וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דר: "ברננקי יוריד שוב הריבית ב-0.50%-0.25% בשבוע הבא"

יורם גביזון

23.1.2008 / 8:35

הראשית של בית ההשקעות פסגות אופק, סבורה שהפחתת הריבית אינה סוף פסוק



>> הורדת הריבית הדרמטית של יו"ר הבנק המרכזי האמריקאי, בן ברננקי, ב-0.75% מיתנה את הירידות בשוק ההון האמריקאי - אבל לא הצליחה לשנות את המגמה.



ורד דר, הכלכלנית הראשית של בית ההשקעות פסגות אופק, סבורה שהפחתת הריבית אינה סוף פסוק. להערכתה, הפד יוריד את הריבית ב-0.25%-0.50% בישיבתו הקרובה בעוד שבוע.



להערכתה, תגובת השוק נובעת מהעובדה שהפחתת הריבית ב-0.75% היתה גלומה במחירי החוזים העתידיים ומסנטימנט שלילי של השווקים. דר סבורה שבשבועות הקרובים יתפכח גם הבנק המרכזי האירופי ויפחית את הריבית.



דר סבורה שהשילוב של התוכנית הפיסקלית והפחתת הריבית יצליחו רק למתן את ההשפעות השליליות, ואולי לקצר את פרק הזמן של האטה במשק האמריקאי.



דר מרגישה בשלב זה בנוח עם ההערכות לצמיחה של המשק ב-3.6% ב-2008. להערכתה, מגזר ההיי-טק ייפגע כתוצאה מהשפעת המיתון בשוק האמריקאי על המשק הישראלי, אם כי בשיעור מתון מהפגיעה בצריכה הפרטית.



דר, שהעריכה לפני יומיים שיש הסתברות של 40% להעלאת ריבית על ידי בנק ישראל, סבורה היום שההסתברות היא 5% בלבד.



להערכתה, למרות הלחצים האינפלציוניים במשק כתוצאה מהביקושים, בנק ישראל לא יעלה את הריבית בישיבתו הקרובה. זאת, משום שלא ירצה להיות הבנק המרכזי היחיד שמעלה את הריבית, אם כי מוקדם מדי לצפות את עמדתו ביחס לריבית במארס, בשל רמת חוסר הוודאות בשווקים.



היא סבורה שהלחצים לעליות המחירים במשק הישראלי ימותנו בשלב ראשון כתוצאה מהבלימה במחירי הסחורות. זאת, בשל הירידה העולמית בביקושים, שרמזים ראשונים לה ניתן למצוא בירידה במחירי התובלה הימית, ובשלב מאוחר יותר גם כתוצאה מירידה בביקושים המקומיים.



דר מציינת שגם אם מימושה של תחזית זו למשק הישראלי נראה רחוק, הרי שרק לפני חודש-חודשיים העריכה שבנק ישראל יעלה את הריבית פעמיים או שלוש. מאז היתה הפחתה אחת בלבד, ולהערכתה ייתכן שתהיה האחרונה - מה שמעיד על עוצמת החולשה בכלכלה העולמית.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully