וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מהם זכויותיהם של הסובלים מליקוי שמיעה?

8.1.2008 / 10:29

יום ליקויי השמיעה הוא הזדמנות טובה לעמוד על זכויותיהם במסגרת סל הבריאות, המיסוי, הביטוח הלאומי ותנאי העבודה

היום (שלישי) מתקיים יום ההתרמה הארצי לליקויי השמיעה, ועו"ד עמית חלמיש, יועץ משפטי בארגון "פעמונים", שמציע עזרה כלכלית למשפחות הסובלות ממצוקה, מסביר את זכויות האנשים לקויי השמיעה.

במסגרת סל הבריאות יכולים ליקויי השמיעה לקבל החזרים כספיים באמצעות קופות החולים השונות על רכישת מכשירי שמיעה. ההחזר ניתן אחת לשנה, וניתן לברר את גובה ההחזר והמכשירים המזכים בהחזר באמצעות קופות החולים ומשרד הבריאות. אגב, בעלי ביטוח משלים נהנים מסיוע והחזרים נוספים על מכשירי שמיעה ואביזרי עזר מעבר לכלול בסל הבריאות.

ליקויי השמיעה זכאים להשתתפות משרד הבריאות במימון ניתוח שתל קוכליארי. ההשתתפות הורחבה בצורה ניכרת והיא מגיעה עד לכדי מימון מלא, ובתנאי שהאדם עמד בקריטריונים והתנאים הרפואיים.

גם בתחום המיסוי יש לאוכלוסיה הקלות. אדם לקוי שמיעה זכאי לקבל החזר חד-פעמי של מיסים ברכישת מכשיר פקס או מודם פקס, והחזר כספי עבור רכישת גלאי בכי, אם יש לו ילד/ים מלידה ועד גיל 3. חירשים המוכרים כנכים זכאים לפטור ממס עד תקרת הכנסה מסוימת. ברשות המסים ניתן לקבל מידע מפורט על תנאי הזכאות, גובה הפטור וכיצד הוא ניתן.

חרשים אשר מוגדרים כבעלי נכות של למעלה מ-20% והם חסרי מקצוע ו/או אינם יכולים לעסוק במקצוע עקב מגבלתם זכאים לסיוע בהכשרה מקצועית במסגרת הביטוח הלאומי. הסיוע יכול להתבטא במסגרת של קורסים מקצועיים ויכול להגיע אף למימון תואר אקדמי.

הביטוח הלאומי מאפשר השמה מקצועית אשר במסגרתה הוא נושא בחלק מעלות השכר של העובד והמעסיק מכשיר את העובד. מסלול זה מאפשר לשני הצדדים לבדוק את התאמת העובד לתפקיד ולהיפך, כאשר בתקופת הניסיון המל"ל נושא ב"דמי הלימוד". מי שהוא אזרח ישראלי בן 18 ומעלה אשר הינו בעל מוגבלות המוכר כנכה והכנסתו היא פחות מרבע מהשכר הממוצע או שהכנסתו בפועל הצטמצמה עקב הנכות ב-50% ומעלה – זכאי לקבל קצבת נכות חודשית מאת הביטוח הלאומי. חשוב להגיש את התביעה בתוך 12 חודשים מהיום בו הפכתם זכאים לקצבה, אחרת עלולה להיפגע הזכאות לקצבה.

עולים חדשים הסובלים ממוגבלות ומוגדרים כנכים קשה, זכאים בשנתם הראשונה בארץ לגימלה מיוחדת. לגימלה זכאים עולים שמלאו להם 18, והם נזקקים לעזרת הזולת לביצוע פעולות יומיומיות. הגימלה תשולם תוך 90 יום מיום העלייה לארץ. הורים לילד לקוי שמיעה המוכר כנכה, זכאים לגימלה חודשית. אתר הביטוח הלאומי מפרט את תנאי הזכאות לקבלת הגימלה.

מהם תנאי עבודה?

ליקויי השמיעה זכאים ניתן להגיש בקשה למשרד התעשיה המסחר והתעסוקה לקבלת סיוע כספי להתאמת מקום העבודה ללקויי שמיעה על ידי המעסיק. חל איסור חמור בחוק להפלות עובדים או בין דורשי עבודה, מחמת מוגבלותם, ובלבד שהם כשירים לתפקיד או למשרה הנדונים.

גם בתחום התחבורה ציבור ליקויי השמיעה זכאי להטבות. בעלי לקויי שמיעה המוכרים כנכים כבעלי דרגת נכות מסוימת בעלי תעודת זכאות, זכאים לכרטיסיות הנחה בתחבורה הציבורית. בשנת 2003 פורסמו תקנות לעניין הסדרת הנגישות לאנשים עם מוגבלויות לשירותי תחבורה ציבורית, ותקנות אלו מחייבות את מפעילי התחבורה הציבורית (אוטובוסים, אוניות, מטוסים) ואת התחנות המרכזיות לדאוג לקיומו של שילוט מתאים. לדוגמה, מידע הניתן לציבור בתחנה מרכזית על לוחות זמנים, יעדי נסיעה, נגישות קווי שירות באוטובוסים, רכבות, כלי שיט או כלי טיס וכיוצא בזה, יימסר גם באמצעות טלפון ופקס ויופק גם בכתב מוגדל.

משרד הרווחה מעניק סיוע בהשתתפות ארגוני החירשים הכולל סכום חודשי קבוע, החזרים כספיים עבור רכישת אביזרי תקשורת, היקף שנתי של שעות תרגום ו/או תמלול בהתאם לצורך. ליקויי השמיעה זכאים, על פי הגדרת משרד הבריאות, לפטור מלא מתשלום אגרת טלוויזיה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully