וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק הפועלים בתחזית לרבעון השלישי: עדיין מוקדם לקבוע אם שיא "משבר התאומים" מאחורינו

אילן מוסנאים

23.10.2001 / 15:20

חברות האחזקה והבנקים המסחריים צפויים לסבול מחולשה; רשתות השיווק ימשיכו לצמוח; טבע ואסם צפויות להציג דו"חות משופרים; עלית ואגיס ימשיכו לאכזב; להמלצות האנליסטים האחרונות

כלכלני בנק הפועלים מעריכים כי פיגועי חודש ספטמבר והמלחמה שמנהלות ארה"ב ובנות בריתה כנגד הטרור, עתידים עוד להשפיע על הפעילות הכלכלית בשוקי העולם ומכאן שאין לדעת האם שיאו של המשבר מאחורינו.

בבנק סבורים כי ההאטה במשק הישראלי והמתיחות הבטחונית המחריפה בין ישראל והרשות הפלשתינית יבלטו בהשפעותיהן על דו"חות הרבעון השלישי.

בתחזית לדו"חות הכספיים לרבעון השלישי של שנת 2001 מציינים בבנק הפועלים את הירידה החדה בהיקפי היצוא, שבלטה בענפי ההיי-טק, הן בהשוואה לרבעון המקביל והן בהשוואה לרבעון הקודם, שצפויה לפגוע גם ברווחיותן הגולמית והתפעולית וברווח הנקי של החברות היצואניות, כשמנגד, צפויה השפעה ממתנת עקב התחזקותם של הדולר והיורו בחודשי הרבעון.

בנוסף מציינים בבנק, כי ברבעון המסוקר בלטה השחיקה החדה בריבית הריאלית הממוצעת בהשוואה לרבעון המקביל, כשגם בריבית הליבור ניכרה ירידה. היורו והין, לעומת זאת, שנחלשו מאוד ביחס לשקל ברבעון המקביל, התייקרו ברבעון המסוקר.

מחיקת ההשקעות תימשך גם ברבעון השלישי

בבנק הפועלים מעריכים כי חברות האחזקה יציגו ברבעון ה-3 של 2001 רווחי הון גבוהים יותר מאלה שנרשמו ברבעון המקביל אשתקד, בעיקר בזכות רווח הון של כ-60 מיליון דולר שצפויה כלל תעשיות לרשום, בעקבות מכירת 25% מאחזקתה בחברת משאב - שישתרשר הלאה לחברות אי.די.בי פיתוח ואי.די.בי אחזקות .

עם זאת, בבנק סבורים כי המגמה של הרעה בתוצאותיהן של החברות המוחזקות ומחיקות השקעות בגין ירידת שווי השוק שלהן או הפסקת פעילותן של חלק מהחברות, שנרשמה ב-3 הרבעונים האחרונים, תימשך גם ברבעון השלישי. בבנק טוענים כי לא ראינו בהכרח את השפל במחצית ה-1 לשנת 2001 בחברות אלו מבחינת מחיקות והרעה בפעילות חברות הטכנולוגיה.

סקטור נוסף שצפוי לסבול מחולשה ברבעון ה-3 הוא ענף הבנקאות, שנפגע ברבעון השלישי מהנחיית המפקח על הבנקים על הגדלת ההפרשה לחובות מסופקים, שתגדיל את ההפרשה בהיקף כולל של כמיליארד שקל, כאשר כמחצית מהסכום תיזקף בדו"חות לרבעון השלישי ב-2001.

בנוסף, כלכלני הפועלים סבורים כי תוצאות הבנקים ייפגעו מהירידה הצפויה בעמלות התפעוליות, בעיקר בשל הירידה בהכנסות משוק ההון, ההשפעה השלילית של ההאטה הכלכלית במשק, המשברים הפוקדים חלק מענפי המשק השונים, והתרומה לרווח של חלק מהאחזקות הריאליות של הבנקים. כמו כן סבורים בבנק כי השפעת הפער שבין מדד בגין ומדד ידוע ברבעון השלישי תהיה בשיעור נמוך יותר מזו שברבעון המקביל.

בסיקור של שוק הפרמצבטיקה צופים בבנק כי טבע תציג שיפור בהכנסות וברווחיות, בעיקר על רקע קבלת אישורים גנריים והמשך עלייה בנתח השוק של הקופקסון בשוק האמריקאי. כמו כן, הפיחות בשער החליפין של השקל כנגד הדולר ברבעון ה-3 לעומת מקבילו אשתקד, צפוי לתרום גם כן לטבע - המדווחת דולרית, בעוד חלק מהוצאותיה הן בשקלים.

באגיס , לעומת זאת, הצפי הוא להידרדרות נוספת בתוצאות הכספיות, על רקע החרפת המצב בשוק המקומי והגידול הניכר בנטל הוצאות המו"פ. בנוסף, הפיחות בשער החליפין של השקל כנגד היורו ברבעון ה-3 לעומת מקבילו אשתקד צפוי לגרוע מרווחי החברה, הקונה חומרי גלם ומוצרים מוגמרים באירופה ומוכרת אותם בשוק המקומי.

ההפסדים יזרזו את יציאת עלית מקרואטיה וטורקיה

בבנק סבורים כי מכתשים אגן תצליח להציג צמיחה בתוצאותיה, אם כי בצורה פחותה מהשיפור שראינו ברבעונים ה-1 וה-2 לשנת 2001. הסיבה לכך היא שהרבעונים הקודמים אופיינו במכירות בעיקר לאירופה, שם רכשה החברה לאחרונה סדרת מוצרים המאופיינים ברווחיות גבוהה, בעוד הרבעון ה-3 מאופיין במכירות בדרום אמריקה.

השיפור לעומת הרבעון המקביל אשתקד צפוי לנבוע מגידול במכירות בברזיל, מירידת שיעור ריבית הליבור המשולמת על הלוואות דולריות, ומהפיחות בשער החליפין של השקל כנגד הדולר ברבעון ה-3. מנגד, צפויה השפעה שלילית להתחזקות שער החליפין של הריאל הברזילאי כנגד הדולר לעומת רבעון מקביל אשתקד.

לגבי חברות המזון סבורים בבנק כי אסם תמשיך להציג צמיחה בזכות המשך גידול חד במכירותיה לחו"ל - בעיקר במכירותיה של טבעול, מהמשך גידול במכירותיה בארץ בזכות הגידול במוצרי צבר, ההתרחבות במוצרים המיובאים שמיוצרים ע"י נסטלה, ומהצמיחה בשוק המוסדי.

התמונה אצל המתחרה עלית שונה ובבנק סבורים כי היא תמשיך להציג את "שגרת הפסדיה" בחו"ל, כאשר הפסדים אלה יתרכזו בעיקר בקרואטיה וטורקיה, מה שעשוי לזרז את יציאתה של החברה ממדינות אלו בעתיד.

כלכלני הפועלים סבורים כי עלית תציג דו"חות משופרים לעומת הרבעון השני השנה, אך המשך ירידה חדה ברווחים לעומת הרבעון המקביל אשתקד, במיוחד בעקבות הפסדיה בחו"ל.

ענף הנדל"ן יציג שיפור קל לעומת הרבעון המקביל

המתחרות של חברות המזון הן רשתות השיווק ריבוע כחול ושופרסל , שבבנק הפועלים מאמינים שלמרות ההאטה הכלכלית במשק והמצב הבטחוני, הן ימשיכו להציג צמיחה במכירותיהן. בבנק סבורים כי תוצאותיהן של הרשתות יושפעו לטובה ברבעון השלישי מפתיחה מאסיווית של סניפים במהלך שנת 2000 ו-2001, עיתוי החגים (שחלו אשתקד בעיקר בחודשי הרבעון הרביעי), התחזקותן המתמשכת בשוק הקמעוני על חשבון הקמעונאיות הפרטיות, והמשך נסיגתה של הרשת השלישית בגודלה בענף - קלאבמרקט.

בנוסף, כלכלני הבנק סבורים כי שולי הרווח בשתי חברות מובילות אלו ימשיכו להשתפר וזאת בעקבות שיפור בכוח הקנייה מול הספקים, גידול בהיקף החדירה של המותג הפרטי וגידול בהיקף ההפצה העצמית.

בבנק הפועלים צופים כי הפעילויות בענף הביטוח יתפצלו ברבעון השלישי, כאשר הרווחים מביטוח חיים יירדו בשיעור מתון עקב התשואות הנחותות בשוק המניות ובחלק מהאפיקים הסולידיים. ברווח מביטוח כללי צפוי שיפור קל בעיקר בזכות עליית התעריפים והשפעות יישום מדיניות החיתום הסלקטיווית בה נוקטות החברות - שקוזזו על ידי עלייה בשיעור התביעות בענפי הרכוש ובביטוח בתי עסק.

סקטור נוסף שצפוי להציג שיפור קל ברבעון השלישי הוא סקטור הנדל"ן. בבנק סבורים כי בנכסים ובניין צפוי השיפור בהכנס

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully