וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לא על החינוך לבדו

יוסף קטן

25.3.2008 / 11:39

תחום החינוך זוכה לאחרונה לעדיפות מצד המדיניות הממשלתית ולתמיכה ציבורית, על חשבון מרכיבים נוספים במערכת השירותים החברתיים בישראל. האם הוא חזות הכל?

מערכת השירותים החברתיים בישראל כוללת שישה תחומים עיקריים: חינוך, בריאות, ביטחון סוציאלי, רווחה, דיור ותעסוקה. פעילות הולמת של הארגונים הממשלתיים והלא ממשלתיים הפועלים בכל אחד מתחומים אלה מהווה תנאי למתן מענים מספקים לצרכים חיוניים של האוכלוסייה, להבטחת איכות חייה ולחוסנה של החברה הישראלית.

מבין תחומים אלה זוכה באחרונה תחום החינוך לעדיפות מיוחדת הן מבחינת המדיניות הממשלתית והן מבחינת התמיכה הציבורית. באחרונה יזמו בכירים מהמגזר העסקי, כלכלנים, אנשי רוח ואלופים במיל' הקמת עמותה בשם הכל חינוך, שמטרתה לפעול בצורה נמרצת למען קידום החינוך ולדרוש מהממשלה להציב תחום זה בראש סדר העדיפויות שלה. כבר כיום זוכה החינוך להעדפה ממשלתית המתבטאת בגידול משמעותי בהוצאה לתחום זה, בהיקף שבו לא זכו שירותים חברתיים אחרים. העדפת תחום החינוך אף מאפיינת את עמדתו של ראש האופוזיציה, בנימין נתניהו, שהכריז כי נושא זה ניצב בראש סדר העדיפויות שלו. לעדנה מעין זו לא זכה אף תחום חברתי אחר.

האם התייחסות מועדפת זו מוצדקת? האם לא ראוי לנקוט במדיניות שתייחס אותה מידה של חשיבות לשירותים אחרים כמו שירותי הרווחה, הסובלים ממחסור ניכר במשאבים הפוגע בהיקף ובאיכות השירותים שאותם הם מספקים?

אין ספק שלמערכת החינוך תרומה חיונית להנחלת ערכים ולהתקדמותם הכלכלית והחברתית של אזרחים. עם זאת, ההסכמה לגבי חשיבות מערכת החינוך מסיטה את תשומת הלב ממספר מגבלות העשויות לצמצם את תרומותיה ולהצביע על חיוניותם של שירותים חברתיים אחרים כמו שירותי הרווחה. למשל, ההשקעה בחינוכם של בני משפחות עניות עשויה לסייע בצמצום העוני לטווח הארוך, אך היא אינה אמצעי הולם לשיפור מיידי במצבן של המשפחות החיות במצוקה. שנית, ממצאי מחקרים שנעשו בישראל ובמדינות אחרות מצביעים על קשר ברור בין התנאים המשפחתיים שילדים גדלים בהם (השכלת ההורים, רמת בריאותם, מצבם הכלכלי והחברתי ותנאי הדיור שלהם) לבין הישגיהם הלימודיים. ההתמקדות במערכת החינוך, המלווה בהתייחסות חלקית בלבד למצבן הכלכלי והחברתי של המשפחות שבהן גדלים התלמידים ולשירותים החברתיים, ובמיוחד שירותי הרווחה המטפלים בהן, היא על כן בעייתית ביותר.

נראה שהתייחסות הולמת לא רק לתחום החינוך, אלא גם לשירותים המספקים סיוע למשפחות ופרטים הסובלים ממצוקות שונות, היא חיונית בפני עצמה אך היא הכרחית גם מנקודת הראות של יכולת מערכת החינוך למלא את יעדיה. תפישת ההשקעה בחינוך כיעד עיקרי עשויה להשיג שתי תוצאות שליליות: טיפוח האשליה שהחינוך הוא אמצעי כל יכול ושאם רק יושקעו בו די משאבים הוא יהווה פתרון לבעיותיה החברתיות של ישראל, ואי גידול או צמצום ההשקעה בשירותים חברתיים אחרים שתיפקודם התקין הוא חיוני ביותר גם להבטחת הצלחתה של מערכת החינוך. מדיניות הממשלה חייבת להיות כוללנית ומאוזנת ולהתייחס באותה מידה של רצינות הן לתחום החינוך והן לשירותים החברתיים האחרים.

הכותב הוא פרופסור וחוקר במרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully