וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המדדים המובילים הולכים לקראת ירידות חדות

שרון שפורר

10.1.2008 / 17:03

למרות שהבורסה בתל אביב פתחה בעליות מתונות, מיד הגיעו הירידות: המעו"ף יורד ב-1.5% כשמכתשים צונחת ב-18% ואחראית לירידה של 0.8%

הבורסה בתל אביב פתחה את יום המסחר האחרון של השבוע ביציבות, אלא ששלל ידיעות של חברות מעו"ף - רובן שליליות - שולחים את המדדים המובילים לירידות חדות. מדד המעו"ף יורד ב-1.5% ל-1,162.6 נקודות; מדד תל אביב 100 מאבד 2% ל-1,091.7 וזאת כשמניות תל אביב 75 מושכות אותו כלפי מטה עם ירידה של 3.1%. מדד התל טק 15 נחלש ב-1.8%.

מחזור המסחר ער מעט מהרגיל ומסתכם בכ-2.75 מיליארד שקל. בבוקר עוד נדמה היה שהסיפור של היום שייך לכי"ל, אך בצהרי היום התברר שזו דווקא מנית כימיקלים אחרת - זו של מכתשים אגן. מכתשים אגן סיפקה תחזיות מוקדמות לרווח ברבעון הרביעי שאיכזבו למדי את השוק, אשר שולח את מניית החברה לצניחה חופשית של 18% במחזור עצום של 445 מיליון שקל. משקלה של מכתשים אגן במעו"ף עומד על 4.86% - כך שהיא לבדה אחראית לירידה של 0.8% במדד.

ירידה נוספת של 0.4% במעו"ף נובעת מירידה במניית טבע, שמשקלה במדד עומד על 9.5%, וזאת על רקע פרישתו של המנכ"ל המוערך של החברה הבת שלה בצפון אמריקה, ג'ורג' בארט. בארט היה מועמד לפני כשנה להחליף את מנכ"ל טבע הפורש, ישראל מקוב, אך דחה את ההצעה בשל הצורך לעבור לישראל. אתמול השלימה טבע במסחר בוול סטריט עלייה של כ-7% למחיר שיא של קרוב ל-50 דולר.

ירידה נוספת של 0.2% תורמת מניית בנק הפועלים שמשקלה 0.7% במעו"ף, וזאת אחרי שהבנק דיווח כי ייאלץ לבצע הפרשה נוספת של 450 מיליון שקל בגין החשיפה למשבר הסאבפריים. הבנק הודיע כי התשואה שלו על ההון צפויה לרדת ל-12%. בנק לאומי יורד ב-1.3% וזאת למרות הפרסומים הבוקר כי קרנות הגידור הזרות סרברוס וגבריאל מתכוונות להתמודד שוב במכרז הקרוב על רכישת השליטה בבנק.

מניות מכתשים אגן, טבע, פועלים וכי"ל, מרכזות היום מחזור של יותר ממיליארד שקל לבדן. כי"ל קופצת בשעה זו כ-1.3% במחזור של כ-235 מיליון שקל וזאת לאחר ש-UBS העלה מחיר יעד למניה ל-58 שקל, והצטרף בכך להמלצה החמה של קבוצת אי.בי.אי אתמול. בנוסף העריכו היום גורמים בשוק כי המשקיעים הזרים אוספים בימים האחרונים מניות כי"ל באגרסיוויות וזאת למרות שזינקה ב-2007 כ-100%.

מדד הנדל"ן צונח היום ב-3% כשאפריקה - המניה הכבדה במדד יורדת 1.8% וגזית גלוב - השנייה הכבדה במדד, יורדת דווקא בשיעור מתון יחסית של 0.2%. בכלל פיננסים העריכו היום כי חברת גזית - בעלת השליטה בגזית גלוב כנראה שהפסידה במרוץ אחר אורמת לבני הזוג ברוניצקי. אורמת עולה ב-0.8%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully