המקומיים היו יותר אחראיים: "מכפילים שראינו בארה"ב ואירופה לא ראינו כאן. אם שם היו מכפילי EBITDA (רווח לפני ריבית, מס, פחת והפחתות) של 13-14, כאן ראינו מכפילים של 9-6".

אביב מציין כי מצב השווקים משפיע על כדאיות האלטרנטיבות. לדבריו, רואים הרבה מיזוגים ורכישות דווקא במקומות כמו טורקיה, שהיא יעד אטרקטיווי לחברות שרוצות להתפתח דרך רכישות. שוק שני שאביב מזכיר הוא ספרד.

לדברי אביב, "בשנים האחרונות היה עידן הנדל"ן. להערכתי, התחום החדש יהיה האנרגיה. אני רואה יותר ויותר פעילות בתחום. נראה הרבה פעילות השקעה והנפקות בתחום האנרגיה. גם בתחום הטכנולוגיה נראה דחיפה חזקה".

"יש דגש גם על שווקים מתעוררים, שהם פוטנציאל עצום לרכישות ומיזוגים", אומר אביב. כמו פרנקל ודגן, הוא מציין כי הדגש הוא על חברות ולא חברות השקעה - כשגם חברות בינוניות עושות רכישות אסטרטגיות", מוסיף אביב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully