וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בעקבות התביעה לעבודה בישיבה: 12 רשתות מסחריות התחייבו להסתדרות על הצבת כסאות

עידו סולומון

16.1.2008 / 13:24

ביום ב' יתקיים בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב דיון ראשון בנושא



בעקבות תביעה שהגישה באחרונה ההסתדרות נגד 61 רשתות בגין הפרה של חוק הכסאות, המחייב את המעסיקים להציב כסאות במקומות העבודה ולאפשר לעובדים לבצע את עבודתם בישיבה, התחייבו 12 מהרשתות להציב כסאות עבור עובדיהן, זאת עוד לפני הדיון בנושא בבית הדין לעבודה.



הרשתות שהתחייבו בפני ההסתדרות הן: אלדו, זארה, אופטיק סנטר, לי קופר, בלו בירד, טופ טן, טו גו הלבשה והנעלה, דלתא, תמנון, נעלי מרקו ואירוקה. חברת השמירה כפיר אחזקות אף התחייבה להציב כסא ליד כל עמדת שמירה.



נציגי אותן רשתות טענו בפני ההסתדרות כי הם כבר יישמו את ההוראות הקבועות בחוק, על פי הנחיות יועצים משפטיים, והציבו לעובדים כסאות במתחמים נפרדים במקום העבודה, שנעלמו מעיניהם של פעילי הנוער העובד והלומד. אולם ההסתדרות דרשה וקיבלה פרשנות מחמירה יותר לחוק, והרשתות התחייבו על הצבת כסאות תקינים במתחם העבודה - בקופה ובדלפק ורק במקרים חריגים במקום סמוך.



חלק מהרשתות התחייבו להצבת כסאות נוספים בפינות הישיבה. עוד נקבע כי הכסאות יוצבו בכל החנויות של הרשתות האמורות ולא רק בחנות בה התבצעה הביקורת. הרשתות אף התחייבו למנות ממונה מטעם ההנהלה ליישום החוק ואף למחווה כלפי העובדים, בדמות ערב חברה לכלל עובדי הרשת, יום כיף, שי אישי, או סופשבוע במלון באילת.



לפני כמה חודשים ערכו פעילי הנוער העובד והלומד של ההסתדרות מבצע אכיפה בדמות ביקורות במאות חנויות ובתי עסק בקניונים ובמרכזים מסחריים, ובמהלכן תיעדו בתצהירים ובצילומים עשרות הפרות של חוק הכסאות. בעקבות מבצע האכיפה הגישה ההסתדרות תביעה לבית הדין לעבודה בתל אביב.



ביום שני הקרוב יתקיים דיון ראשון בנושא בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. היועץ המשפטי של האגף לאיגוד מקצועי, עו"ד שי תקן, יתייצב מול באי כוחן של 61 רשתות שההסתדרות תבעה בגין הפרה של חוק הכסאות.



יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, אמר היום כי "מן הראוי שגם שאר הרשתות שבתביעה יתנו התחייבות דומה. בכל מקרה הגענו למצב שבו יש נורמה חדשה שנותנת את הפרשנות המתאימה לרוח החוק ומטיבה באופן משמעותי עם העובדים".



מההסתדרות נמסר שההתחייבויות של הרשתות ניתנו בכתב והן הסכם לכל דבר ועניין בין כל רשת להסתדרות. במקביל גינתה את ההסתדרות את הרשתות שהודיעו לבית הדין ולהסתדרות כי הן מסרבות להכיר בתביעת ההסתדרות. מדובר ברשתות דוגמת פלאפון, הוניגמן וללין.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully