פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   קרן המטבע: לא שוללים מיתון גלובלי

   ה-IMF חתכה את תחזית הצמיחה שלה לכלכלת העולם מתחת ל-3%. תחזית הצמיחה לכלכלת סין לשנת 2008 נחתכה גם היא ל-9%

   נציגה של קרן המטבע הבינלאומית (IMF) בהונג קונג, אולף אונטרוברדורסטר, אמר במהלך נאום בפני לשכת המסחר של הונג קונג כי ה-IMF חתכה את תחזית הצמיחה שלה לכלכלת העולם מתחת ל-3%. תחזית הצמיחה לכלכלת סין לשנת 2008 נחתכה גם היא ל-9%.

   "התחזית הכלכלית הגלובלית עגומה הרבה יותר היום מכפי שהייתה לפני שנה. שוק הדיור האמריקאי אינו מראה עדיין שום סימן של התאוששות", אמר אונטרוברדורסטר, שאמר כי הוא אינו שולל את האפשרות של מיתון גלובלי והוסיף כי משבר האשראי העולמי עשוי להימשך גם בשנה הבאה. לדבריו, הכלכלות המפותחות, כמו ארה"ב ואירופה, ייפגעו יותר מהמשבר.

   בחודש שעבר העריכה קרן המטבע הבינלאומית כי הצמיחה הגלובלית תאט לרמה של 3.7% ב-2008, בעקבות ההאטה הכלכלית החמורה בארה"ב ומשבר האשראי העולמי שהתפשט משוק משכנתאות הסאבפריים האמריקאי לשאר חלקיה של המערכת הפיננסית. כמו כן, הקרן צפתה סבירות של 25% שהכלכלה הגלובלית תרשום צמיחה של 3% או פחות ב-2008 ו-2009 - דבר השקול למיתון עולמי.

   ביום חמישי אמר אונטרוברדורסטר כי הכלכלה הגלובלית תרשום צמיחה של פחות מ-3% ב-2008 וציין כי ההתאוששות הכלכלית תהיה איטית יותר מהתחזית הקודמת שפרסמה הקרן באמצע אפריל. הכלכלה הגלובלית רשמה צמיחה של 4.9% ב-2007.
   אונטרוברדורסטר הוסיף כי כלכלות השווקים המתעוררים יאטו ב-2008 בעקבות חשיפתן למשבר הכלכלי בארה"ב, אך עדיין יצמחו בקצב מהיר. סין, החשופה למיתון בארה"ב ולהאטה באירופה בשל תלותה ביצוא לאותן מדינות, תאט לצמיחה של 9% ב-2008, לעומת צמיחה של 11.4% ב-2007. ברבעון הראשון של 2008 רשמה כלכלת סין צמיחה של 10.6% לעומת הרבעון המקביל ב2007, על אף ההאטה בצמיחה העולמית בעקבות המשבר בשוק הדיור בארה"ב.