וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בכלל פיננסים מודאגים מהשקיפות הנמוכה של אפריקה ברוסיה: "עדיין רב הנסתר על הגלוי"

מיכאל רוכוורגר

9.1.2008 / 18:32

כך אמר תמיר פורת, סמנכ"ל ההשקעות והמחקר במסיבת עיתונאים שבה הוצגו תחזיות ל-2008



בשבוע שבו השווקים הפיננסיים רועדים ביתר שאת, על רקע נתוני תעסוקה נמוכים בהרבה מהצפוי, עלייה דרמטית בשיעור האבטלה בארה"ב והמשך נתונים מדאיגים אודות משב הסאבפריים בארה"ב ובמקומות נוספים ברחבי העולם, קיים בית ההשקעות כלל פיננסים בטוחה מסיבת עיתונאים בה הציג את התחזיות הכלכליות שלו לשנת 2008.



"שנת 2008 צפויה להיות שנה מאתגרת ומרתקת עבור המשקיעים ברחבי העולם, ובהם בישראל. לאחר חמש שנים רצופות של ראלי בשוק המניות הישראלי, השנה נפתחת עם מספר סימני שאלה מדאיגים באשר להמשך המגמה השורית בשווקים. זאת לא רק עקב סייקל חיובי מתמשך, אלא נוכח משבר הסאבפריים, אשר החל להכות גלים באמצע השנה שעברה וסימני אי ודאות האופפים את ציבור המשקיעים באשר למקום אליו מועדות פניה של הכלכלה האמריקאית: כניסה למיתון עמוק או יציאה הדרגתית מההאטה בה היא שרויה כיום", כך פתח את דבריו תמיר פורת, סמנכ"ל ההשקעות ומחקר של כלל פיננסים.



פורת ציין, כי מערך הביי סייד (קנייה) של בית ההשקעות פועל לפי אסטרטגיית Top Down, כלומר קודם כל בוחנים את הלך רוח בשווקים בעולם, אחרי זה משליכים זאת על המצב הכלכלי בארץ ולאחר מכן יורדים לבחינה סקטוריאלית ומנייתית.



בעקבות כך, לאחר מחקר מעמיק שביצעו, סבורים בכלל פיננסים כי ארה"ב לא מצויה בפני כניסה למיתון, גם אם ברבעונים הראשונים של 2007 תירשם שם צמיחה שלילית או חיובית סביב רמה של 0.1%. את התחזיות הללו מבססים בכלל פיננסים על כך, שאמנם האינפורמציה השלילית והמחיקות הגדולות של מוסדות פיננסיים יימשכו במהלך השנה, אך במהלך המחצית השנייה גלי ההדף של המשבר יתאדו. בנוסף לכך, סבורים בכלל פיננסים כי הורדות הריבית יימשכו עד לשיעור של סביב 3.5%, שכן מעבר לרמה זו המהלך עלול לגרום לליבוי האינפלציה.



בכלל פיננסים ממשיכים להיות אופטימיים לגבי ההתרחשויות הכלכליות במדינות גוש היורו ובמדינות השווקים המתעוררים - BRIC, הכוללות את ברזיל, רוסיה, הודו וסין. "גם אם ארה"ב תכנס למיתון, מדינות ה-BRIC יהיו אלו שיחלצו את כלכלות העולם. כל עוד החקלאים בהודו-סין ימשיכו בתהליכי עיור, הדבר צפוי להמשיך ולהזין את הלך הרוח הכלכלי החיובי בעולם", כך מציג פורת את טיעוניו באשר לירידת התלות של כלכלות העולם בארה"ב.



קובי בלום, מנכ"ל כלל פיננסים פרגון ניהול השקעות בינלאומיות, סיפר כי ברבעון הרביעי צפויים המוסדות הפיננסיים בארה"ב להציג מחיקות שיא, אשר יגרמו לירידה בהיקף של כ-60% ברווחיהם, בעוד שלדברי בלום החברות בסקטורי הטכנולוגיה והתקשורת צפויות להציג צמיחה של 20%-30% ברווחים. בעקבות כך, ציין בלום כי משבר הסאבפריים בארה"ב לא התפשט עד כה ליתר הענפים, מלבד הנדל"ן והפיננסים.



בלום הוסיף, כי למרות מחנק האשראי, האשראי של הבנקים בארה"ב למגזרי המסחר, השירותים, התעשייה והנדל"ן לא רק שלא התכווץ אלא אף צמח. כמו כן, ציין בלום כי הצריכה הפרטית והמשכורות של תושבי ארה"ב גדלות והולכות, כך שלהערכתו כרגע לא נראים סימנים כי ארה"ב מצויה בפתחו של מיתון עמוק.



בלום סיפר כי בפרגון ממשיכים להמליץ ללקוחותיהם גם ב-2008 להשקיע בנפט וזהב. את ההמלצה על זהב ביסס בלום על כך שבמידה שהאינפלציה תמשיך להרים את הראש, זהב מהווה כלי השקעה אלטרנטיווי למניות ואיגרות חוב.



את האופטימיות לגבי הביקושים לנפט, ביסס בלום על העובדה כי במדינות ה-BRIC הולך וצומח מעמד הביניים, אשר צפוי לרכוש מכוניות חדשות וכנגזר לכך להגדיל את הביקוש לדלק, וזאת לצד מחסור מתמשך בצד ההיצע, שכן שדות נפט חדשים הולכים ומתמעטים.



עבור המשקיעים המחפשים אחר המניות המומלצות, בלום ציין את מניות חברות הענק כמו קוקה קולה ומקדונלד'ס. לגבי ההשקעה במוסדות הפיננסיים, כמו Bank of America, בלום סבור כי כמו בכל עת של משבר גם הפעם מניות הפיננסים מהוות הזדמנויות קנייה, אך להערכתו על המשקיעים להמתין עוד קצת לפני שישימו את כספם במגזר זה.



לגבי ההמלצות השקעה בסקטורים ומניות בישראל, ציין פורת כי נוכח התנודתיות בשווקים, בכלל פיננסים ממליצים להשקיע בישראל בעיקר במניות של החברות הפועלות בענף הכימיה, תעשייה ביטחונית וביטוח.



פורת הוסיף, כי גם הבנקים בישראל נסחרים בדיסקאונט לעומת שוויים הכלכלי, אך בכלל פיננסים מאמינים כיום יותר במניות הביטוח, אשר נסחרות לדעתם גם כן בזול, וטומנות בחובן הצפת ערך מהותית, במהלך השנה הנוכחית, עם החלת הצגת הערך הגלום האמיתי של פוליסות ביטוח החיים, בדומה לנהוג במדינות השונות ברחבי העולם.



באשר למניות הספציפיות, פורת המליץ על מניית החברה לישראל, למרות זינוק של כ-100% בשנה שעברה, כשלדברי פורת מלבד הסנטינמנט החיובי של כי"ל גם בבז"ן וצים טמון פונציאל רב. מניות נוספות עליהן המליץ פורת הן טבע, אלביט הדמיה ונייס.



באשר להתפתחויות באפריקה ישראל, לאחר שבעל השליטה לבייב עזב ללונדון וטרם מונה מחליף למנכ"ל ארז מלצר שסיים את תפקידו, מה שמדאיג את פורת הוא חוסר השקיפות באשר לשוויין הכלכלי האמיתי של הקרקעות של אפריקה ברוסיה. "לא משנה כמה משלחות של אנליסטים ועיתונאים יבקרו ברוסיה, עדיין רב הנסתר על הגלוי", ציין פורת.



לגבי ההתרחשויות באפיק הסולידי, פורת ציין כי הטלטלות העזות שפקדו את השווקים והעלו את המרווחים בין איגרות החוב הממשלתיות לאלו הקונצרניות, מדורגות ולא מדורגות, גם בישראל וגם ברחבי העולם. כל אלו יוצרים עבור המשקיעים הזדמנויות השקעה אטרקטיביות, בעיקר באג"ח קונצרניות צמודות.



לגבי איגרות החוב הממשלתיות הלא צמודות מסוג שחר, פורת מעריך כי כרגע לא מומלץ להגדיל את החשיפה לאפיק זה.



שוקי אברמוביץ, מנכ"ל כלל פיננסים, הוסיף כי קיימות כיום לא מעט חברות אשר אג"ח שלהןנסחרות בתשואות דו-ספרתיות, ולאו דווקא מייצגות את השווי הכלכלי אמיתי שלהן, כך שלדבריו על המשקיעים הנבונים יש לחפש הזדמנויות אטרקטיביות גם באפיקים הללו.



אברמוביץ הוסיף כי "אם הייתי במקומם של אותם המשקיעים הנבונים, לאחר מלאכת בדיקה שכלתנית הייתי קונה כ-40 איגרות חוב של החברות הנסחרות בתשואה דו-ספרתית, עוצם עיניים ומתעורר עם רווחים נאים בעוד כשנתיים".


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully