וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מוצרי היסוד בעולם מתייקרים: מחירי המזון עלו ב-35% השנה; האורז קפץ ב-50% תוך שבועיים

דפנה מאור

17.4.2008 / 17:29

אוכלוסיית העולם, המונה כיום 6.5 מיליארד אנשים, תגדל עד 2050 לכ-9 מיליארד ■ האוכלוסייה צומחת וצורכת יותר אוכל מבעבר ■ לפיכך חוזים מומחים כי מחירי המזון רק יעלו ■ הסיפור המלא - מחר ב-MarkerWeek

האורז, שהוא מזונם העיקרי של יותר מ-2.5 מיליארד בני אדם - רובם עניים - התייקר תוך יום ב-10% ותוך שבועיים ב-50%. בסך הכל, עלה מתחילת השנה מחירו פי שניים. האנשים העניים ביותר צריכים להוציא כעת על פריט המזון העיקרי שלהם סכום כפול מזה שהוציאו לפני שלושה חודשים - וייתכן שחלקם לא יוכלו להרשות זאת לעצמם.צרכני האורז אינם היחידים שסובלים מהתייקרותם של מוצרי יסוד: גם מחיריהם של חלב, בשר, קמח חיטה וסוכר לבן זינקו באחרונה. אם המשבר הזה נשמע לכם כמו משהו שצריך להדאיג רק את תושבי המדינות העניות - אתם טועים. התייקרות המזון כבר נותנת את אותותיה גם במערב, בדמות כרסום בהכנסה הפנויה של תושבי המדינות המפותחות. נראה כי גם אם לא נרעב בעתיד הנראה לעין, נוכל להרשות לעצמנו לבזבז משמעותית פחות על מותרות.

הסינים מגלים את החלב, הניגרים את הלחם

לפי הנתונים שבידי האו"ם, מחירי המזון בעולם עלו ב-35% בשנה שהסתיימה בסוף ינואר 2008. מדד מוצרי החלב זינק ב-80% ומדד מחירי התבואות טיפס ב-42%. מוצרי חקלאות נתונים להשפעת מזג האוויר ולכן מחיריהם נחשבים בדרך כלל תנודתיים, אך כלכלנים טוענים כי הפעם אין מדובר בתנודה זמנית, אלא במגמה ארוכת טווח. העלייה במחיר האורז מתחילת השנה מאשרת את הערכותיהם.לכאורה, נראה כי העלייה במחיריהם של מוצרי היסוד נובעת ממחסור, שנוצר מפני שהביקוש למזון גדל מהר יותר מקצב הגידול של האוכלוסייה העולמית. ההערכות הן כי אוכלוסיית העולם, המונה כיום 6.5 מיליארד אנשים, תצמח עד 2050 ל-9 מיליארד. מרבית הגידול יהיה במדינות המתפתחות. ואולם גידול האוכלוסין לבדו אינו מסביר את התחזיות הקודרות שפירסם האו"ם בשנה שעברה.התשובה נמצאת במדינות מתפתחות, שנהנות בשנים האחרונת מצמיחה מואצת בתוצר הכלכלי. סין והודו, למשל, רשמו צמיחה של יותר מ-10% בשנה במשך כמה שנים רצופות. בסין נולדים בכל שנה עשרות מיליארדרים ומאות רבות של מיליונרים.מתחת לשכבת השמנת הזאת, המורכבת מאנשים שבונים את הערים הענקיות של סין או מייצרים ציי מכוניות זולות בהודו, נמצאת שכבת ענק של מעמד ביניים. הוא אמנם אינו עשיר במונחים מערביים, אך עשיר בהרבה מהדור שקדם לו.מעמד הביניים החדש צורך חלבונים רבים יותר וקלוריות רבות יותר - תופעה המכונה "תזונת גלובליזציה". הביקוש לבשר חזיר ברוסיה, לבקר באינדונזיה ולמוצרי חלב במקסיקו עולה ללא הפסקה. האורז מפנה את מקומו לאטריות, והמזון המהיר מחליף את המזון הביתי.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully