וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לידיעת המשקיעים בארה"ב: מגדל שוקי הון ממליצים להתרחק מהאג"ח הממשלתי ולשים את הכסף על מניות

יעל פולק

20.1.2008 / 15:49

שני הענפים המחזיקים את כלכלת ארה"ב כיום מעל פני המים הם היצוא וענף ההשקעות בתעשייה



שוק האג"ח מגלם כיום הסתברות של 95%-90% למיתון, מעריכים במגדל שוקי הון. בעוד הריבית לטווח הקצר עומדת על 2.47% הסיכויים להמשך תהליך הורדות הריבית עד לרמות ריבית של 2% הינם קלושים. לפיכך, במחירים הנוכחיים שוק האג"ח אינו מהווה הזדמנות קנייה.



שוק המניות האמריקאי ספג באחרונה ירידות חדות בשיעורים של כ-10%. עתה הוא מתחיל לשקף הזדמנות קנייה. זאת בעיקר בסקטור הפיננסי אשר נכנס לסחרור של ירידות. על פי המלצות מגדל, המחירים הנוכחיים בשוקי המניות בארה"ב מצדיקים כניסה סלקטיווית לשוק, תוך הענקת משקל יתר להשקעות בחברות הגלובליות בארה"ב אשר עתידות להנות מן הצמיחה העולמית.



עוד מעריכים, כי הבנק הפדראלי ימשיך בתהליך הורדת הריבית, ובהחלטת הריבית הקרובה בסוף החודש יוריד את הריבית בשיעור של 0.5% לרמה של 3.75%. חשוב לזכור כי פרט להורדות הריבית נדרשות פעולות נוספות מצד הפד, כגון הורדת ריבית הניכיון והזרמת נזילות למערכת על מנת שאלה אכן ימנעו מיתון.



באחרונה נרשמו מספר נתונים התומכים בטענות כי הכלכלה האמריקאית פונה למיתון. בהם נתוני המכירות הקמעוניות, מכירת בתים חדשים, ייצור תעשייתי והזמנות מוצרים בני קיימא. הנתון המשמעותי, אומרים במגדל שוקי הון, הוא מדד האינדיקטורים המובילים אשר הצביע על התכווצותה של הכלכלה. המדד הורה על רמה של 47.5 נקודות, כשכל ירידה מתחת לרמה של 50 נקודות מעידה על התכווצות הכלכלה.



גם הנתון בדבר עליית שיעור האבטלה לרמה של כ-5% מטריד, שכן רוב כלכלת ארה"ב מונחת על כתפיו של הצרכן האמריקאי המניע כשני שליש מהצמיחה בארה"ב ופגיעה בביטחון התעסוקתי שלו מעוררת את החשש שמא השוק ייכנס להאטה משמעותית.



דודו בר און, מנהל מחלקת אג"ח חו"ל ומוצרים מובנים במגדל שוקי הון, מציין כי תחושת הצרכן האמריקאי נפגעת, בעיקר, כתוצאה מירידת ערכי הנדל"ן. ירידה זו גורמת לצרכן האמריקאי להרגיש פחות עשיר וכתוצאה מכך לצרוך פחות. במקרים חמורים יותר, ירידת מחירי הנדל"ן אף מביאה חלק מן האמריקאים לפשיטות רגל.



מחנק האשראי אשר שורר בשוק האמריקאי הוא הגורם הראשי העלול להוביל את המשק למיתון. מעניקי ההלוואות השונים החמירו את תנאי האשראי וסביבת האשראי הפכה מסביבה נוחה לסביבה מחמירה ובעייתית עבור צרכני האשראי. כתוצאה מכך, מציינים במגדל שוקי הון, נפגעות שכבות הכלכלה השונות, החל בפרטים הנוטלים משכנתאות וכלה בפירמות המתקשות לגייס כספים.



להערכת מגדל שוקי הון, שיעור הצמיחה הצפוי בארה"ב במחצית הראשונה של 2008 יהיה 1.5%-0% וכן מעניקים הסתברות של 50% לגלישה למיתון. שני הענפים המחזיקים את כלכלת ארה"ב כיום מעל פני המים הם היצוא, אשר צמח בשנה החולפת בכ-15% וענף ההשקעות בתעשייה. היצוא גדל כתוצאה מצמיחה גלובלית שנותרה חזקה ומקורה בראש ובראשונה בסין ובהודו וקצתה בשווקים מתעוררים אחרים.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully