פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   לא סומך על מנהלי ההשקעות

   "יותר קל להמשיך ולהחזיק במניות מלקבל החלטה לצאת משוק המניות ולהסתכן בטעות. וכמובן, לא פופולרי להגיד למשקיעים כי ייתכן שהעתיד יהיה פחות טוב"

   בימים האחרונים מתראיינים ביחס למשבר בשוקי ההון מנהלי השקעות מכובדים המנהלים את בתי ההשקעות הגדולים בישראל. באופן מפתיע "המציאות טופחת על פניהם", כלשון אחד מהם, ועם זאת הם מודעים לכך ש"מדובר במשבר הגדול בהיסטוריה".

   האם באמת לא יכלו אותם מנהלים להניח כי אנו במשבר כבר בינואר, כשנגיד הבנק המרכזי בארה"ב דיווח על הזרמת כסף מסיווית למערכת הפיננסית? האם לאור הפרסומים בחודשים האחרונים על קריסות בנקים למשכנתאות ואזהרות רווח כתוצאה מהשלכות הלוואות הסאבפריים לא הניחו מנהלים אלה כי "עננים שחורים" מתעבים בשמים? וכיום, כאשר רבים ממנהלי ההשקעות מסכימים כי אנו במשבר, האם לא צריך לפעול? ואם צריך לפעול, מדוע הם ממשיכים להמליץ לציבור להישאר בשוק המניות? ובלשונם: "לאורך זמן מניות עולות" ו"הסבלנות משתלמת". אני מאמין כי בחדרי חדרים, גם בשלהי 2007 ובוודאי בתחילת 2008 העריכו מנהלי השקעות רבים כי הסיכון בשווקים עולה, וכי ייתכן שאנו עומדים בפתחה של תקופה שלילית בשוקי ההון, אך נראה שהאינטרס העסקי גבר על האמת הפנימית.

   יותר קל להמשיך ולהחזיק במניות מלקבל החלטה לצאת משוק המניות ולהסתכן בטעות. וכמובן, לא פופולרי להגיד למשקיעים כי ייתכן שהעתיד יהיה פחות טוב. מה יותר פשוט מאשר להסתמך על גישת קנה והחזק? גישה רווחת, המהווה את הסיבה העיקרית לכך שמנהלי השקעות לא מוכרים מניות גם בתקופות של ירידות בשווקים. כל הקונצפט של גישת הקנה והחזק התפתח ב-30 השנה האחרונות והתבסס על הגאות הגדולה בשנות ה-80 וה-90. לאור הערכותיו של אלן גרינספאן, הנגיד האמריקאי הקודם, כי משבר זה הוא החמור ביותר מאז מלחמת העולם השנייה, יש מקום לבצע חשיבה מחודשת אם גישה זו היא הנכונה כעת.

   אם אתם סבורים שמנהל ההשקעות שלכם יגדיל ויקטין את שיעור ההחזקה של המניות בתיק שלכם בהתאם להתפתחויות ולהערכות בשוק ההון, אתם טועים. אם ציפיתם שהוא ימכור כעת את המניות שבתיק, טעיתם שוב. ובגדול.

   הכותב הוא שותף בבית ההשקעות אקסיומה