פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   בן ברננקי: "הריבית הנוכחית ממוצבת היטב"

   יו"ר הבנק הפדרלי העריך היום, כי עד להתייצבות שוק הדיור האמריקאי ומחירי הבתים, תמשיך הכלכלה לעמוד בפני סכנה להאטה נוספת

   יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, אמר היום כי רמת הריבית בארה"ב ממוצבת היטב לקידום צמיחה ויציבות במחירים, והזהיר כי חולשת הדולר עלולה לגרום להאצה באינפלציה בארה"ב. "נכון לעכשיו, נראה כי מדיניות הריבית ממוצבת היטב לקידום צמיחה מתונה ויציבות מחירים לאורך זמן", אמר ברננקי בנאומו הראשון זה חודשיים העוסק בתחזית לכלכלת ארה"ב. "כמובן שנמשיך לעקוב מקרוב אחרי ההתפתחויות, ואנו נכונים פעול לפי הצורך", הוסיף. "אנו קשובים להשלכות של השינויים בשער הדולר על האינפלציה וציפיות האינפלציה", אמר ברננקי במסגרת נאום לווייני בפני משתתפי כנס בנושאי מדיניות מוניטרית, הנערך בברצלונה. לדבריו, מחויבות הבנק הפדרלי להבטחת יציבות מחירים ותעסוקה מרבית, תהיה גורם מרכזי בהבטחת חוזקו של הדולר ויציבותו.

   ברננקי העריך כי עד להתייצבות שוק הדיור האמריקאי ומחירי הבתים, תמשיך הכלכלה לעמוד בפני סכנה להאטה נוספת. "עד ששוק הדיור, במיוחד מחירי הדיור, יראו סימנים ברורים יותר של התייצבות, האיומים על הצמיחה ימשיכו להיות בכיוון של האטה", אמר. עוד ציין יו"ר הבנק הפדרלי כי מחירי הנפט הגבוהים אף הם מכבידים על הצמיחה. "האפשרות שמחירי הסחורות ימשיכו לעלות מהווים איום חשוב על תחזית האינפלציה", אמר ברננקי.

   הצמיחה ברבעון השני של השנה תהיה כנראה חלשה יחסית, העריך ברננקי, אולם נמנע מאזכור של אפשרות למיתון. בנאומו הקודם שעסק בתחזית לכלכלת ארה"ב, בחודש אפריל, ציין ברננקי כי קיימת אפשרות למיתון. התנאים הכלכלים צפויים להיות טובים במידת-מה ברבעון השני, הוסיף ברננקי, והצמיחה עשויה לצבור תאוצה בשנת 2009. בהתייחסו למצב שוקי הפיננסים, אמר יו"ר הבנק הפדרלי כי התנאים בשווקים ממשיכים להיות מתוחים וכי הצרכנים עומדים בפני רוח נגדית משמעותית בשל הירידה במחירי הבתים, חולשת שוק התעסוקה, הקדחת תנאי האשראי והתייקרות מחירי האנרגיה.

   התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צמח ברבעון הראשון של השנה בקצב שנתי של 0.9% - מעל לתחזיות הראשוניות לצמיחה של 0.6%. הבנק הפדרלי הוריד מאז ספטמבר את הריבית לא פחות משבע פעמים בשיעור מצטבר של 3.25% לרמה של 2%, בניסיון להשיב את אמון המשקיעים במגזר הפיננסים האמריקאי ובכדי לתמוך בצמיחת הכלכלה בארה"ב, הכורעת תחת נטל המשברים בשוקי הדיור והאשראי.