וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבנק הממשלתי הגדול בערב הסעודית קורא לממשלה: בטלו את קיבוע הריאל לדולר

סוכנויות הידיעות

14.1.2008 / 10:56

מדד המחירים לצרכן בסעודיה זינק באוקטובר ב-5.35% - לשיא של 12 שנה



הבנק הממשלתי הגדול ביותר בערב הסעודית קרא ביום ראשון לממשלת סעודיה לבטל את קיבוע הריאל לדולר - ולגוון את נכסיה באמצעות הקמת קרן השקעות ממשלתית, שתפחית את חשיפתה למטבע האמריקאי.



הכלכלן הראשי של נשיונל קומרשל בנק הסעודי (NCB), סעיד אל-שייח, קרא לממשלה לשקול את ביטולו ההדרגתי של הקיבוע לדולר. זאת, בטענה כי השפעותיה השליליות של האינפלציה הגבוהה במדינה, שרשמה האצה בעקבות היחלשותו של הדולר, כבר אינן משפיעות רק על האוכלוסיות החלשות - והחלו לפגוע גם ביכולת הצריכה של המעמד הבינוני.



הבנק המרכזי של ערב הסעודית הביע בחודשים האחרונים התנגדות לשינוי הקיבוע של המטבע המקומי לדולר, למרות לחצים שהופעלו עליו לאחרונה לייסף את הריאל במטרה להילחם באינפלציה. טענת הבנק היא כי השפעתו של הדולר החלש על האינפלציה - שזינקה באוקטובר לשיא של 12 שנים - היא קטנה יחסית.



כ-85% מעתודות המט"ח של סעודיה - המוערכות כיום ב-285 מיליארד דולר - מושקעות כיום בנכסים שערכם נקוב בדולרים.



"הצעד ההגיוני ביותר הוא להשקיע את המשאבים האלה בנכסים אחרים ובמטבעות שונים, במטרה להניב תשואות מקסימליות", טען אל-שייח. ממשלת סעודיה, השולטת ב-80% מ-NCB, מסרה בתגובה לדבריו של אל-שייח - הנחשב לאחד מהבנקאים הבכירים ביותר במדינה, כי התבטאויותיו אינן מייצגות את עמדתה הרשמית.



האינפלציה בערב הסעודית זינקה ל-5.35% באוקטובר, רמתה הגבוהה ביותר מאז 1995. בחודש שעבר החליטו מנהיגי מועצת המפרץ לשיתוף פעולה (GCC) - הכוללת את סעודיה, קטאר, בחריין, עומאן, כוויית ואיחוד נסיכויות המפרץ - לשמור על קיבוע המטבעות של מדינותיהם לדולר, למרות היחלשותו.



החלטת ה-GCC שמה קץ לשבועות של ספקולציות, לפיהן מדינות המפרץ עתירות הנפט יילכו בדרכה של סין - שביטלה את קיבוע היואן לדולר ב-2005 - ויזנחו את קיבוע המטבעות שלהן למטבע האמריקאי.



מדינות המפרץ מתמודדות בימים אלה עם אינפלציה גוברת שנובעת בחלקה מהיחלשות הדולר, אשר ייקרה את עלויות מוצרי היבוא.



מדד המחירים לצרכן בסעודיה זינק באוגוסט ב-4.9%, הזינוק החד ביותר אי פעם. בקטאר, המחזיקה באינפלציה הגבוהה ביותר באיזור, עלה מדד המחירים לצרכן ב-14.8% ברבעון הראשון של 2007.

בחודש מאי הסירה כוויית את קיבוע מטבע הדינר לדולר, ועוררה הערכות כי מדינות אחרות שהן יצרניות נפט עשויות להסיר אף הן את מדיניות קיבוע המטבע שלהן.



בכירים בכוויית רמזו מאז סוף 2006 כי המדינה תחזור למדיניות של סל מטבעות, על מנת למנוע מהיחלשות הדולר לייקר את עלויות מוצרי היבוא - דבר שגרם לאינפלציה במדינה לעבור את שיעור ה-4%, פי 2 מהממוצע ההיסטורי של כוויית.



מאז ביטול הקיבוע, עלה הדינר הכווייתי ב-4.5% מול הדולר.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully