לקצץ בחגיגות, לתת לתרופות

חגיגות ה-60 למדינה תוקצבו בכ-100 מיליון שקלים, רק חבל שהכסף יממן את האירועים הלא ממש נחוצים, ולא יילך לאנשים הזקוקים לו

צבי זרחיה
12/03/2008

"מאז קום המדינה בכל שנה אני חוגג את יום העצמאות, ואני שמח; אבל השמחה פורצת מהלב גם בלי שהמדינה תקצה 100 מיליון שקל לחגיגות" - כך אמר שלשום ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) בדיון שקיימה ועדת הכספים של הכנסת על החלטת האוצר לקצץ 75 מיליון שקל בסל התרופות.

ריבלין יוזם קיצוץ בתקציב חגיגות ה-60 למדינה, המגיע ל-100 מיליון שקל; במקביל הוא מציע להעביר את הסכום שייחסך לביטול הקיצוץ בסל הבריאות. במהלך דבריו הנהנו כמה חברי כנסת בראשיהם להסכמה: קשה להם לאשר קיצוץ בסל התרופות לנוכח התקציב העצום המוקצה לחגיגות.

על פי הפרסומים, במסגרת החגיגות מוצע בין היתר לקיים מפגן הצדעה של צה"ל, מייצג נודד ותערוכת הישגים של המדינה, הצדעה מתוכננת לעדה האתיופית, טיולי אופניים, בילוי ילדים בגנים הלאומיים, סיורים סביב הכנרת, מסעות תלמידים מסביב לירושלים ואירועים של תנועות הנוער.

בכנסת סבורים כי חלק גדול מחגיגות שנות ה-60 מיותר ועלויותיהן מוגזמות. ח"כים אמרו כי אפשר היה לבטלן ואת הסכומים להעביר לחולים הזקוקים לתרופות. כך יזכו רבבות חולים בתרופה חיונית. "אספקת התרופות ההכרחיות לחולים הללו חשובה יותר מאשר עוד אירוע חגיגי, רב משתתפים. מתן התרופות יהיה החגיגה האמיתית", אמרו.

ד"ר יורם בלשר, יו"ר ההסתדרות הרפואית, תיאר את תרופות שיהיה אפשר להכניס לסל התרופות בסכום שייתוסף: אורביטוקס לחולי סרטן המעי הגס, תרסבה לטיפול בסרטן הריאה, רבלימיד לטיפול בסרטן מוח העצם. בסכום הזה אפשר לכלול בין היתר גם תרופות לטיפול באסטמה לחולים בוגרים ותרופות לטיפול בחולי סוכרת נעורים.

אמנם הרעיון של הכללת תרופות נוספות בסל הבריאות על חשבון חגיגות העצמאות זוכה לאהדה בבית המחוקקים, אבל הח"כים לא מאמינים שיתממש. ההערכה היא שהממשלה תתנגד לצמצום החגיגות, במיוחד לביטול האירועים הנוצצים.

בכנסת מציינים כי במוצאי שבת פתח ראש הממשלה, אהוד אולמרט, את חגיגות ה-60 בכנס בחולון ליום האישה הבינלאומי. בנאומו שיבח אולמרט את השרה רוחמה אברהם המופקדת על החגיגות. הבדרנית ארנה בנאי הצחיקה את המוזמנים, הזמרת רותי נבון שרה והקהל מחא כפיים.

בשנה הקרובה, הוסיפו הח"כים, מתוכננים אירועים נוספים שיסייעו להרים את המורל הלאומי. לנוכח ההערכות כי הבחירות יוקדמו ל-2009, פסטיבל חגיגות לא יזיק לחיזוק אחדות ולשיפור תדמיתה של הממשלה. בוחר חוגג ומרוצה הוא לא דבר של מה בכך. "החולים לעומת זאת, יצטרכו לצפות בטלוויזיה באירועים בידיעה שלא נותר מספיק כסף כדי להקל על סבלם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully