וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

איך מנהלים 1.25 מיליארד דולר?

עמי גינזבורג

3.2.2008 / 8:22

גם חברות עסקיות נדרשות לנהל את הכסף הפנוי שלהן, כשהמטרה העיקרית שלהן היא שימור ההון ולא מקסום התשואה; אייל דשא, סמנכ"ל הכספים של צ'ק פוינט, שמנהל קופת מזומנים של 1.25 מיליארד דולר, מסביר איך עושים את זה



ניהול כספים בחברה עסקית כולל גם התעסקות רבה בעודפי המזומן של החברה - במה שנקרא לעתים חשבון נוסטרו, או החשבון העצמי. ניהול עודפי המזומן של חברה חייב להיות כפוף למטרות העסקיות שלה, והוא שונה לחלוטין מניהול ההשקעות של משקיע פרטי.



כדי ללמוד מעט יותר על השיטות והתהליך שלפיו מנהלת חברה עסקית את עודפי המזומן שלה, פנינו לאייל דשא, סמנכ"ל הכספים של צ'ק פוינט, שאחראי על ניהול קופת מזומנים בהיקף של כ-1.25 מיליארד דולר.



מהן המטרות שצ'ק פוינט מציבה לעצמה בניהול עודפי המזומן שלה?



"בשונה מהבנקים למשל, שאצלם הכסף הוא אמצעי ייצור שנועד להשיג רווחים, אצלנו ובחברות עסקיות אחרות המטרות הן שונות. חברות זקוקות לכסף לצורך השקעה עתידית, או לצורך חלוקתו לבעלי המניות כדיווידנד. מהצרכים האלה נגזרת מטרת ההשקעה העיקרית שהיא שימור ההון, ולא מקסום תשואה. מהמטרה הזו נגזרת גם מדיניות ההשקעה".



תשואה חסרת סיכון



מהם העקרונות שמנחים אתכם בהשקעת עודפי המזומן?



"מכיוון שהמטרה היא לשמר את ההון כדי שניתן יהיה לנצל אותו כאשר תיקרה בדרך הזדמנות מתאימה, המדיניות שנגזרת מכך היא השקעה סולידית מאוד ונזילה מאוד שנקובה במטבע הפעילות העיקרי של החברה. במקרה שלנו, מכיוון שאנחנו נמדדים בדולר ומדווחים בדולר, גם עודפי המזומן יושקעו בעיקר במכשירים דולריים.



"המטרה שאנחנו מגדירים לעצמנו היא להשיג לפחות תשואה חסרת סיכון. לא נחשוף את עצמנו להשקעות שבהן קיים סיכון שקרן ההשקעה תישחק. מסיבה זו, בהגדרה, לא נשקיע אף פעם במניות.



"הרוב הגדול של ההשקעה יהיה במכשירים שנושאים תשואה קבועה (Fixed Income), כלומר בעיקר השקעות באג"ח. אנחנו משקיעים גם באג"ח של ממשלת ארה"ב וגם באג"ח קונצרניות בדירוג A ומעלה. במקרה שהאג"ח שהשקענו בו יורדת לדירוג נמוך מ-A, כמעט תמיד נמכור אותה בלי לערב שיקול דעת.







"יש לנו גם מעט השקעות במכשירים פיננסיים נגזרים נושאי ריבית, כאשר ההשקעה בהם היא מאוד מוגבלת ומוגנת.



"הגדרה של מטרות ההשקעה ורמת הסיכון מכתיבה השקעות לטווחים קצרים, ולכן המח"מ של התיק לא יעלה על שנתיים. אנחנו מעדיפים תמיד להחזיק את המכשירים עד לפדיון האחרון, אבל בכל מקרה אלה ניירות ערך נזילים שניתן יהיה למכור בשוק בעת הצורך.



"חשוב לזכור שיש א-סימטריה בהתייחסות של השוק לעודפי המזומן שלנו. המשקיעים מצפים מאתנו להשתמש במזומן כדי לתמוך בפעילות של החברה. אם נצליח להרוויח עוד מיליון דולר ולהגדיל את הכנסות המימון לא יהיה לכך מבחינתם שום משמעות. לעומת זאת, אם נפסיד מיליון דולר אנשים עלולים לראות בכך סימנים לבעיות בניהול. ולכן אין לנו שום טעם להסתכן בניהול עודפי המזומן. שמירה על רמת הסיכון גוברת על שיקולי התשואה הפוטנציאלית".



האם ניהול עודפי המזומן נעשה מתוך הסתכלות לטווח הקצר?



"ניהול המזומן נעשה כדי לאפשר לחברה להשתמש בכסף בכל עת שהיא תזדקק לו. לכן, הניהול נעשה לטווח קצר, על אף שבפועל אפשר לשבת על המזומן גם תקופות של כמה שנים עד שתגיע ההזדמנות לבצע רכישה מתאימה".



שני שלישים אצל מנהלים מקצועיים



האם אתם מנהלים את עודפי המזומן בעצמכם או באמצעות מנהלים מקצועיים?



"כשני שלישים מעודפי המזומנים מנוהלים כיום על ידי מנהלים מקצועיים בבנקים גדולים, כמו UBS או מריל לינץ'. לבנקים האלה יש נגישות גבוהה למכשירי Fixed Income, והם מנצלים את הגודל שלהם כדי לקבל הנחות בעת רכישת המכשירים.



"מכיוון שמדובר במכשירי השקעה לטווחי זמן קצרים שפערי הריביות ביניהם קטנים מאוד, הנחה של שמינית אחוז או רבע אחוז בקניית המכשיר יכולה לפעמים לעשות את כל ההבדל. לניהול העצמי אנחנו משאירים רק את הסכומים שאנחנו מייעדים להשקעות קצרות מאוד".



איך אתם בוחרים את מנהלי ההשקעות?



"אנחנו מפצלים את התיק בין כמה מנהלים ונותנים להם מסמך מפורט ומדויק עם הגדרות של מה מותר להם ומה אסור להם לעשות עם הכסף. ניהול השקעות במכשירי Fixed Income הוא תחום מפותח מאוד בעולם, ויש בו הרבה התמחות. אנחנו מבצעים בעצמנו ביקורת של מנהלי ההשקעות ומודדים את הביצועים שלהם כדי לראות מי מצליח להניב תשואה גבוהה יותר ברמת סיכון נתונה. ואם צריך - גם מחליפים אותם לפעמים".



*Fixed Income Security



נייר ערך שמשלם ריבית קבועה מראש שאינה מותנת במצבי שוק משתנים. הדוגמה הנפוצה ביותר היא איגרת חוב שמשלמת את סכומי הריבית והקרן בתאריכים שנקבעו מראש


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully