וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מי רוצה להשקיע בדולר?

דפנה מאור

3.2.2008 / 10:21

ביסוד חולשת הדולר בעולם בימים האחרונים עומדות סיבות רבות ומגוונות: גירעון, ריבית, חובות של האמריקנים וגם ההשקעות של הסינים

ביסוד חולשת הדולר בעולם בימים האחרונים עומדות סיבות רבות ומכריעות. סיבה אחת, שמתקיימת זה כמה שנים וגורמת לחולשה מתמשכת במטבע האמריקני מול המטבעות של אירופה והכלכלות המתעוררת, הוא הגירעון הכפול הענקי של ארה"ב: גירעון במאזן הסחר וגירעון בתקציב הממשלתי. גירעונות אלה הופכים את ארה"ב לבעלת חוב ענקית ליתר העולם, וגורמים לה להיות תלויה בחסדיהם של זרים. אין הרבה משקיעים שמוכנים להמר על מטבע של כלכלה כל כך גירעונית.

הסיבה השנייה היא החשש כי מי שמממן את הגירעונות האלה, ממשלות זרות שקונות אג"ח של ממשלת ארה"ב - סין בראשן - ותומכות כך גם בחובות התקציביים וגם בחשבון השוטף (כלומר, סכום זרימת ההשקעות ומאזן הסחר), יצמצמו את השקעותיהן. הגורם הזה הולך ויוצא מהכח אל הפועל בחודשים האחרונים, שכן קרנות ההשקעה של ממשלות זרות רבות החלו לבצע השקעות מסוכנות יותר מאשר אג"ח ממשלתיות, כמו מניות של בנקים השקועים בקשיים. עד כה היו ההשקעות דולריות ברובן (אם כי גם בנקים שווייציים קיבלו הזרמות הון ממדינות המפרץ), אבל הן מעידות על כך שבעלי העניין הגדולים ביותר בכלכלה האמריקנית הולכים ומאבדים עניין, לפחות בניירות הערך שמשמשים אמצעי המימון של ממשלת ארה"ב.

הסיבה השלישית הוא גורם מקרו-כלכלי בסיסי ביותר: הריבית. הבנק הפדרלי הוריד את הריבית בלי רחם בשבוע האחרון. מ-4.25% ירדה הריבית תוך שמונה ימים ל-3%. כשהריבית על מטבע מסוים נמוכה יותר מהריבית על מטבעות אחרים, כדאיות ההשקעות בו פוחתת. בשל כך היורו, הליש"ט והשקל אמורים להתחזק עתה מול הדולר. לפי תחזיות השוק, המשתקפות במסחר בחוזים על הריבית (אמצעי של המשקיעים להמר על כיוונה העתידי של הריבית), הריבית הפדרלית תרד ל-2.25% עד סוף השנה. לבנק המרכזי של אירופה אין כוונות להיות נדיב כל כך, ובדומה לו גם בנקים מרכזיים אחרים (בנק ישראל, לדוגמה), החוששים מלחצי אינפלציה. מגמה זו מערערת את הדולר. הין היפאני הוא היוצא דופן בין רוב המטבעות בעולם, שכן הריבית עליו היא 0.5%. אולם הוא נתפס, בדומה לפרנק השווייצי, כמוגן מפני הסערה הכלכלית בעולם ולכן זוכה לביקוש רב. לפי תחזיות של מיזוהו קורפורייט בנק, הדולר ייפול ב-2008 לשפל של יותר מעשור מול הין, וייסחר ב-95 ין בלבד, לעומת 106.4 ין היום, ירידה של יותר מ-10%.

ולקינוח, הכלכלה האמריקנית. לא רק ממשלת ארה"ב נמצאת בחובות. הציבור האמריקני פושט רגל בקצב הולך ומסחרר, והפעילות הכלכלית בארה"ב צמחה ב-0.6% בלבד ברבעון האחרון של 2007 (במונחים שנתיים). המצב, חוזים האסטרטגים, רק יחמיר בחודשים הקרובים כשהמשבר יתפרץ במלואו - החל במגזר הדיור הקורס, דרך הבנקים שיחשפו הפסדים חדשים ועד המגזר העסקי כולו שייאלץ להדק את החגורה.

במפתיע, מרבית האנליסטים סבורים שמרוץ העליות של היורו מול הדולר מיצה את עצמו, והם מעריכים כי עד סוף השנה יתאושש המטבע האמריקני וייסחר ב-1.40 דולר ליורו, לעומת שער של 1.4874 דולר ליורו היום. זוהי נחמה פורתא לחובבי הדולר הזוכרים שהיורו נסחר בראשית העשור ב-0.82 דולר בלבד.

  • עוד באותו נושא:
  • דולר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully