וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אתי אלון של הצרפתים

נמרוד הלפרן ועפרה שלו

27.1.2008 / 10:50

עד השבוע שעבר מעט מאוד אנשים הכירו את ז'רום קרוויאל. עכשיו כולם שואלים מיהו, לפי החשדות, הבנקאי העומד מאחורי הונאת הענק

עד השבוע שעבר הכירו מעט מאוד אנשים בעולם את השם ז'רום קרוויאל, אך כעת שואלים כולם מיהו הבנקאי בן ה-31, העומד לפי החשדות מאחורי הונאת הענק בסוסייטה ז'נרל, הבנק השני בגודלו בצרפת. קרוויאל הובא אתמול למעצר במטה משטרת הפיננסים בדרום-מזרח פאריס.

סוסייטה ז'נרל טרם מסר פרטים מלאים על ההונאה, שהסבה לו את ההפסדים הגדולים ביותר שנגרמו אי פעם לבנק בגין הונאה של אחד מסוחריו, ואולם אנליסטים מעריכים כי קרוויאל, סוחר בבנק בן 31, צבר פוזיציות לונג בהיקף של 58-73 מיליארד דולר (40-50 מיליארד יורו) בשוקי החוזים העתידיים על מדדי מניות אירופיים - בעיקר דאו ג'ונס יורו סטוקס 50 ומדד דאקס הגרמני - על בסיס ההערכה כי בשווקים אלה צפויות עליות. הנפילות החדות שנרשמו בבורסות בתחילת השבוע הן שגרמו להפסדים הכבדים.

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, אמר בסוף השבוע בתגובתו הראשונה להונאת הענק בסוסייטה ז'נרל כי היא "לא תשפיע על יציבות ואמינות מערכת הפיננסים הצרפתית".

לא הרוויח פרוטה

סוסייטה ז'נרל חשף לראשונה את ההונאה ב-19 בינואר, יומיים לפני תחילת המפולת בבורסות העולם. "ההחלטה לחסל את הפוזיציה התקבלה משום שהיה בלתי אפשרי שהבנק ישמור עליה", אמר מנכ"ל ויו"ר סוסייטה ז'נרל, דניאל בוטון, שהוסיף כי קרוויאל עבר מפוזיציות שורט ב-2007 לפוזיציות לונג בתחילת השנה הנוכחית "בשל סיבות שאינן מובנות לנו".

סוסייטה ז'נרל הגיש תלונה למשטרה נגד קרוויאל בשלוש טענות עיקריות: סילוף רשומות בנקאיות לצורך הונאה, שימוש לרעה ברשומות בנקאיות והונאת מחשבים. העונש המרבי על שלושת האישומים הללו הוא חמש שנות מאסר.

ניק ליסון, סוחר בבנק ברינגס הבריטי, שצבר ב-95' הפסדים של 1.4 מיליארד דולר בשוק הנגזרים וגרם בכך לנפילת הבנק הוותיק, גרף בסופו של דבר הון מההונאה - לא מעט הודות להכנסות מפרסום ספרים עליה. בניגוד אליו, ובאופן מוזר למדי, קרוויאל לא הרוויח ככל הנראה פרוטה. חרף זאת, הוא עלול לשלם מחיר כבד - אף יותר משלוש וחצי שנות המאסר בכלא בסינגפור שנגזרו על ליסון.

הכיר את הנהלים

קרוויאל הצטרף לסוסייטה ז'נרל בשנת 2000. עד 2006 שימש בתפקידי מינהלה. ככל הנראה, בשנותיו הראשונות בבנק התוודע באופן מעמיק לנוהלי בקרת הסיכונים של הבנק - היכרות שאיפשרה לו להסתיר את הפוזיציות שאליהן נכנס ושגרמו להפסדי הענק.

החל ב-2006 עבד קרוויאל כסוחר בדסק החוזים העתידיים במטה הבנק. ככל הנראה, הוא היה אחראי לגידור סיכונים בשוק החוזים העתידיים על מדדי מניות אירופיים. לפי הבלוג Alphaville של אתר העיתון "פייננשל טיימס", קרוויאל היה חבר בצוות דלתא וואן (Delta one) של הבנק, המטפל בין השאר בפקודות מסחר ממוחשבות, ETF, חוזים מדדיים ו-Swaps. סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה כי שכרו השנתי (כולל בונוסים) היה כ-146 אלף דולר (100 אלף יורו).

לפי דיווחים שונים, קרוויאל עצמו סייע לבנק לחשוף את הפרשה. התובע הראשי בפאריס לא אישר את דבר מעצרו, אך מסר כי קרוויאל אינו במנוסה וייחקר על ידי המשטרה בזמן המתאים. "על המשטרה להכיר את פרטי המקרה והעדויות לפני שתחל בחקירה", אמר בכיר במשרד התובע.

דובר הבנק אמר לסוכנות הידיעות בלומברג כי קרוויאל היה "טיפוס שקט ומתבודד. הוא הגשים את חלומו להפוך לסוחר". כעת נדמה כי חלומו נהפך לחלום בלהות.

הבורסות בכל העולם נפלו

כשירידות השערים בבור­סות אירופה ביום שני החלו לצבור תאוצה, אנשי הפיננסים ניסו למצוא לכך הסבר מניח את הדעת. אין ספק שהחששות ממיתון בארה"ב והתפשטות משבר הסאבפריים העיבו על השווקים, אבל אלה לא היו חששות חדשים. לפני פתיחת המסחר לא פורסמו נתונים שהצדיקו את עוצמת הירידות, ושום שום מאורע יוצא דופן לא התרחש. על רקע חוסר הבהירות, פשטה בשווקים שמועה כי קרן גידור גדולה התמוטטה ומוכרת את האחזקות שלה.

כעת אפשר לומר שהשמועה היתה כמעט מדויקת. מי שמכר בכמויות גדולות באותו יום היה סוסייטה ז'נרל, שגילה את ההימורים הכושלים שביצע אחד מסוחריו בפוזיציות על מדדים אירופיים. הבנק מיהר להיפטר מהפוזיציות במהלך הנפילות ביום שני, והמסחר בחוזים העתידיים על המדדים האלה זינק לרמות שיא.

יום שני נהפך ליום הגרוע ביותר בבורסות בעולם מאז 11 בספטמבר 2001. 350 מיליארד דולר נמחקו משווי הבורסות בלונדון, פאריס ופרנקפורט. מדד דקס בפרנקפורט בלט בירידה חדה במיוחד - 7.2%. גם במדד דאו ג'ונס יורו סטוקס 50, המורכב ממניות אירופיות גדולות ותנודתיות פחות, נרשמה ירידה חדה.

עתה מצטברות הערכות כי פעילות המסחר הנרחבת של סוסייטה ז'נרל תרמה לנפילות בבורסות כשיצרה מבול של פקודות מכירה ברחבי העולם. כמה סוחרים אף טוענים כי הסערה שהתעוררה בשווקים תרמה להחלטתו של הבנק הפדרלי להוריד במפתיע את הריבית ביום שלישי.

"אין לי ספק שהמכירות של סוסייטה ז'נרל הכבידו על המדדים ברחבי העולם", אמר ל"ניו יורק טיימס" ברי ריתולץ, מנכ"ל חברת המחקר וניהול הכספים הניו יורקית FusionIQ. "יהיה מביך לגלות כי הבנק הפדרלי נאלץ לבצע את אחת מהורדות החירום של הריבית הגדולות ביותר מעולם בגלל סוחר סורר".

ריתולץ מאמין כי החששות ממיתון בארה"ב והתפשטות משבר הסאבפריים היו הבסיס לירידות בשווקים, שהיו עצבניים ממילא, אך טוען כי גם למהלכים של סוסייטה ז'נרל היתה יד בדבר. "אין ספק שיש קשר", אמר ל"ניו יורק טיימס" גם ביירון וויין, אסטרטג ההשקעות הראשי ב-Pequot Capital Management. וויין אף ביקר את בן ברננקי, יו"ר הבנק הפדרלי: "ברננקי מגיב לאירועים במקום לצפות אותם".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

מיקום אסטרטגי, נוף מרהיב ודירות מפוארות: השכונה המסקרנת שנבנית במרכז

בשיתוף אאורה נדל"ן

בארה"ב לא ידעו על ההונאה

בינתיים גוברות ההערכות כי ההימור הכושל של קרוויאל השפיע באופן עקיף גם על החלטת הבנק הפדרלי בארה"ב להוריד את הריבית מוקדם יותר השבוע. בכירי הבנק הפדרלי לא היו מודעים להימור הכושל של קרוויאל ולהפסדי סוסייטה ז'נרל כשהחליטו ביום שני על הורדת הריבית ב-0.75%, לרמה של 3.5% - הורדת הריבית החדה ביותר מאז 84', והראשונה מאז ספטמבר 2001 המתרחשת שלא במסגרת פגישה קבועה של הבנק.

ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) קיימה שיחת ועידה ביום שני, כשבשוקי המניות באסיה ואירופה נרשמו נפילות חדות. יו"ר הבנק, בן ברננקי, וחברי הוועדה הגיעו למסקנה כי הירידות החדות עלולות להגביר את מחנק האשראי - כך אמר לסוכנות הידיעות בלומברג בכיר בבנק הפדרלי.

נגיד הבנק המרכזי של צרפת, קריסטיאן נויה, אמר כי שמע על ההונאה ועל ההפסדים שגרמה "בזמן אמת". הוא סירב לומר מתי עידכן את הבנק המרכזי של אירופה (ECB) ואת הבנק הפדרלי במתרחש. "כל ההודעות הנדרשות הועברו בבוא הזמן", הוסיף.

החוזים על הריבית הפדרלית בארה"ב (fed funds futures), הנסחרים בבורסת החוזים של שיקאגו ומשקפים את ציפיות השוק מהריבית הפדרלית, מעריכים כעת ב-76% את ההסתברות להורדה נוספת של הריבית בארה"ב - ב-0.5%, לרמה של 3% - בישיבת הבנק הפדרלי בשבוע הבא.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully