וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עלייה בתשתיות מגדילה הפרודוקטיבית בתעשייה

טל לוי

20.5.2008 / 14:13

ממחקר שנערך בבנק ישראל עולה הקשר בין גידול בהון התשתיות (כבישים, מסילות ברזל, נמלים ותקשורת) לעלייה בייצור

ממחקר חדש שנערך בבנק ישראל עולה הקשר בין גידול בהון התשתיות (כבישים, מסילות ברזל, נמלי ים ואויר ותקשורת) לפרודוקטיוויות בענפי התעשייה. על פי המחקר, כל עלייה של 10% בהון התשתיות, מגדילה את התפוקה בתעשייה ב-1.25% בממוצע. לפי בנק ישראל, המחקר תומך בגישה לפיה הון התשתיות, שאת רמתו והרגולציה לגביו קובעת הממשלה - מעודד את הייצור ומשפר את התחרותיות של התעשייה הישראלית ושל כלל המשק. את המחקר שערך ד"ר רן שהרבני, ממחלקת המחקר של בנק ישראל - נמצא כי הון שהוא תחליפי להון פרטי ובמידת מה גם לעבודה, מקטין את חלקו של ההון הפרטי ומגדיל את חלקם של חומרי הגלם בהרכב הייצור.

כמו כן, נמצאה במחקר תשואה עולה לגודל כמעט בכל הענפים; משמע שאם נגדיל את כל התשומות פי שניים, התפוקה תגדל יותר מאשר פי שניים. ממצאים אלה עולים בקנה אחד עם ממצאי עבודות דומות שנעשו על ענפי התעשייה בארה"ב, בקנדה ובאוסטרליה. ממצאי המחקר תומכים בטענה, לפיה הון התשתיות מעודד את הייצור ומשפר את התחרותיות של התעשייה הישראלית ושל כלל המשק.

המשתנים העיקריים המסבירים את העלות הענפית מלבד הון התשתיות הם מחירי התשומות - הון, עבודה וחומרי גלם - והתפוקה הענפית. מהממצאים עולה כי בזכות התשואה העולה לגודל, תרומתו של הון התשתיות לעידוד התפוקה גדולה, ברוב ענפי התעשייה, מתרומתו לחיסכון בעלויות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully