וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הערכות בבנק ישראל: הנגיד יעלה את הריבית ב-0.25%

מוטי בסוק

21.6.2008 / 21:30

סטנלי פישר צפוי להודיע ביום שני על העלאת הריבית במשק לרמה של 3.75%. לראשונה מבקרים בכירים בבנק את מדיניות הזיג-זג של הנגיד בנוגע לריבית

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, צפוי להודיע ביום שני על העלאת הריבית במשק ליולי ב-0.25%, ל-3.75% - רמתה במארס השנה; כך העריכו בסוף השבוע בבנק ישראל.

בנק ישראל מתמודד בחודשים האחרונים, ללא הצלחה יתרה, עם בעיית השקל החזק והאינפלציה העולה. מדובר בשתי בעיות מוניטריות הדורשות טיפול הפוך: כדי להתמודד עם השקל החזק אשר פוגע ביצוא, על הבנק להוריד את הריבית - כפי שנהג במארס ובאפריל. מנגד, כדי לבלום את האינפלציה, המטפסת בחודשים האחרונים, על הבנק להעלות את הריבית - כפי שנהג ביוני.

ההערכות כי הנגיד יעלה את הריבית נובעות מהחלטתו של פישר, התואמת את חוק בנק ישראל, להתמקד בנושא האינפלציה הגבוהה. זאת, בעקבות מדדי המחירים הגבוהים של החודשים האחרונים: 0.3% במארס, 1.5% באפריל ו-0.7% במאי. מדדי החודשים הקרובים צפויים להיות גבוהים אף הם: 0.6% ביוני ו-0.3% ביולי ובאוגוסט. חלק מהסיבות לאינפלציה, כמו העליות במחירי הנפט והמזון, אינן קשורות באופן ישיר למשק הישראלי.

יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, צפוי להודיע ביום רביעי השבוע על גובה הריבית בארה"ב. לפי הערכות, ריבית הפד תישאר ללא שינוי, ברמה של 2%. אם יעלה פישר את הריבית במשק ב-0.25%, יגדל פער הריביות בין ישראל לארה"ב ל-1.75%, מה שצפוי לתרום להתחזקות נוספת של השקל.

לראשונה מאז נכנס פישר לתפקיד הנגיד במאי, החלה להישמע ביקורת בשבועות האחרונים בקרב בכירי בנק ישראל, בנוגע למדיניות הזיג-זג של פישר לגבי הריבית. המבקרים טוענים כי יש מקום לנקוט במדיניות שמרנית, אשר שומרת על ריבית יציבה ומגדילה את הוודאות בשווקים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully