איך בוחרים מטבח?

פסח כבר מתקרב בצעדי ענק, ואיתו גם תחילת עונת המטבחים. בסיוע אתר מידרג אספנו עבורכם את כל המידע הדרוש לבניית מטבח חדש

08/03/2008

חושבים על מטבח חדש לפני פסח? אז עכשיו זה הזמן לפעול. בסיוע אתר מידרג אספנו עבורכם את כל המידע הדרוש – השלבים בבניית מטבח, הגורמים המשפעים על מחירי מטבחים, טעויות נפוצות וגם קצת מושגי יסוד.

עוד בוואלה!

אפילו הפסקה ליום אחד מסוכנת: כיצד נראים חייה של מושתלת כליה?

בשיתוף האגודה לזכויות החולה

מטבח – מהרעיון לביצוע

יש עשרה שלבים שצריך לעבור מהמחשבה על מטבח חדש ועד שניתן יהיה לבשל בו את הארוחה הראשונה.

1. היכרות עם מגוון האפשרויות

לפני שנוכל לקבל החלטה כלשהי לגבי המטבח, אנו חייבים להכיר את אפשרויות הבחירה העומדות לרשותנו. בשלב זה נעבור בין יצרני מטבחים, נשמע מחירים, נפגוש נגרים פרטיים ונקרא קטלוגים. נבקש ללמוד על הפרזולים הקיימים בשוק, על הבדלי מחירים בין פרזולים מאיכויות שונות ועל החזיתות האפשריות של ארונות המטבח. הפרזול כולל את המסילות של המגירות, את צירי הדלתות, את הידיות ועוד. כיום יש למשל דלתות שנפתחות כלפי מעלה במקום הצידה. יש מגירות ללא ידיות ועוד ועוד. כדי שנוכל לקבל החלטה מושכלת בשלב הבא, כדאי קודם כל להכיר את המגוון.

2. תכנון התקציב

תכנון יסודי של התקציב ימנע עוגמת נפש בהמשך. בשלב זה נחליט מה התקציב הכולל שאנו מוכנים להוציא עבור המטבח. בתקציב יש להביא בחשבון לא רק את מחירי ארונות המטבח והפרזולים, אלא גם את מחיר השיש, הקרמיקה, פירוק המטבח הישן, שינויי תשתית – נקודות חשמל אינסטלציה וטלפון והחלפת ריצוף במטבח – אם רוצים... מניסיון, רוב האנשים חורגים מהתקציב הההתחלתי המתוכנן, באופן משמעותי. החריגה מהתקציב נובעת מאי לקיחה בחשבון של ההוצאות הנלוות למטבח עצמו. דוגמה קלאסית לכך היא רכישת מכשירי חשמל חדשים (נו.. אם כבר יש לנו מטבח חדש...).

3. תכנון המטבח

התכנון כולל שלושה חלקים עיקריים. בחלק הראשון נגדיר את הבסיס: נמדוד את גודל המטבח, נחליט על מיקום "המשולש" הידוע – כיריים, כיור ומקרר, נתכנן את מיקום הארונות ואביזרי החשמל הנוספים ונחליט לגבי גובה השיש. בחלק השני של תכנון המטבח נתייחס לאופן האחסון בתוך הארונות ולפרזול – מיקום ומספר המגירות, מדפים נשלפים, מתקני רשת, נחליט האם התנור יהיה בילט-אין או לא, האם המדיח יהיה גלוי או מוסתר וכן הלאה. בחלקו השלישי של תכנון המטבח נחליט לגבי העיצוב החיצוני. העיצוב מתייחס לחזיתות של הארונות – עץ טבעי? פרומייקה? שלייף-לק? ואולי ציפוי אלומיניום? הכל בהתאם לסגנון ולתקציב שלנו. בנוסף, העיצוב החיצוני מתייחס לאמצעי התאורה במטבח, הקרמיקה, סוג השיש ועוד. יצרני המטבחים והנגרים הפרטיים ישמח לייעץ לנו, ללא תשלום, בשלב זה.

4. קבלת הצעות מחיר

לאחר שאנו יודעים פחות או יותר מה אנו רוצים מהמטבח שלנו, הגיע הזמן לקבל הצעות מחיר. מומלץ לקבל לפחות 3 הצעות מחיר. אנו נופתע לגלות כי יש פערים גדולים בין הצעה להצעה עבור מטבחים זהים לכאורה.

5. החלטה

השלב הקשה ביותר. בשלב זה צריכים לבחור מתוך מגוון האפשרויות ולהחליט "על מה ועם מי הולכים". כמובן, בהמשך עוד ניתן יהיה לשנות את דעתנו לגבי אלמנטים מסוימים.

6. הכנת התשתית בבית

אם מדובר בהחלפת מטבח ישן, מישהו צריך לפרק אותו, כמובן. גם כאשר אין מטבח ישן, יש צורך בהתאמת נקודות האינסטלציה והחשמל לתוכנית של המטבח החדש. למשל: עבור מדיח הכלים יש צורך בכניסה ויציאה של מים. אם אין נקודת חשמל עבור מכשיר חשמלי כלשהו, צריך להיכן עבורו נקודה כזו וכן הלאה. אם החלטתם לרצף את המטבח מחדש – זה השלב לעשות זאת. עבודות אלה יכולות להיעשות על ידי שלושה בעלי מקצוע שונים: אינסטלטור, חשמלאי ורצף, או על ידי שיפוצניק אחד שינהל עבורכם את העבודה של בעלי המקצוע. עבור עבודות אלה עליכם לקבל הצעות מחיר מפורטות, אשר מציינות את העלות לכל נקודת אינסטלציה וכל נקודת חשמל. כאשר תרצו לשנות ולהוסיף עוד נקודה, תדעו מראש מהי העלות.

7. מדידות סופיות וייצור המטבח

מומלץ לקחת את המידות הסופיות והמדויקות לצורך ייצור המטבח רק לאחר הכנת התשתיות. זאת מכיוון שבשלב הכנת התשתית עשויים להיות שינויים המשפיעים על המדידות, למשל: קיר גבס שהוזז ממקומו, גובה רצפה שמשתנה בעקבות החלטה על ריצוף על גבי ריצוף קיים ועוד...

8. הרכבת המטבח

שלב זה דורש דיוק ומקצועיות לא פחות מהשלב הקודם. יש יצרני מטבחים אשר מעבירים את ההרכבה לקבלני משנה. קבלני המשנה, באופן טבעי, רוצים לגמור את העבודה מהר וללכת, ולעתים מבצעים את ההרכבה באופן לקוי.

9. שיש וקרמיקה

לאחר ההרכבה של הארונות, השיש ימוקם במקומו ואריחי הקרמיקה יודבקו.

10. חיבור תשתיות ואביזרים

בשלב זה אביזרי התאורה יקובעו במקומם, המדיח יחובר לצנרת, הברזים יותקנו וכו'.

הגורמים העיקריים המשפיעים על מחירי מטבחים

מחירי מטבחים מתחילים מ-20 אלף שקל ועשויים להגיע אף ל-100 אלף שקל ואף ויותר. מחיר מטבח סטנדרטי נע בין 30 ל-40 אלף שקל. הגורמים הבסיסיים המשפיעים על מחיר מטבח הם כמובן הגודל של המטבח והמורכבות לביצוע התוכנית. תיכננתם מטבח מורכב ולא סטנדרטי? צפו לשלם בהתאם. אך מעבר לשני גורמים בסיסיים אלה יש בכל מטבח שלושה מרכיבים אשר משפיעים על המחיר:
1) סוג הדלתות
2) הפרזול
3) גוף הארונות

למרבה הפלא, מחיר מטבח סטנדרטי מושפע פחות מהארונות המטבח ויותר מושפע ממחירי הפרזול והדלתות. אמנם הארונות תופסים נפח רב במטבח - אך לא במחיר. הפרזול, לעומת זאת, צורך חלק גדול מהתקציב, ובפרט אם משתמשים בפרזול איכותי (בלום, הטיש, גראס ועוד...). המרכיב המשמעותי ביותר במחירי מטבחים הוא הדלתות או, ליתר דיוק, החזיתות. אם תחליטו על דלתות עם ציפוי פורמייקה, תוכלו להוזיל משמעותית את מחירן. דלתות מעץ מלא הן כבר סיפור יקר יותר. בין לבין תוכלו להסתפק במראה עץ מלא באמצעות ציפוי פורניר או לבחור באפשרות של צביעה בשיטת שלייף-לק.

טעויות נפוצות

אחת הטעיות הנפוצות ביותר היא השוואת הצעות מחיר שאינן בנות השוואה. כאשר יש הבדל של עשרות אחוזים בין הצעה אחת לאחרת, ניתן להניח די בוודאות שאין מדובר בחומרים זהים. ההבדל בחומרים עשוי להיות בחומר המשמש לבניית הארונות, בחומר ממנו עשויות הדלתות, בסוג הפרזול, ובפרט במסילות. הבדל נוסף בהצעות מחיר עשוי לנבוע ממספר המגירות.

טעות נוספת של לקוחות רבים היא להיתפס לפנטזיות עיצוביות שעלולות להכפיל את המחיר. עליכם לשאול את הנגר איזה שינוי בתוכנית עליכם לעשות כדי להוזיל את מחיר המטבח.

תפיסה מוטעית נוספת היא הציפייה שדלתות המטבח יהיו עשויות מסנדוויץ'. כדאי לדעת, אין סיבה וגם לא נכון לעשות את הדלתות מסנדוויץ'. פלטות הסנדוויץ לא אחידות בעוביין ופחות נוחות לעבודה עם שכבת הציפוי. MDF, לעומת זאת, מדויק מאוד בעוביו ומאפשר הדבקה חזקה ונוחה לשכבת הציפוי – בין אם היא פורמייקה, פורניר או צבע. התפיסה המוטעית נובעת מכך שנגרים רבים ממליצים על סנדוויץ' כחומר המתאים לארונות.

קצת מושגי יסוד

סנדוויץ' אדום – סנדוויץ' אדום עשוי מעץ גבון (Gaboon), והוא בעל גוון אדמדם. החומר זול בהשוואה לעץ מלא, אך חזק למדי ומומלץ לבניית הארונות המטבח. כדאי לדעת, כי גם בסנדוויץ' אדום יש איכויות שונות וההבדלים ביניהם מהותיים הן במחיר והן באיכות. יש סנדוויץ' אדום אשר מיובא מסין בעלות ובאיכות נמוכים, ויש כזה אשר מיוצר בארץ באיכות ובמחיר גבוהים. הפערים עשויים להגיע לעשרות אחוזים!

פורניר- קילוף של עץ טבעי המשמש לציפוי. פורנירים מקובלים: מייפל, בוק, אלון, דובדבן, וונגה, אגוז ועוד… כל אחד יכול לבחור לפי טעמו חשוב להדגיש: אין דבר כזה "עץ פורניר". פורניר משמש כציפוי בלבד.

פרזול - חומרי הפרזול הינם הידיות, המסילות, הצירים, הסלסלות וכל מה שאינו חלק מהמבנה של הארון. עלות פרזול איכותי היא גבוהה, ומומלץ לא להתפשר בנושא זה, שכן אין דבר מרגיז יותר ממגירה שיוצאת מהמסילה בכל פעם שפותחים או סוגרים אותה. יש יצרניות רבות של חומרי פרזול. הידועות שבהן הן: בלום, הטיש וגראס, אך כשם שיש פיז'ו מדגם 206 ויש פיז'ו מדגם 407, כך גם לחברות הטובות יש דגמים שונים ורמות שונות. מחיר מסילה למגירת מטבח נע בין 10 שקלים ועד 250 שקל. אל תסתפקו בכך שבעל המקצוע אומר לכם: "זו מסילה של בלום…", כי יש בלום ברמה גבוהה ויש בלום ברמה מאוד בסיסית. ההבדל לא תמיד ייראה ביום הראשון, אלא לאחר מספר חודשים / שנים. בנוסף, לכל החברות הטובות קמו חיקויים רבים במזרח - חלקם טובים וחלקם גרועים.

משולש המטבח - בתכנון המטבח יש חשיבות גדולה למרחק ולמרחב העבודה בין שלוש הנקודות הבאות: המקרר, הכיור והכיריים. המיקום של הנ"ל יוצר מעין משולש. העיקרון של המשלוש אינו מקודש, אלא עוזר לנו בתכנון המטבח. בבתים מסוימים ייתכן שמשתמשים במיקרוגל יותר מאשר בכיריים, ואז צריך לתכנן את המשולש בהתאם. העיקרון המנחה הוא לתכנן מראש את המטבח בהתאם להרגלי העבודה והאכילה שלכם – כדי שלא תצטרכו לעשות ג'וגינג בתוך המטבח.

המידע באדיבות אתר מידרג. באתר מידרג תמצאו בעלי מקצוע, כגון: שיפוצניקים, אינסטלטורים, הובלות ועוד, שקיבלו את הדירוג הגבוה ביותר מהלקוחות. באתר ניתן לקרוא אלפי המלצות ודירוגים של לקוחות קודמים, שהזמינו שירות מבעלי המקצוע.

  • מטבחים
  • מדרג

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully