וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צפי להורדה דרמטית בריבית בארה"ב

דפנה מאור

18.3.2008 / 14:40

נגיד הבנק המרכזי, בן ברננקי, יודיע הערב על הפחתת ריבית חריגה, לאור המשבר הפיננסי. רמת הריבית הנוכחית עומדת על 3%,

הבנק הפדרלי עשוי להוריד את הריבית ב-1% לפחות בפגישתו הערב, במהלך הגדול ביותר של הורדת ריבית מאז 1984. המסחר בחוזים העתידיים על הריבית הפדרלית משקף הסתברות של 89% להורדה של 1%, וסיכוי של 11% להורדה של 1.25%. בעקבות הערכות אלו, נסקו אמש שוק אג"ח הממשלתיות, והתשואות לטווח קצר רשמו ירידות חדות במיוחד. רמת הריבית הנוכחית היא 3%. החלטת הבנק תתפרסם הערב בשעה 20:15 לפי שעון ישראל.

חומרת המשבר הפיננסי המתגלע בארה"ב עוררה את הבנק הפדרלי לפעולה כבר במהלך סוף השבוע. בצעד חריג ביותר, הוריד הבנק את ריבית הדיסקאונט - אותה ריבית שבה נותן הבנק הלוואות לבנקים מסחריים המצויים בקשיים. הבנק אף הכביר לעשות ופתח את קו האשראי האמור גם לבתי השקעות - צעד שלא נעשה מאז השפל הגדול של שנות ה-30. מהלכים אלה מצטרפים להורדות ריבית חדות שנעשו בחודשים האחרונים והזרמת נזילות בהיקף של מאות מיליארדי דולרים לשוק.

חששות מהתמוטטות של בתי השקעות נוספים, לאחר שבר סטרנס הגיע לסף פשיטת רגל, בצירוף סימנים מובהקים להאטה כלכלית חדה מדרבנים את הפדרל ריזרב לפעול באגרסיוויות.

הורדות הריבית אינן צפויות להסתיים הערב. השווקים יכרו אוזן להודעת הבנק הפדרלי כדי לראות אם הוא מאותת על הורדות ריבית נוספות בזמן הקרוב. הגורם העיקרי להאטה הכלכלית בארה"ב הוא מיתון בענף הדיור. מיתון זה יצר תגובת שרשרת עזה ברחבי הענף הפיננסי לאחר שבעלי בתים החלו לפגר בתשלומי חובותיהם על המשכנתא.

הפעם האחרונה שבה הוריד הבנק הפדרלי את הריבית בשיעור של 1% היתה באוקטובר 1984 כאשר הנגיד פול וולקר הוריד את הריבית ב-1.75% ל-10%.

כלכלנים ומשקיעים רבים אחידים בדעתם כי המשבר הפיננסי בארה"ב הוא הגרוע ביותר שנראה זה עשרות שנים, וככל הנראה הגרוע ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. ברננקי ידוע כמומחה לתקופת השפל הגדול, וחלק נכבד מהאידיאולוגיה המוניטרית שלו מבוסס על מחקרו בתחום זה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully