החוב של ישראל: 1.28 טריליון שקל

האוצר פרסם הבוקר את הדו"חות הכספיים של ממשלת ישראל לשנת 2007. מסכמת את השנה עם נכסים בהיקף של 319 מיליארד שקל

טל לוי
09/04/2008

כמו החברות האחרות במשק, גם מדינת ישראל מסכמת את 2007. החשב הכללי, שוקי אורן והחשבונאי הראשי, רו"ח יוסי איצקוביץ', פרסמו לפני מספר דקות את הדו"חות הכספיים של ממשלת ישראל לשנת 2007. מהדו"ח עולה כי למדינה התחייבויות לזמן ארוך בלבד בהיקף של 1.28 טריליון שקל בעוד שנכסיה מסתכמים ב-319 מיליארד שקל. ממשלת ישראל מגישה מידי שנה למבקר המדינה וליו"ר הכנסת את הדיווח הכספי על פעילותה. על פי החוק, החשב הכללי נושא באחריות לעריכת הדוחות הכספיים המאוחדים של ממשלת ישראל.

הדו"חות כוללים את ממשלת ישראל בלבד ואת הדו"חות המאוחדים הכוללים גם את המוסד לביטוח לאומי. מהדו"חות עולה כי המדינה מחזיקה במזומן סכום של 10 מיליארד שקלים וכי כמה וכמה גופים (למשל חבות מס של אזרחים) חייבים לה כ-29 מיליארד שקל. סעיף מעניין הכלול בסכום זה הוא 250 מיליון שקל שאותם גובה המדינה מהדו"חות שמחלקת המשטרה.

נכס נוסף של המדינה הוא חובות כלפיה בסך של 47 מיליארד שקל וסכום נוסף של 62.5 מיליארד שקל מגיעים שטרי הון שמחזיקה המדינה ואגרות חוב נוספות. שווי המניות בהן מחזיקה המדינה עומד על 33.5 מיליארד שקלים והוא מיוחס לחלקה של המדינה בחברות הציבוריות בזק, אל על ובנק לאומי וחברות נוספות כמו רכבת ישראל, חברת החשמל, הנמלים, רשות פיתוח אמצעי לחימה ועוד.

צד ההתחייבויות של המדינה מעניין יותר והוא מסתכים ב-1.28 מיליארד שקלים: מתוך כך 111 מיליארד שקל לטווח קצר ועוד 1.16 מיליארד שקל לטווח ארוך. סכום נוסף של 8 מיליארד שקל הוא חלקה של המדינה בפרוייקטים בשיתוף המגזר הפרטי.

  • מדינת ישראל
  • חובות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully