וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בעקבות הפסדי הענק: AIG תבצע גיוס הון של 20 מיליארד דולר באמצעות הנפקת מניות ואג"ח

אשר שכטר

20.5.2008 / 18:16

עד כה גייסה AIG יותר מ-13 מיליארד דולר

סאליבן הוסיף כי AIG כבר גייסה יותר מ-13 מיליארד דולר בשבוע שעבר, ואמר כי גיוס ההון "משקף את רצונה של AIG להציב את עצמה בעמדה שבה היא יכולה לנצל את ההזדמנויות הקיימות בשוק", בהן הרחבת עסקיה של החברה. בשבוע שעבר, הודיעה AIG כי היא צפויה לגייס 12.5 מיליארד דולר.ענקית הביטוח האמריקאית דיווחה החודש על הפסד של 7.8 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2008 - ההפסד הגדול ביותר בתולדותיה - לאחר הפסד של 5.3 מיליארד דולר שרשמה ברבעון הרביעי של 2007 בעקבות ההידרדרות המתמשכת בשוק הדיור האמריקאי, משבר האשראי והטלטלה שנגרמה בעקבותיו בשווקים הפיננסיים. מדובר ברבעון השני ברציפות שבו רשמה AIG את ההפסד הגדול ביותר ב-89 שנות קיומה של החברה.AIG נאלצה לרשום מחיקה של 9.1 מיליארד דולר ברבעון הראשון כנגד הפחתת שוויים של נגזרי אשראי. נגזרים אלה נועדו להגן עליה מפני הפסדים על השקעות שונות, כולל שוק הסאבפריים, אולם כשלו בתפקידם. בנוסף למחיקה רשמה AIG הפסד של 6.1 מיליארד דולר על תיק ההשקעות שלה. מניית AIG היא המניה בעלת הביצועים הגרועים ביותר במדד דאו ג'ונס, עם נפילה של 33% מאז תחילת השנה.
הפסדי הענק שרשמה החברה תחת ניהולו של סאליבן, אשר ירש את המנכ"ל הוותיק מוריס גרינברג ב-2005, צפויות להגביר את הלחצים המופעלים על סאליבן להתפטר מתפקידו.

סאליבן, שאינו בעל רקע פיננסי, זכה בחודשים האחרונים לאשראי מצד משקיעים רבים בחברה, שטענו כי ההחלטות שהובילו להפסדי החברה לא התקבלו במהלך כהונתו, אך גם לביקורת רבה מצד בכירים ובכירים לשעבר ב-AIG. הפסדים נוספים צפויים לערער את מעמדו של סאליבן ולהעמיד בסימן שאלה את יכולתו להוביל את החברה במהלך המשבר. בשנת 2007 הורידה AIG את שכרו של סאליבן, אשר ירש את המנכ"ל הוותיק מוריס גרינברג ב-2005, ב-48% ל-13.93 מיליון דולר, בעקבות ההפסדים.קרן סטאר שבשליטת גרינברג, הנמצא כיום בעיצומו של סכסוך משפטי עם AIG לאחר שהודח מניהולה ב-2005 בעקבות שערורייה חשבונאית, הגישה בשבוע שעבר תביעה נגד AIG בטענה כי החברה הסתירה הפסדי ענק כאשר לא גילתה לבעלי המניות שלה את מלוא חשיפתה לעסקות CDS (credit default swaps).במסגרת התביעה, טענה סטאר כי AIG ביצעה הונאה וכי ענקית הביטוח האמריקאית "סילפה והסתירה את האמת" בנוגע להפסדים בסך 4 מיליארד דולר שספגה בשל חשיפתה לעסקות CDS - המאפשרות להעביר סיכוני אשראי ומשמשות כביטוח נגד שמיטת חובות. לו היתה סטאר יודעת על הפסדי AIG, טענה הקרן, היתה מוכרת את אחזקותיה בענקית הביטוח.

סטאר, המחזיקה ב-15 מיליון מניות של AIG, היא קרן צדקה התורמת מיליארדי דולרים לארגונים שונים בניו יורק. היא נוסדה על ידי מייסד AIG המנוח, קורנליוס ואנדר סטאר, כמוטבה העיקרית של רכושו.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully