וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מה נשתנה הדולר הזה מכל המטבעות

נתי לייזר

27.4.2008 / 16:26

ישבתי בשולחן החג, המשפחה פצחה בשלל הקושיות הרגילות, ולפתע נכנסה לה קושיה חדשה לשולחן הסדר. מתי כבר הדולר יתחזק?

ישבתי בשולחן החג, המשפחה פצחה בשלל הקושיות הרגילות, ולפתע נכנסה לה קושיה חדשה לשולחן הסדר. מתי כבר הדולר יתחזק? מתי יגיע הזמן לרכוש דולרים? עניתי בביטחון מופרז שהדולר צפוי להתחזק משמעותית בטווח החצי שנה - שנה. ולא רק בגלל רכישת הדולרים של פישר.

המטבע הירוק, החזק, והשולט, שעבר דיאטה של (-15%) בשנה שחלפה ונסחר לאחרונה בשפל של 10 שנים, מופיע באופן קבוע לכותרות המדורים הפיננסים בשל השפעתו הניכרת על חיינו.
המטבע האמריקאי אף הפך לבדיחה במופעי סטנד אפ בארץ, כאשר הבדיחה מספרת כי אחרי ההנפקה של ה'שנקל' בנק ישראל מסר שהוא הולך להנפיק מטבע חדש של שלושה שקלים. קוראים לו דולר...

בקרב מנתחי המטבע, הן מהפן הטכני והן מהפן המאקרו-כלכלי, קיימות דעות רבות ומגוונות המתייחסות למגמת הדולר. דעות אלה הפכו למגוונות עוד יותר לאחר ההתחזקות האחרונה, שהחלה בעקבות הודעת בנק ישראל כי הוא מתכוון לרכוש עד 10 מיליארד דולר בשנתיים הבאות, הודעה שתוך זמן קצר חיזקה את הדולר מול השקל בכ- 7%.

אז לאן פניו של הדולר?
ישנו קושי לחזות את המתרחש בשוק המטח בכלל, ובמטבע האמריקני בפרט, וזאת בשל ההשפעות המרובות אשר ניכרות בו, אך בכל זאת אנסה לתת תחזית והערכה. הערכתי היא כי בטווח הקרוב, כלומר בחודשים הבאים, צפוי המטבע האמריקני להיסחר באי יציבות ובנטייה למגמה שלילית עד לרף תחתון 3.378 ¤ לדולר, כאשר שבירת רמת זו, שכעת מהווה רמת שפל, תוביל להמשך ירידות. במידה והדולר אכן יגיע לרמת שפל זו תידרשנה הערכות נוספת.
ייתכן מאוד כי בטווח זה נחזה בתיקון מעלה, אך בהינתן נתונים שאמורים להתפרסם לקראת סוף השנה הצפי, בהסתמך על מספר גורמים, מעיד על התחזקות עתידית משמעותית.

אז מה הם שלל האינדיקאטורים התומכים בעלית הדולר בטווח הארוך?

הדולר מושפע הן ממגמת העולם והן מהפעילות הכלכלית הפנימית אל מול השקל. להלן חמישה חומשי תורה אשר יהוו יתרון למטבע הירוק על שלל המטבעות:

הנפשות הפועלות: הפגיעה הקשה של שער הדולר הנמוך נכנסה למודעות הנפשות הפועלות הן בעולם והן בארץ, ופעולתו של הנגיד פישר בארצנו נתנה אור ירוק לביצוע פעולות דומות ע"י נגידים נוספים בעולם. מצב זה יכול להעיק על משק הישראלי הנשען על יצוא שעדיין מוטה דולר, דבר שלא יכול להיות בר תפיסה זמן רב. בנוסף חשוב לזכור שהמשקיעים יוצאים מנקודות הנחה כי הנפשות הפועלות בדרגים הגבוהים יפעלו להעלאת שער הדולר כלפי מעלה, והתנהלות זו, לה השפעה פסיכולוגית בלתי-מבוטלת, תשמש קטליזטור עבור המשקיעים שישאפו לתפוס גל זה בכדי להשיג תשואה על ידי רכישת המטבע האמריקאי.

נשק הריבית: מאקרו כלכלה. בהסתמך על פעילות הנגיד האמריקני ברננקי, נראה שבטווח הקרוב תמשך מגמת הורדת הריבית ברמה של מעל אחוז בודד. יחד עם זאת, מגמת הורדת הריבית איננה יכולה להימשך לנצח, והפד, האחת מהתבטאויותיו האחרונות, העריך כי פעולותיו תשאנה פרי ותוביל למגמה חיובית בשווקים, הצפי הוא כי התאוששות הכלכלה האמריקנית תתורגם להפסקת מגמת הורדת הריבית והעלתה חזרה. מכאן, במחצית הבאה של השנה, עם גלישה קלה לשנה הבאה, צפוי הדולר להתחזק משמעותית מול שאר המטבעות, כפי שהתרחש במקרים דומים בעבר.

בעל בית חדש בדרך לבית הלבן : החלפת הנשיא. החלפת השלטון בארה"ב תהווה רוח חדשה במובן פסיכולוגי לשווקים בכלל ובכלכלת ארה"ב בפרט בשל חובתו של הנכנס לבית הלבן להציג תוכנית עבודה לשינויים בכלכלה האמריקאית, כדוגמת צמצום הגרעון המתרחב של ארה"ב. אחת מהבעיות המרכזיות שבהן בחר הפד להלחם בכדי להפסיק את החלשות הדולר היא החוב החיצוני נטו. ככל שהחוב יקטן, כך צפוי הדולר להתחזק. הקטנת הכוחות האמריקאים הלוחמים בעירק, או אפילו הוצאת חלק מהם, הוא צעד שכל נשיא ירצה לבצע ולרשמו לזכותו בדפי ההיסטוריה. לכן לא מן הנמנע כי הנשיא או הנשיאה הבאים של ארה"ב יבצעו צעד זה שישפיע לחיוב על עוצמתו של הדולר.

סחורות: עליית מחירי הסחורות בעולם הינה פועל יוצא מנפילת הדולר. עליית מחירי הסחורות נובעת מכמה סיבות בסיסיות: אפיק השקעה חלופי למניות, השפעות אובייקטיביות של ביקוש/היצע, והגדלת הביקוש לסחורות ע"י סין. בנוסף ראוי לציין כי שינוי קיצוני במזג האוויר שפגע ביבול תרם אף הוא לעליית מחיר הסחורות החקלאיות. הגדלת הביקוש לסחורות בטווח הארוך תוביל לכיוון שיווי משקל, בשל הגדלת תפוקת ותוצרתם של החקלאים כתפיסה שיש ביקוש ולכן יש צורך בהגדלת מרכולתם.

אינפלציה: מדד המחירים לצרכן לא מפסיק להפתיע, עלייתו בטווח הקרוב זירזה את מהלך הורדת הריבית. השארת הריבית המוניטארית ברמתה הנוכחית תוביל את הדולר כפי שהוסבר קודם האינפלציה נושפת בעורפו של בנק ישראל, כאשר הנחת העבודה היא כי קיים צפי לעליה חדה בשיעור האינפלציה. עליה זו, באופן מסורתי, תגרום להחלשת השקל ביחס לדולר.

הכותב הוא אנליסט שיווקי בזירת המסחר באופציות דיגיטליות etrader. אין בסקירה זו ייעוץ או המלצה כלשהי לקנייה או מכירה של ניירות ערך ו/או מכשירים פיננסיים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully