חברות הביטוח מפרות את התקנות

ידין ענתבי - הממונה על שוק ההון - חשף שורת עבירות, הפרות ודיווחים שגויים של ארבע חברות ביטוח. הטיל קנסות בסך 760 אלף שקל

אתי אפללו
16/04/2008

ידין ענתבי - הממונה על שוק ההון - חשף שורת עבירות, הפרות ודיווחים שגויים. ענתבי הטיל לאחרונה קנסות על ארבע חברות ביטוח, ארבעה מנהלי חסכונות לטווח ארוך ושלוש קרנות פנסיה - בשל הפרת הוראות רגולטוריות שונות. הסך הכולל של הקנסות הגיע לכ-760 אלף שקל.

בין חברות ביטוח שנקנסו היו שירביט (75 אלף שקל), אליהו (75 אלף שקל) והפניקס (37,500 שקל). הליקויים עליהן נקנסו השלוש היו קשורים בסילוק תביעות, בעיקר בענף רכב רכוש (מקיף). שלוש חברות הביטוח נקנסו בשל החתמת מבוטחים על מסמך המשחרר את החברה מתשלום נוסף בגמר הטיפול בתביעה, באופן לא מאוזן ובניגוד להוראות. בנוסף, הוטל קנס על חברת אליהו ועל חברת שירביט בשל חישוב ערך הרכב ותשלום שלא על פי ההוראות, במקרה של גניבה או כאשר רכב הוכרז כאבוד לגמרי (טוטאל-לוס) בעקבות תאונה.

חברת הביטוח שומרה הפירה את הוראות המפקח על הביטוח, בכך שציינה על תעודות הביטוח שהפיקה את גיל הנהג הצעיר ביותר הנוהג ברכב בדרך קבע, באופן שאינו תואם את הוראות המפקח. מדובר בפגיעה מהותית בעניינם של מבוטחים, שכן מבוטח עלול לחשוב שאין כיסוי לנהגים מתחת לגיל הנהג שצוין על תעודת הביטוח. בשל כך הוטל קנס על שומרה בסכום של 37,500 שקל.

מנהלי הגמל הראל גמל, אינפיניטי גמל, הכשרת הישוב ביטוח והפניקס ביטוח נקנסו בסכום של 37,500 שקל כל אחד, בשל הפרת הכללים לפרסום תשואות. הראל גמל הציגה תשואה של קופה אחת בתשואה של כל הקופות אשר מנוהלות על ידה. אינפיניטי גמל הציגה השוואת תשואות של חברות מנהלות ולא תשואות של קופות גמל במסלול השקעה זהה, כנדרש על פי ההוראות.

הכשרת הישוב ביטוח פירסמה מידע אודות מסלולי השקעה חדשים, מבלי שציינה את מועד תחילת פעילותם ואת העובדה שהיקף הנכסים המנוהל נמוך מ-20 מיליון שקל, כנדרש על פי הוראות הממונה. הפניקס ביטוח העבירה לעיתונות מידע לא מדויק אודות תשואה - וזאת בטרם העברת הדיווח לממונה. על שלוש קרנות פנסיה הוטלו קנסות בשל משלוח באיחור של דו"ח שנתי למבוטח. בשל כך, הוטל על מנורה-מבטחים פנסיה קנס בסכום של 63,450 שקל, ועל מקפת החדשה ועל הפניקס פנסיה הוטל קנס בסכום של 41,850 שקל.

על קרן הפנסיה מנורה-מבטחים הוטל קנס נוסף, בסכום של 235,800 שקל, מכיוון שלא הודיעה לעמיתים על ביטול הכיסוי הביטוחי בעקבות כך שהפסיקו להפקיד כספים בקרן. הוראות הממונה מחייבות להביא לידיעת העמית כל שינוי צפוי בכיסוי הביטוחי 21 ימים לפני שיחול, ולהסביר לו את ההשלכות הביטוחיות של השינוי ואת האפשרויות העומדות בפניו.

  • ענתבי
  • ביטוח
  • פנסיה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully