וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ספרי הבישול כבר אינם קישוט על המדף: הדגש על עיצוב וחוויית משתמש ממרכזים את מקומם במטבח

שני שילה

28.2.2008 / 9:32

ספרי הבישול של פעם נועדו לעקרות הבית, שהיו מניחות אותם על השיש במטבח תוך כדי בישול. כיום, ספרי הבישול נהפכו לספרי מתנה עם עיצובים חווייתיים - אך לבשל בעזרתם כבר הרבה יותר קשה



לקראת חג הפסח מתחילה מתקפה של ספרי בישול בחנויות הספרים. הוצאות הספרים מנצלות את המנהג לקנות מתנות לחג ודואגות להציב על מדפי החנויות ספר בישול חדש ובולט. ספרי החג האלה נאבקים על שטח מדף שנהפך לעמוס מאוד בשנים האחרונות.



הפריחה בתחום ספרי הבישול מגיעה עם העלייה בהשקעה בעיצוב הספרים. לא ברור מי מזין את מי - אם העיצוב מגדיל את המכירות או שהמכירות של הספרים יצרו צורך לבידול בשוק ולהגדלת ההשקעה בעיצוב. בכל מקרה, המגמה היא עולמית ומובלת על ידי השפים הידועים בעולם. הפורמט הישן של מתכון בצד ימין ותמונה של התבשיל בצד שמאל נהפך לארכאי. מי שקונה את ספרי הבישול החדשים, כמו זה של השף אלן דוכס, ישתמש בו בעיקר כדי להאכיל את העיניים - לבשל אתו כבר יהיה יותר קשה.



ספרי הבישול של היום מקושרים יותר עם תחום ספרי המתנה, ולכן החזות שלהם מזכירה יותר ספרי אמנות וצילום. מחלקם אף ניתן לקחת רעיונות לעיצוב הבית. המראה של הספרים מוסיף נחשקות והוא הסיבה שבגללה הלקוח יושיט את ידו לספר בחנות - ואולי גם יקח אותו הביתה. הרי את המתכונים הוא יוכל לבדוק רק אחר כך.



לישון עם ספר הבישול



המושג המשמעותי כיום בעיצוב ספרי הבישול הוא חוויית המשתמש. כמו באתרי אינטרנט ובעיצוב של מוצרים, גם ספרי בישול נותנים לנו חוויה ותחושות שהופכות אותם ליותר מסתם רשימת מרכיבים. החוויה הזו קשורה לכך שיותר ויותר ספרים חתומים על ידי אושיות מטבח או על ידי ידוענים, שהספר מספק הצצה למטבחם ולשיטות העבודה שלהם. החוויה שמספקים ספרי הבישול לא נעצרת במטבח. חובבי בישול אוהבים לספר על נטייתם להיכנס עם ספרי הבישול שלהם למיטה לקריאה לפני השינה, ששולחת אותם לעולם חלומות טעים יותר.



"כשמעצבים ספר בישול נוצר מתח בין יצירה של מוצר מפתה שגורם לרצות לצלול פנימה ולאכול, לבין החשיבות ליצור ספר שימושי ולזכור שקוראים בו בתנאי שטח קשים", מסביר המעצב הגרפי עדי שטרן, מרצה בכיר בבצלאל במחלקה לתקשורת חזותית ואמן נבחר של הקרן למצוינות ותרבות. "הרבה פעמים ספר הבישול נקרא במטבח בתחושה של לחץ שמשהו נשרף על הכיריים, ובמקביל צריך להתעדכן בשלב הבא בבישול. המעצב צריך ליצור מוצר נוח לשימוש באופן קיצוני, ונוח להתמצאות ולקריאה. אלה הם נושאים מרכזיים מבחינתי".



שטרן עיצב את ספר הבישול של מסעדת אורנה ואלה בתל אביב ועובד בימים אלה על ספרי הבישול של ארז קומרובסקי ומיקה שרון. הוא מאמין שספר בישול של בשלן ידוע צריך להיות מוצר ייחודי שמשקף את האופי שלו. "המטבח, האופי ואופן הבישול הם שונים אצל כל בשלן ידוע, וההוויה של הספר והמכלול הצורני צריכים לשקף את זה. הביטוי הוא מעבר לעיצוב - גם בגודל, בכריכה, בצילומים ועוד".







ספר הבישול של אורנה ואלה גורם למתבונן בו בעיקר לרצות לאכול במסעדה. יש בו תמונות רבות שמציגות את אופי ההתנהלות במקום ואת העובדים. לדברי שטרן, "בעבודה על הספר ניסינו ליצור תחושה של מקום. המסעדה היא מותג ומקום פיסי עם אופי וייחוד. המטרה שלי היתה לנסות לתפוס את המקום ואת החוויה שמתקיימת שם ולהעביר אותה לפורמט של ספר. לכן יש מנות שמצולמות שם בשלבים שונים של תהליכי ההכנה. שילבנו בין המתכונים צילומי אווירה בכמות שלא מקובלת בתחום - יש אמנם ספרי בישול עם צילומי אווירה, אבל הם מופרדים ומשמשים כחוצצים בין הפרקים. הבחירה הזאת הביאה לכך שיש מתכונים בספר שאין לידם צילום של מנה גמורה".



המעצבות הגרפיות קרן אבידן ומירב גנילוין, בעלות סטודיו טרמיקא שעיצבו את הספר "חלומות מתוקים" של קרין גורן ואת הספר "במנות קטנות" של ליאורה קרן, מסכימות ש"לדמות שעומדת מאחורי הספר יש משמעות בעיצוב. מעצב צריך להתחבר למחבר ולהביא את אישיותו אל הספר".



בישול חושני



הקושי בלעצב ספר בישול לפי דמות מסוימת הוא בצורך להתחשב בדעתו, מכיוון שהוא הרי חתום על הספר. לפעמים הלקוח אוהב, לדוגמה, צבע אדום ודורש להכניסו לספר, על אף שהצבע אינו משתלב בעיצוב. אבידן טוענת שהתמודדות עם דרישות כאלה אינה פשוטה, אך הכרחית. "יש לי את האישיות שלי ואת דרך השכנוע שלי ואני אתן ללקוח להבין מדוע הוא טועה. אני לא זוכרת מקרה שלא קיבלו את העצה המקצועית שלנו. הרי בסופו של דבר ניתן לראות אם העיצוב עובד או לא".







בספר שעיצבו לגורן יצרו אבידן וגנילוין אווירה שהתאימה לאישיותה של גורן - הן התמקדו ביצירת קולאז'ים שהוסיפו ענין לספר ושברו את המראה הנקי והמסודר שהיה מקובל בעבר. "ספר בישול נהפך לספר מתנה, אפילו מבחינת ההגשה בחנויות. לא מעניין אותנו לעצב ספר שבצד אחד מתכון ובשני תמונה. הצענו לגורן לעשות קולאז' שיתאים לאישיות שלה, לחושניות ולעבודה הלא מאורגנת והיצירתית. צילמנו לא רק מנות, אלא גם את קרין אוכלת, בעבודה ועם חברות. זה ספר שמאוד משתף".



"כיום ספרי הבישול הם בעצם ספרי עיצוב שנראים טוב. יש בהם שערים כמו בספרי עיצוב של בתים והמטבח נהפך למוקד שסביבו מתנהל הבישול", מוסיפה אבידן.



שוק הספרים בישראל נאמד ב-2 מיליארד שקל בשנה, כשנתח השוק של ספרי הבישול הוא כ-5% מתוכם. המשמעות של השיעור הזה היא כ-100 מיליון שקל - סכום נכבד שמאפשר להשקיע בעיצוב ספרי הבישול.



על הפריחה בתחום מעידה אבידן כי "פעם לא היו לוקחים סטודיו לעיצוב שייצור ספר בישול, וכיום זה כבר בסיסי. עבודת העיצוב כוללת הצגה של מספר כיוונים גרפיים שמהם בוחרים את העיצוב יחד עם הלקוח. אנחנו עובדות עם סטייליסט וצלם. לפני תחילת העיצוב אנחנו מקיימות פגישה לגיבוש הכיוון, שבה אנחנו מאוד דומיננטיות ונותנות את הטון".



"עיצוב ספרי בישול הוא יצירת אובייקט עם נוכחות במרחב", מסביר שטרן. "העיצוב גורם לספר לעבור מהתחום של ספרי הבישול, לתחום של ספרי המתנה וספרי שולחן הקפה. המעצבים נותנים למוצר יותר מצורה, אלא מכלול שלם".



שטרן מוסיף כי "עיצוב מוצלח מחייב גיבוי של צילום איכותי שמתאים לקונצפט, של סטייליסט שיודע לעצב את המנות ולארגן את האתר לצילומים ובעיקר של מתכונים טובים. עם כל הכבוד לעיצוב, אם האוכל לא טעים או המתכונים לא מדויקים, הספר לא ייהפך להצלחה ויישאר במחסנים של הוצאת הספרים.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully