וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרק חדש בשוק המט"ח

איתן אבריאל

14.3.2008 / 7:47

בנק ישראל הודיע בכלי המפורש ביותר הנמצא בידיו כי אינו מרוצה מהעלייה המהירה ואולי גם הבלתי מבוקרת של השקל מול הדולר – ושהוא היה רוצה לעצור אותה

בשעה 16:45 בבת אחת החלו לזרום הטלפונים: "בנק ישראל קונה דולרים", אמרו המקורות מחדרי העסקות, ומייד טרקו את השפופרות כדי לחזור לשוק הסוער. הרכישות של בנק ישראל הקפיצו בתוך דקות את שער הדולר מרמת שפל של 3.36 שקלים עד לרמה של 3.4 שקלים – עליה של יותר מ-1%. לאחר עוד כמה דקות גם הגיע האישור הלקוני של בנק ישראל, באמצעות מסמך בן שתי שורות: "מבנק ישראל נמסר כי לאור ההתנהגות החריגה של שער החליפין של השקל בימים האחרונים, רכש בנק ישראל היום מטבע חוץ במהלך המסחר".

רבים נדהמו: נגיד בנק ישראל סטנלי פישר מתערב במסחר הפתוח של שוק המט"ח? בשבועות האחרונים אמר הנגיד מספר רב של פעמים כי "אף פעם לא יגיד אף פעם" , וכי "לא יתערב בשוק המטבע אלא במצבם קיצוניים או במצבים של כשל שוק". כשל שוק וודאי לא היה אתמול, המסחר היה סוער אך תקין – אבל נגיד בנק ישראל החליט שירידה של כמעט 3% בדולר ביום אחד היא מצב קיצוני.

אלא שהרכישות של בנק ישראל, נכון לעכשיו, הן לא יותר ממסר לשוק. על פי הערכות הסוחרים בבנקים הגדולים, בנק ישראל רכש דולרים בכמות קטנה. מדובר בסכום שנע בין 50 ל-100 מיליון דולר, אשר חולק באופן שווה בין חמשת הבנקים הגדולים. במונחים של שוק המט"ח, שבו עומד המחזור היומי על כ-2.5 מיליארד דולר, ובימים סוערים על הרבה יותר מכך, זו כמעט טיפה בים. הרכישה אכן לא שינתה את השוק בצורה קיצונית: השקל עדיין רשם התחזקות גדולה מול הדולר, גדולה יותר מרוב המטבעות האחרים בעולם. הפעולה של בנק ישראל רק החזירה את הירידה של שעת המסחר שבין קביעת השער היציג לבין מועד ההתערבות. בסמוך לשעה 18:00 עמד שער הדולר על 3.43 שקלים.

המסר אולי עבר, אבל את ירידת הדולר הוא לא עצר. בחדרי העסקות דיווחו היום על רכישות גדולות מאוד של דולרים על ידי שורה ארוכה של גופים – ובעיקר על ידי בנקים, משקיעים וקרנות גידור בחו"ל. הסיבה: הקריסה של הדולר בחו"ל גרמה לגופים זרים לחפש מקום מבטחים להפקיד בו כספים עד ששוקי המט"ח והדולר יתייצבו – וישראל היא אחד מהמקומות הללו.

כעת נפתח פרק חדש בשוק המט"ח. בנק ישראל הודיע בכלי המפורש ביותר הנמצא בדיו כי אינו מרוצה מהעלייה המהירה ואולי גם הבלתי מבוקרת של השקל מול הדולר ומול שאר המטבעות – ושהוא היה רוצה לעצור אותה.

אלא שרצון לחוד – ויכולת לחוד. סוחרי המטבע בישראל ובעולם יבקשו לבדוק עתה עד כמה פישר נחוש בהחלטתו לעצור את השקל, והם כבר מוכנים לקרב שהתפתח. בחדרי העסקות אמרו אתמול כי הם מצפים להיצעים של דולרים – והם מצפים לקליטתם על ידי בנק ישראל כבר במסחר מחר ובשבוע הבא. ברוב המקרים הדומים בעולם הכניעו השווקים את הבנק המרכזי – אבל בישראל לא התמודד שוק המטבע עם התערבות של בנק ישראל מאז שנת 1997. מי ינצח? הסיכויים אינם לטובת סטנלי פישר, שוודאי מתפלל הלילה להתייצבות ואולי עלייה של הדולר בחו"ל שתעצור את המפולת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully