"תגובה רגשית ולא מידתית של עיני"

כך מכנה ירום אריאב מנכ"ל האוצר את איום ההשבתה של יו"ר ההסתדרות. אריאב: "במידה שעופר עיני יישב לדבר איתנו, יכול להיות שיהיה לנו מרווח תמרון להציע לו"

  • אריאב
  • משרד האוצר
מירב ארלוזורוב

"כאשר יושבים יחד, מדברים ומבינים האחד את המצוקות של האחר, אפשר להתקדם לפתרון המצוקות. קשה לי להגיד היום איפה תהיה הגמישות של האוצר בנוגע להצעה למסות את קרנות ההשתלמות, אבל במידה שעופר עיני יישב לדבר איתנו, יכול להיות שיהיה לנו מרווח תמרון להציע לו". כך אמר אתמול מנכ"ל משרד האוצר, ירום אריאב, בראיון ל-TheMarker. אריאב קרא לעיני שלא להשבית את המשק, בשל ההצעה לבטל חלק מהפטור ממס על קרנות השתלמות, וכינה את איום ההשבתה, "תגובה רגשית ולא מידתית של עיני".

"התוכנית היא חברתית", אמר אריאב, "היא מחלקת טוב יותר את הנטל, ונותנת ודאות - ולכן גם משפיעה לחיוב על הצמיחה. אנו משוכנעים בצדקתה, אבל אנו בהחלט פתוחים להערות. זה לא אקדח שמוצמד לרקה - ואנחנו גם מבינים את הרגישות לגבי קרנות ההתשלמות, ונהיה מוכנים לדבר על כך".

טוב לדעת (מקודם)

בי-קיור לייזר - האם זה באמת עוזר להעלים כאבים?

לכתבה המלאה

"הקרנות נשארות אטרקטיוויות"

אריאב הדגיש כי התוכנית אינה מבטלת את הפטורים ממס על קרנות השתלמות, כפי שהוצע בעבר, אלא רק מצמצמת אותם. "קרנות ההשתלמות נשארות אטרקטיוויות", הוא אמר.
לדברי אריאב, התוכנית התבססה על הערכת צמיחה מתונה יחסית של 3.5% בשנה עד לשנת 2015, לעומת ממוצע של יותר מ-5% בחמש השנים האחרונות. מתוך הערכת הצמיחה גזר האוצר את הצפי שלו לגבי הגידול בהכנסות המדינה ממסים, ואת הגידול הזה בהכנסות הוא חילק לפי 45% להפחתת מסים ו-55% לפרעון חוב.

"עשינו סימולציה וראינו שלפי ההנחות האלה אנחנו יכולים גם להפחית מסים, וגם להגיע ליחס חוב-תוצר של 58% עד שנת 2015 - שזה הממוצע של מדינות ה-OECD. בפועל, נוכל לרדת ליחס חוב אפילו נמוך מזה, כי הצמיחה במשק יכולה להיות הרבה יותר גבוהה מ-3.5%. ירידת מס חברות, ירידת מס הכנסה על יחידים וגם חלוקה צודקת של הנטל - כל אלה הם גורמים שצפויים להאיץ את הצמיחה. את זה אפילו לא הבאנו בחשבון. כמו כן מניחה התוכנית יעד גרעון של 1% בתקציב המדינה, שהוא יעד מקובל היום בקרב מדינות ה-OECD".

לדברי אריאב, צמצום הפטור ממס על קרנות ההשתלמות נועד לספק מקור למימון הפחתות המסים בעיקר בשנתיים הראשונות, בהן אין עדיין תוספת הכנסות כתוצאה מצמיחת המשק. "חיפשנו מקור תקציבי שאינו פוגע בצמיחה וגם מגדיל את השוויוניות. בחנו כל מיני חלופות, כי ישנם עוד עיוותים במשק, אבל העיוות הגדול ביותר וגם הבלתי שוויוני ביותר הוא הפטור ממס על קרנות השתלמות. בוודאי שלא נכון היה לפגוע בקצבאות, כדי לממן הפחתת מסים במשק".

"התוכנית לא נועדה לשפץ המוניטין של בר-און"

אריאב הדגיש כי ההצעה לצמצם את הפטור ממס על קרנות ההשתלמות היא ההצעה המקצועית והטובה ביותר, אבל "רק שמנו את ההצעה על השולחן, ואנחנו עדיין לא בניסוחי חוק. אנחנו קוראים ליו"ר ההסתדרות לבוא לדבר, ולשמוע מאיתנו על ההיגיון בתוכנית. הרי גם הוא קרא לנו לנקוט צעדים שיועדדו את הצמיחה במשק.

"אז נכון שיש ערך סנטימנטלי לאותה הטבה, כולל הטענה שמדובר בזכות מוקנית לעובדים. אבל האם בגלל שמשהו נחשב לטאבו לא צריך לבחון אותו בכל זאת"? לדבריו, זה בלתי נסבל שעיני מאיים להשבית את המשק מבלי שבא אפילו לשוחח עם האוצר על התוכנית המוצעת.

אריאב דחה גם את הטענות, לפיהן תוכנית הפחתת המסים היא פוליטית שנועדה לשפר את המוניטין בר-און, ושרבים מפקידי האוצר מסתייגים ממנה. "זה לא נכון שחוץ ממני והממונה על שוק ההון ידין ענתבי, כל ראשי האגפים באוצר נאלמו בנוגע לתוכנית. אולי היתה כאן בעיה ברמה התקשורתית, אבל גם מנהל רשות המסים, הממונה על התקציבים, הממונה על הכנסות המדינה וסמנכ"ל רשות המסים היו שותפים לתוכנית וכולם עומדים מאחוריה. הנהלת האוצר מגבה את התוכנית הזו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully