וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

היום הכי גרוע בבורסות מאז ספטמבר 2001

דפנה מאור

21.1.2008 / 16:32

שבוע המסחר נפתח בנפילות קשות באירופה ובאסיה. אי אפשר להצביע על סיבה אחרת, מלבד תחושת הפחד שהתעוררה בלב המשקיעים

השעות הראשונות של המסחר ביום שני לא בהכרח בישרו על הבאות, אולם עד אמצע היום בישראל היה ברור - מפולת בבורסות העולם.

כך זה נראה באסיה: בורסת הונג קונג נפלה ב-5.5% - הנפילה החדה ביותר מאז אותו יום ארור בספטמבר 2001. ירידה דומה נרשמה בשנחאי. בורסת מומבאי בהודו - הידועה לשמצה בתנודתיותה - רשמה את הנפילה החדה ביותר זה ארבע שנים, כ-7.4%. בורסת אוסטרליה נפלה זה היום ה-11 ברציפות, משך הירידות הארוך ביותר זה 26 שנים.

באירופה נפתח המסחר בירידות שערים של כ-3%, שבמהרה נהפכו לשדה קטל שבו המדדים הראשיים הגיעו לירידות של 7% ויותר. אפילו מדד יורוסטוקס 50, המורכב מהמניות הגדולות והפחות תנודתיות שבאירופה, ירד בשיעור כזה.

מניות הפיננסים, המגזר שהוכה קשות מגלי ההלם של משבר המשכנתאות בארה"ב ומחנק האשראי שבא בעקבותיו, הובילו את הירידות. הבנקים באירופה הגיעו לירידות של 10%, אובדן ערך של עשרות ומאות מיליארדי דולרים.

למרבה מזלם של המשקיעים בוול סטריט, הגזירות שלהם נדחו ביום, שכן אין מסחר בבורסות בגלל יום מרטין לותר קינג.

הנפילות באירופה ובאסיה (וגם בתל אביב) נרשמו עם פתיחת שבוע המסחר, לאחר שבסוף השבוע חתמו בורסות וול סטריט שבוע גרוע ביותר. הזרז לנפילות בארה"ב היה הצעתו של הנשיא בוש להמריץ את כלכלת ארה"ב באמצעות חבילת הטבות מס של 150 מיליארד דולר. היתה זו הודאה רשמית באשמה: כלכלת ארה"ב במשבר, וככל הנראה נקלעה למיתון לאחר שש שנות צמיחה. חבילת הטבות מס היתה התרופה שרשם ג'ורג' וו. בוש לכלכלה האמריקאית בתחילת העשור, עם היכנסו לתפקיד. אמנם אי אפשר להאשים את הקלות המס שנתן ג'ורג' בוש (בעיקר לחבריו העשירים) כגורם היחיד בהידרדרות הכלכלה האמריקאית, אולם המדיניות התקציבית של בוש דירדרה את ארה"ב לגירעון התקציבי העמוק ביותר בתולדותיה - ולאובדן אמון בדולר.

מתי לברוח ובמה להשקיע

אי אפשר להצביע על זרז אחר לנפילות של היום, מלבד תחושת הפחד העמוקה שהתעוררה בלב המשקיעים. ארה"ב נהנתה במאה הקודמת מהגמוניה כמעט מוחלטת בכלכלה העולמית, ללא תחרות מצד אירופה או המזרח. במהלך השנים האחרונות הצביעו כלכלנים על צמיחתן של סין והודו ושאר המדינות המתפתחות כעל המנוע החלופי שתופס את מקומה בהנעת הכלכלה העולמית. אולם השווקים עדיין תלויים זה בזה, ומנגנוני תגובת השרשרת לא איבדו את חשיבותם.

גם בלי לדעת איך הבית נפל על ראשם, שתי השאלות החשובות שכל המשקיעים שואלים את עצמם כיום: האם מדובר בתחילתה של מפולת קשה שכדאי לברוח ממנה בזמן, ובמה כדאי להשקיע בזמנים מעוררי בהלה שכאלה.

המשקיעים הגדולים באמת עושים בדרך כלל את מרב רווחיהם בזמנים כאלה. ג'ים רוג'רס, שותפו לשעבר של ג'ורג' סורוס בקרן קואנטום, אמר ל-TheMarker בסוף השנה שעברה כי כל ירידה בשוק הסיני תהווה הזדמנות קנייה מצוינת, לאחר ששוק זה עלה ב-160%. רוג'רס מאמין גם בשוק האנרגיה - הנפט ירד היום בקרוב ל-2%, בשל חשש כי הביקוש יקטן בשל האטה בכלכלה הגלובלית. אבל רוג'רס - וכמעט כל כלכלן רציני בעולם - מאמין כי הנפט ימשיך לנסוק במחירו.

מניות הבנקים והפיננסים ברחבי העולם נחבטות כעת קשות. יש הממליצים לרוץ ולחטוף אותן מכל הבא ביד. הנסיך המיליארדר אל-ואליד בן טלאל קנה מניות של סיטי בשבוע שעבר. אמנם עשה זאת בתנאים מועדפים על אלה של משקיעים רגילים, אבל הוא מסמן, בפעם השנייה בחייו, הזדמנות השקעה במניות הבנק הגדול בעולם.

רובנו, משקיעים קטנים שעיניהם על כספי חסכונות העתיד שלהם, נשב משותקים ונחשוש להזיז איבר בשעות אלו, מתוך תקווה כי לעיתים אי העשייה משתלמת, ובטווח הארוך גם מפולות נהפכות לרווח סביר.

  • עוד באותו נושא:
  • בורסה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully