מק'אפי העולמית חוקרת אי סדרים בסניף הישראלי

בשבועות האחרונים נחתו בישראל צוות של חוקרים במטרה לבדוק אי סדרים בחברה. מנהל הפעילות הישראלית יניב אלפי הושעה מתפקידו

גיא גרימלנד
12/06/2008

ההיי-טק הישראלי חוזר לתפוס כותרות שליליות. לאחר פרשות לא מחמיאות בסיסקו ישראל ו-HP ישראל מגיעה תורה של מקאפי ישראל. בשבועות האחרונים נחתו בישראל צוות של חוקרים במטרה לבדוק אי סדרים בחברה. בשלב זה לא ברור מה מהותם של אי הסדרים והאם מדובר ב"שוק אפור". בכל מקרה, החוקרים המליצו להשעות את מנהל פעילות ישראל, יניב אלפי, מפעילותו למשך מספר שבועות. מי שממלאת את מקומו באופן זמני היא קרן עטיה.

דוברת החברה, ליז רוזנבלט, מסרה כי היא מנועה מלהגיב בעניין, ולדבריה גם אלפי אינו מעוניין להגיב בשלב זה. הצעד של מקאפי מאוד חריג בהיי-טק המקומי וההשעייה היא צעד חריף ונדיר. הפרשה הנוכחית מחזירה את ההיי-טק הישראלי לאחור, לתקופה שבה HP ישראל הדיחה את 13 מנהלים בכירים ואת המנכ"ל גיל רוזנפלד בחשד ליצוא אפור. גם בסיסקו התנהלה פרשה דומה ובסופה הודחו חמישה בכירים, ביניהם דודי אילן שכיום עבר למתחרה ג'וניפר.

במסגרת פרשת היצוא האפור, העלתה HP העולמית חשדות, שמעולם לא אומתו, כי בכירים בחברה היו מעורבים במכירת שרתים המיועדים לשוק הישראלי, לשווקים בחו"ל, במחירים נמוכים יותר. HP חזרה בה בסופו של דבר מההאשמות נגד הבכירים, אך אלה עזבו את החברה. הפרשה התגלתה להנהלת HP העולמית לאחר שסניפי HP במדינות אחרות גילו שציוד של החברה נמכר במחירים נמוכים וללא אישור. ועדה מטעם המטה העולמי של HP בדקה את הסניף המקומי לאחר שנוצר חשד ל"יצוא אפור": כדי לעמוד ביעדי המכירות הנוקשים, משווקים של HP ישראל רכשו בזול ציוד חומרה - מחשבים אישיים ושרתים - ומכרו אותו ביוקר למשווקים בינלאומיים. השוק הישראלי רוכש ציוד חומרה בדולרים, בעוד שבאירופה המחיר ננקב ביורו. ייתכן כי הפער בשער החליפין הביא לכך שלמשווקי HP השתלם לנהוג כך. לפי החשד, מנהלי המכירות ב-HP ישראל שיתפו פעולה עם המהלך הזה: ציוד של החברה הגיע לישראל, המדבקות הוחלפו בנתב"ג - והוא נשלח למדינות אחרות. המכירות נרשמו כאילו נעשו בישראל, והמנהלים ב-HP ישראל קיבלו בונוסים על הגידול במכירות.

פרשת סיסקו פרצה לאחר שנציגי המכירות בחברה פעלו שלא על פי הנחיות מטה החברה האירופי, האחראי על הסניף הישראלי, למדיניות מתן ההנחות. סיסקו אמנם משווקת את מוצריה דרך שותפים עסקיים, אך היא זו שקובעת את מדיניות המחירים לכל לקוח. כמקובל בחברות אמריקאיות, הסניף הישראלי אינו רשאי לקבוע באופן עצמאי מי הלקוחות שיקבלו הנחה ואת גובהה. המטה מכתיב את הכל. אי הסדרים שהתגלו בסיסקו ישראל העלו כי אנשי המכירות, שלא הורשו לתת הנחה גדולה ללקוח מסוים, רשמו אותה כאילו ניתנה ללקוח אחר, שלו אישר המטה לתת הנחה. כך נוצרה אי התאמה בין ההנחות כפי שדווחו למטה האירופי ובין ההנחות שניתנו בפועל ללקוחות בישראל.

  • מקאפי

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully